اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

10 مورد از بزرگ‌ترین دروغ‌های گفته شده در مورد بیت‌کوین

نکات برگزیده مطلب
 • همانطور که بنجامین دیرائلی (Benjamin Disraeli 1881-1804) نخست وزیر بریتانیا که گفته است، سه نوع دروغ وجود دارد: دروغ‌های عادی، دروغ‌هایی که از روی خشم گفته می‌شوند و آمار و ارقام دروغین. این چنین دروغ‌هایی همیشه به بیت‌کوین ربط داده شده است، مانند آمارهای دروغین و مبالغه آمیزی در مورد مصرف انرژی یا دروغ‌های دیگری همچون مرتبط ساختن آن با تروریسم. ما در این مقاله 10 مورد از بدترین وهمه‌گیرترین‌ دروغ‌های گفته شده در مورد بیت‌کوین را گرد‌آوری کرده ایم که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

بیت‌کوین به تروریسم کمک مالی می‌کند
ابتدا با احمقانه‌ترین ادعا کار را شروع می‌کنیم، هرچند که تمامی موارد مورد بحث در این مقاله بی‌معنی هستند. آیا می‌دانید چه چیزی سرمایه تروریسم را پرداخت می‌کند؟ تروریست‌ها و موافقان تروریسم. اگر می‌خواهید یک ارز را سرزنش کنید، دلار آمریکا را برای حمایت مالی جنگ‌ها، ایجاد جنگ‌های داخلی در کشورهای دیگر، بمب‌گذاری، سرقت‌ها و انواع دیگر یاغیگری می‌توانید انتخاب کنید.
در سال 2016 آژانس اتحادیه اروپا برای همکاری‌های قانونی (Europol) هیچ گونه شواهدی را مبنی بر اینکه تروریست‌ها درحال استفاده از ارزهای دیجیتال برای انجام فعالیت‌های مالی خود هستند را پیدا نکرد، این بدین معنا نیست که این اتفاق رخ نداده یا نخواهد داد ولی این موضوع را بازگو می‌کند که تنها اشخاصی که بیت‌کوین را با تروریسم مرتبط می‌کنند دولت‌هایی هستند که قصد سرکوب ارزهای دیجیتال را دارند. اگر یک حمله تروریستی بزرگ به وسیله بیت‌کوین تامین مالی می‌شد، ما هرگز پایان آن را نمی‌دیدیم. حرف‌های زیادی در این مورد وجود دارد ولی هیچ چیزی ماهیت وجود چنین ادعایی را ثابت نمی‌کند.
یایا فنوسی (Yaya Fanusie) از مرکز تحریم و قاچاق ارز این چنین گفته است:
“نمونه‌هایی از تروریست‌ها هستند که از ارزهای مجازی استفاده می‌کنند اما نشانه‌هایی از انجام عملیات‌های بزرگ دیده نمی‌شود. در حال حاضر خرید و فروش ارزهای مجازی بسیار سخت‌تر از نمونه‌‌های دیگر مانند کارت اعتباری یا بهترین روش ناشناس ماندن برای تامین مالی تروریسم یعنی به صورت پول نقد و فیزیکی است و بیشتر تروریست‌ها در جایی کار می‌کنند که در آن پول به صورت نقد و ارزهایی که توسط دولت پشتیبانی می‌شوند، برای هزینه‌هایشان مورد نیاز است به همین خاطر استفاده از یک ارز مجازی که باید راهی برای تبدیل آن به پول پیدا کنند تنها طرح‌های مالی را پیچیده می‌کند”.

بیت‌کوین یک حباب است
این مورد را از کجا شروع کنیم؟ خیر، قیمت بیت‌کوین حبابی نیست. هیچ وقت این اتفاق نخواهد افتاد که قیمت بیت‌کوین به حداقل ممکن یا حتی صفر برسد. مدت زیادی است که ما از احتمال وقوع چنین اتفاقی عبور کرده‌ایم. هرچند که هرگز کم و زیاد شدن قیمت این ارز مجازی قابل پیشگیری نیست. در این مسیر اصلاحاتی وجود دارد و در تاریخ هیچ دارایی تا به حال به شکل یک خط مستقیم در حال رشد صعودی نبوده است و بیت‌کوین مانند یک حباب از بین نخواهد رفت. زمانی که ارزش بیت‌کوین 3000 دلار بود قیمت آن حبابی نبود و در حال حاضر که قیمتی بالغ بر 11000 دلار دارد نیز حبابی نیست، و هرگز هم بعد آنکه ده‌ها مورد دیگر از این نوع سوال مطرح شد این اتفاق نخواهد افتاد.

بیت‌کوین بی ثبات است
برای کسانی که تمایلی برای ریسک ندارند راه‌های کم‌خطر و امن‌تری برای سرمایه گذاری وجود دارد. با این وجود این مفهوم که بیت‌کوین بی ثبات است و نیاز به “مهار شدن” دارد نیز استباه است. کریس بوریسکی کارشناس امور ارزهای مجازی در یک گذارش خبری نشان داد که نوسانات ارزش بیت‌کوین در حال حاضر کمتر از نوسانات سهام توییتر است. هنوز هم روزهایی وجود دارد که ارزش این ارز فراز و نشیب‌های زیادی داشته باشد ولی در اغلب موارد ارزهای دیجیتال بسیار کم متغییر هستند.

بیت‌کوین همانند اتفاق “شیدایی گل لاله” خواهد بود
اگر در مورد اتفاقی به نام شیدایی گل لاله که در قرن 17 در هلند رخ داده چیزی نشنیده‌اید پس موتور جستجوی شما حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت. زمانی قیمت هر پیاز گل لاله به 4600 فلورین (یک سکه و واحد پول سابق بریتانیا به ارزش دو شیلینگ) رسید که قیمت بسیار زیادی بود و پس از آن افت قیمت به وجود آمد و ارزش این پیازهای گل از بین رفت.
در آن زمان معلوم شد که این گل‌ها هیچ گونه ارزشی ندارند و پس از مدتی تنها به کالایی همانند زباله تبدیل می‌شوند، مانند صدف‌های دریایی و سنگ‌ها که ممکن است زیبا باشند ولی قیمتی ندارند. اما از سوی دیگر بیت‌کوین به راحتی قابل تقسیم است، فاسد نشدنی است، قابلیت حمل و نقل دارد و از گل‌های لاله کمیاب‌تر است.

بیت‌کوین توسط گروه‌های نفرت استفاده می‌شود
ما می‌توانستیم یک توضیح طولانی برای اینکه چرا سرزنش یک نوع ارز که کارایی وسیعی دارن، به علت استفاده عده‌ی کمی از کاربران آن مضحک است، اما گاهی اوقات ساده‌ترین جواب‌ها بهترین جواب هستند:
در عکس بالا شخصی به نام تیم پستور در جواب به اینگونه حرف‌ها اینگونه اظهار کرده : شاید شما در مورد ماشین‌ها شنیده باشید ولی چیزی که تا به حال نشنیده‌اید این است که ماشین‌ها چقد به دزدی از بانک‌ها کمک می‌کنند.

بیت‌کوین بیشتر برای اهداف غیرقانونی مورد استفاده قرار می‌گیرد
این ادعا ممکن است در سال 2013 صادق باشد، اما امروزه اکثر قریب به اتفاق مبادلات بیت‌کوین برای مقاصد مشروع است. همچنین کریس بورنیسکی شواهد بیشتری در این مورد در گذارش خبری خود که پیشتر ذکر شد، ارائه کرد. با این حال، رسانه‌های جمعی تا زمانی که بتوانند هرگز دست از این موارد مرتبط بر نخواهند داشت و معمولا این گونه اخبار همراه با انواع مختلفی از عکس زیر همراه است:

بیت‌کوین یک طرح پونزی است
یک طرح پونزی یا هرمی شامل سرمایه گذاران قدیمی‌تر است که به وسیله دارایی‌های سرمایه‌گذاران جدید‌تر به آن‌ها سود پرداخت می‌شود، تا زمانی که نهایتا اوضاع بی‌ثبات شده و همه چیز از بین می‌رود. امور انجام شده توسط بیت‌کوین کاملا شفاف هستند و پذیرش و رشد این ارز نمی‌تواند توسط کسی کنترل شد. قیمت بیت‌کوین تنها توسط مقداری که بازار حاضر به پرداخت برای آن است مشخص می‌شود نه به صورت یک ضرورت برای پرداخت حق سرمایه گذاران قبلی. بیت‌کوین قطعا یک طرح هرمی نیست.

بیت‌کوین می‌تواند هک شود
صرافی‌های بیت‌کوین و کیف‌های پول تحت وب از نظر تئوری قابل هک شدن هستند درست مانند هرچیز دیگری که به اینترنت متصل است، با این حال کدپایه‌ای که مبنای بلاکچین بیت‌کوین است قابل هک شدن نمی‌باشد. بیت‌کوین بیشتر از هر قطعه کدی که تا کنون نوشته شده مورد آزمایش‌های سخت قرار گرفته است. اگر نگران این هستید که ارزهای شما به سرقت برود، توصیه‌ ما این است که از یک کیف پول که کلید‌های خصوصی آن را دارید به جای استفاده از یک شخص ثالث همانند صرافی‌ها برای نگهداری ارزهای مجازی استفاده کنید.

بیت‌کوین یک مد زودگذر است
آیا می‌دانید چه چیزهای دیگری زودگذر هستند؟ اینترنت و تلفن‌های همراه …

بیت کوین مقدار قابل ملاحظه‌ای انرژی مصرف می‌کند
ما بارها این عنوان را مطرح کرده‌ایم و این موضوع را به طور کامل مورد بررسی قرار داده‌ایم. بله، ماین و استخراج بیت‌کوین هرچند، نه به مقادیری که گذارش می‌شود ولی مقدار زیادی انرژی مصرف می‌کند و هر وات مصرف شده ارزش آن را دارد. به جای بحث و توضیحات فنی طولانی، در اینجا چند نمونه مربوط را مطرح می‌کنیم: بیت‌کوین به اندازه یک سوم انرژی مورد نیاز برای روشن کردن درخت‌های کریسمس در ایالات متحده در هر سال انرژی مصرف می‌کند. در مطالعاتی انجام شده، تخمین زده می‌شود که بیت‌کوین بیت 0.8 تا 4.4 تراوات بر ساعت در هر سال برق مصرف می‌کند. این مورد را با میزان 138 تراوات بر ساعت مصرف در هر سال برای استخراج و بازیافت طلا یا 650 تراوات بر ساعت که توسط سیستم بانکی جهان مصرف می‌شود مقایسه کنید، خواهید دید که بیت‌کوین در برابر این ارقامِ مصرف به عنوان یک نماد بهره‌وری به حساب می‌آید.
یک دروغ قبل از اینکه آشکار شود می‌تواند مسیر بسیار طولانی طی کند. دفعه بعدی که با یک خبر جعلی در مورد ارز دیجیتال مورد علاقه خودتان روبرو شدید، می‌توانید این مقاله را به آن افراد معرفی کنید. بیت کوین چیزاهای زیادی است اما هیچ‌کدام از موارد فوق نیست.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
BitCoin.com

‫2 دیدگاه ها

  1. درود

   اولین مقاله که دقیقا داره دروغ بودن این موضوع رو توضیح میده

   دومین مقاله گفته که در سطح کوچکی داره استفاده میشه توسط تروریست‌ها یا به زعم خودش همون کلمه‌ای که استفاده کرده، اما هیچ مدرکی نداره برای اثباتش ضمن اینکه تا پیش از اینکه بیت‌کوین یا ارزهای مشابه پدید بیان، ما تروریست داشتیم و این‌ها هم مراودات مالی داشتند، به نظرتون اون موقع چیکار میکردن؟

   سومین مقاله که بصورت تخصصی در مورد مالیات هست و فقط تیترش به نوعی بوده که شما فکر کنید مرتبط هست، وگرنه اگر تروریست‌ها با استفاده از بیت‌کوین و ارزهای مشابه از مالیات فرار کنن، یعنی تا پیش از اینکه با فیات کارهاشون رو میکردن، مالیات میدادن؟ دولت‌ها هم میدونستن که اینا تروریست هستن؟ و کاری نمیکردن؟ یا نمیدونستن اینا تروریست هستن و پنهانی کارشون رو میکردن؟ اونوقت چطور حالا تونستن شناسایی کنن؟

   چهارمین مقاله هم درگیر تئوری مطلب هست که آیا واقعا داره چنین استفاده‌ای میشه؟ و اگر میشه چیکار کنیم نشه؟ و بیشتر حدس و گمان هست صحبت پیرامون این موضوع

   پنجمین مقاله هر چند که آمارهایی هم ارائه داده، ولی باز هم مشابه توضیحات مقاله‌ی دوم هست، یعنی تا پیش از اینکه رمزارزها پدید بیان، آیا تروریست‌ها و گروه‌های مشابه فعالیت نمیکردن؟!

   ششمین مقاله که مستقیم به گزارشی در سال 2016 اشاره کرده که گفته هیچ مدرکی در استفاده از بیت‌کوین برای تروریسم و موارد مربوطه نیست! و بیشتر به تئوری این موضوع پرداخته

   هفتمین مقاله هم بیشتر به خطرات پرداخته و روش‌هایی که میشه از رمزارزها برای تروریستم و پول‌شویی استفاده کرد!

   هشتمین مقاله هم که در مورد برگزاری یک کنفرانس توسط اینترپل هست

   نهمین مقاله هم که مجموعه‌ای از برخی خبرهای کوتاه دنیای کریپتو هست

   مسئله‌ای که همیشه وجود داشته، تروریسم و پول‌شویی و سایر موارد مشابه هستن، یعنی با پدید اومدن رمزارزها این موارد بوجود نیومدن
   فقط چون رمزارزها تکنولوژی جدیدی دارن، مثل هر تکنولوژی جدیدی شبیه اینترنت، تلفن همراه و … که در بدو اومدن باعث تکاپوی سازمان‌های مختلف شدن تا با وضع قوانین بتونن جلوی سو‌ء استفاده‌ی احتمالی از این تکنولوژی‌ها رو بگیرن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا