اخبار و مقالاتمقاله

فعالیت ربات‌ها و نقش آن‌ها در تغییرات قیمت ارزهای مجازی

برترین اخبار سال 2017 رشد عظیم صنعت ارزهای مجازی بوده است. به تازگی ارزش این صنعت از 500 میلیون دلار عبور کرده است و بسیاری از ارزهای مجازیِ پیشتاز ارزش‌های خود را در 12 ماه گذشته به بالاترین رقم ثبت کرده‌اند. با وجود این افزایش قیمت کاهش و سقوط قیمت نیز در این بازار دیده شده است به خصوص برای بیت‌کوین که بزرگ‌ترین ارز دیجیتال نسبت به حجم مارکت است.
سرمایه‌گذاران و تحلیل‌گران این موضوع را به عنوان یکی از ویژگی‌های این صنعت جدید دانسته‌اند که هیچ‌کس به طور کامل آن را درک نمی‌کند. براساس گزارشی که اخیرا توسط Venture Beat منتشر شد، برخی از دلایل نوسانات سریع این قیمت‌ها می‌تواند به دلیل فعالیت ربات‌ها باشد.

مبادله‌گران خودکار یا همان ربات‌ها بر بازارهای کوتاه مدت تسلط دارند

در این مقاله ربات‌ها را به مبادله‌گرانی تشبیه می‌کنیم که به صورت خودکار عملیات خرید و فروش را انجام می‌دهند.

ربات‌ها برنامه‌ریزی شده‌اند تا بر روی یک فعالیت خاص تمرکز کنند، به این معنی که آن‌ها فاکتور‌های احساسیِ انسانی را در هنگام انجام عملیات‌ها تجاری دخیل نمی‌کنند. در نتیجه آن‌ها به دلیل برخی سقوط‌های بازار مورد سرزنش قرار گرفته‌اند، از جمله سقوط وال استریت در جمعه سیاه سال 1987، که میزان سهام در مدت یک روز بیشتر از 30 درصد کاهش یافت. با این وجود ربات‌ها در بازار‌های مختلف بویژه در فضای ارزهای مجازی به شدت محبوب بوده‌اند و در عملیات‌های کوتاه مدت به خوبی عمل کرده‌اند.

نوساناتی که هم‌اکنون در بازار به وجود می‌آید تنها به وسیله‌ی فعالیت‌های ربات‌ها برجسته می‌شود. Venture Beat به عنوان مثال سقوط نئو (Neo) یک ارز چینی معادل اتریوم را عنوان کرد. ارزش توکن‌های این ارزمجازی در کسری از ثانیه از 34 دلار به 3.74 دلار سقوط کرد و سپس در مدت کوتاهی به همان 34 دلار بازگشت. از آن زمان تاکنون چنین نوسانات ناگهانی برای ارزهای دیجیتال دیگر نیز اتفاق افتاده است.

ربات‌ها بازار را اداره می‌کنند
علاوه بر دست داشتن ربات‌ها در سقوط‌های ناگهانی این چنینی، همچنین می‌توانند با افزایش قیمت به شکل مصنوعی، بازار را اداره کنند. بازرگانان انسانی ممکن است به خاطر تغییرات این ربات‌ها مجبور شوند مبلغ بیشتری را برای خرید ارزهای دیجیتال پرداخت کنند. پروتکل‌های تجارت خودکار می‌توانند در یک طرح “جمع‌آوری و تخلیه” به همان شیوه‌ای که بازرگانان انسانی عمل می‌کنند، در عملیات‌‌های مختلف شرکت کنند. چندین ربات به صورت همزمان مقدار زیادی از یک ارز با قیمت پایین را خریداری می‌کنند تا با ایجاد یک اشتیاق مصنوعی، ارزش مالی آن ارز را افزایش دهند.
سپس، این ربات‌ها ارزهایی را که خریده‌اند به قیمت جدید که بالاتر از زمان خرید است، می‌فروشند. هرچند که با نبود خریداران جدید ارزش این ارز سریعا سقوط خواهد کرد و سرمایه‌گذاران انسانی را با ارزهایی که با قیمت بیش‌تر از آنچه بوده خریده‌اند، دست خالی باقی می‌گذارند.

چگونه به وجود یک ربات پی ببریم؟

متاسفانه تشخیص فعالیت یک ربات بدون وجود ابزارهای تحلیل پیچیده بسیار دشوار است. با این حال حرکت و حجم قیمت می‌تواند شاخص باشد. هرچند که حتی اگر شما قادر به شناسایی فعالیت‌های ربات قبل از انجام آن باشید، طبیعت غیر ارادی بازار ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاران انسانی بسیار سخت خواهد بود تا بتوانند کاری برای آن انجام دهند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
Investopedia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا