اخبار سایر کوین‌ها - Altcoinsاخبار و مقالات

صرافی Gate.io: هکرها مقداری از رمزارزهای ETC مسروقه را بازگرداندند

این رمزارزها طی حمله‌ی ۵۱ درصد به شبکه‌ی اتریوم کلاسیک به سرقت رفته بودند و دلیل بازگرداندن آن‌ها توسط هکرها هنوز مشخص نیست

نکات برگزیده مطلب
  • صرافی رمزارزی Gate.io اخیرا یک گزارش رسمی در وب‌سایت خود منتشر کرده و در آن اعلام نموده که ۱۰۰ هزار دلار رمزارز اتریوم کلاسیک(با نماد ETC) که چند روز قبل به واسطه‌ی حملات ۵۱درصد توسط هکرها به سرقت رفته بود، بازگردانده شده است. هنوز علت این کار مشخص نشده اما برخی فکر می‌کنند که هکر‌های پشت این حملات، هکرهای کلاه سفید(White Hat Hacker) بوده‌اند.

 

گزارش Gate.io

براساس گزارشاتی رسمی منتشر شده در وب‌سایت صرافی رمزارزی Gate.io، هکری که هفته‌ی گذشته اقدام به حمله‌ی ۵۱ درصد(51 percent) به شبکه‌ی اتریوم کلاسیک کرده بود، روز گذشته حدود ۱۰۰ هزار دلار از رمزارزهای سرقت شده را به این صرافی بازگردانده است.

gate.io

این صرافی در ادامه‌ی گزارشات خود خاطر نشان کرده است که آن‌ها سعی کرده‌اند که با این هکر تماس برقرار کنند اما تا کنون هیچ پاسخی از طرف او دریافت نکرده‌اند. در این گزارش همچنین توضیح داده شده که هیچ‌کس دلیل بازگرداندن این مقدار رمزارز به حساب‌های صرافی Gate.io را نمی‌داند. صرافی مذکور در ادامه اعلام کرده است:

اگر مهاجم برای کسب سود این حمله را انجام نداده است، پس احتمالا یک هکر کلاه سفید(White Hat Hacker) است که می‌خواهد به مردم در رابطه با امنیت قدرت هش و خطرات نهفته در تکنولوژی بلاک‌چین هشدار دهد. Gate.io

لازم به ذکر است که «هکر کلاه سفید» به شخصی گفته می‌شود که از توانایی‌های هک خود برای کار‌هایی خوبی همچون تشخیص نقض‌های امنیتی سیستم‌ها استفاده می‌کند و منافع شخصی در فعالیت‌های او جایی ندارد. در فرهنگ لغت The jargon file(که جزء مهمی از فرهنگ هکر‌ها می‌باشد) توضیح داده شده:

واژه‌ی «کلاه سفید» برای اشخاصی به کار می‌رود که به شکلی دوستانه و بی‌خطر، در زمینه‌ی امنیت تخصص دارند.(خطرناک نیستند) The jargon file

اطلاعاتی در رابطه با حملات اخیر

صرافی رمزارزی Gate.io در روز ۹ام ژانویه با انتشار یک گزارش ادعا کرد که پس از تجزیه و تحلیل به این نتیجه رسیده که طی یک حمله‌ی هک ۵۱ درصد، در مجموع ۵۴۲۰۰ اتریوم کلاسیک(با ارزشی معادل ۲۷۱ هزار دلار) به سرقت رفته است. صرافی رمزارزی Coinbase نیز در گزارشاتی جداگانه در روز ۸ام ژانویه ادعا می‌کرد که ارزش کلی رمزارزهای دخیل در این سازماندهی مجدد عمق زنجیره(Deep Chain Reorganization) بیش از ۱/۱ میلیون دلار بوده است. سازماندهی مجدد زنجیره به وضعیتی گفته می‌شود که در آن یک ماینر یا یک استخر ماینینگ بتواند نسبت به مابقی افراد شرکت کننده در شبکه، به منابع پردازشی بیشتری دست یابد. در این حالت، ماینر غالب می‌تواند «با انتخاب یکی از بلاک‌های قبلی، آن را دستکاری کرده» و یک تاریخچه‌ی تراکنش جدید در شبکه تعریف کند.

ethereum-classic

صرافی رمزارزی Gate.io در گزارشات خود اظهار دارد که هش‌ریت(Hashrate) فعلی شبکه‌ی اتریوم کلاسیک بسیار پایین است و این موضوع باعث شده که بدست آوردن قدرت محاسباتی لازم برای انجام حملات ۵۱ درصد، امکان‌پذیر باشد. بر اساس این گفته‌ها، تعداد تاییدیه‌های لازم برای سپرده‌گذاری در صرافی رمزارزی Gate.io به ۴۰۰۰ رسیده است تا از چنین حملاتی جلوگیری به عمل آید.

همانطور که اخیرا گزارش شده، صرافی رمزارزی Coinbase در روز ۵ام ژانویه توانست یک سازماندهی مجدد را در زنجیره‌ی اتریوم کلاسیک(با نماد ETC) کشف کند که شامل پرداخت مضاعف(Double Spend به فرایندی گفته می‌شود که طی آن بتوان مقدار مشخصی از دارایی‌های رمزارزی را بیش از یک‌ مرتبه در شبکه مورد استفاده قرار داد و مبادله نمود؛ به عنوان مثال شما یک عدد بیت‌کوین خود را دوبار به فروش برسانید) نیز بوده است. در روز ۷ام ژانویه نیز این کمپانی اعلام کرد که چندین حمله‌ی پرداخت مضاعف دیگر نیز در شبکه‌ی اتریوم کلاسیک رخ داده است.

چارلی لی(Charlie Lee) بنیانگذار رمزارزی ثانویه‌ی لایت‌کوین(با نماد LTC) اخیرا اعلام کرده است که «طبق تعریف، یک رمزارز غیرمتمرکز باید به حملات ۵۱ درصد حساس باشد».

نظر شما در رابطه با این رویداد چیست؟ چه دلیلی برای بازگرداندن رمزارزهای سرقتی وجود دارد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
Cointelegraph

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا