اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

صنعت رمزارزی حتی از کره‌ی شمالی هم متمرکزتر است!

بررسی نظرات و گفته‌های پروفسور نوریل روبینی، یکی از اقتصاددانان برجسته‌ی دانشگاه نیویورک

نکات برگزیده مطلب
  • پروفسور نورل روبینی یک اقتصاددان آمریکایی که بیشتر به دکتر دوم مشهور است، در جدید‌ترین پست توییتری خود اعلام نموده که غیرمتمرکزسازی در صنعت رمزارز تنها یک افسانه است و این صنعت حتی از کره‌ی شمالی هم متمرکزتر عمل می‌کند.

 

نورل روبینی(Nouriel Roubini) یک اقتصاددان برجسته‌ی آمریکایی در روز ۷ام اکتبر توسط یک پست توییتری اعلام نموده که صنعت رمزارزی بسیار متمرکزتر از کره‌ی شمالی عمل می‌کند.

این پروفسور دانشگاه نیویورک، بیشتر بخاطر پیش‌بینی بحران‌های مالی سال ۲۰۰۸ با نام «دکتر دووم(Dr. Doom)» شناخته می‌شود و اخیرا نیز به دلیل انتقاد از ادعاهایی نظیر اینکه غیرمتمرکز‌سازی در ذات رمزارزها وجود دارد، خود بارها مورد مورد انتقاد قرار گرفته است.

وی با انتشار یک پست توییری بازهم استدلال خود را تکرار کرد؛ با این تفاوت که اینبار غیرمتمرکز بودن رمزارزها را یک «افسانه‌» خطاب کرده و آن را با کره‌ی شمالی مقایسه کرده است:

غیرمتمرکزسازی در صنعت رمزارزی یک افسانه محسوب می‌شود. سیستم رمزارزی حتی از کره‌ی شمالی نیز متمرکزتر می‌باشد؛ ماینر‌ها متمرکز هستند، صرافی‌ها متمرکز هستند، توسعه دهندگان متمرکز هستند، دیکتاتور‌های این صنعت(بوترین هم یک دیکتاتور است) و ضریب نابرابری جینی(Gini inequality coefficient) بیت‌کوین نیز حتی از کره‌ی شمالی بدتر است. Nouriel Roubini

شاخص جینی(Gini) یک معیار اندازه‌گیری میزان توزیع است که اغلب در یک کشور یا منطقه‌ی خاص برای توزیع جمعیت یا دارایی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.  پروفسور روبینی چند دقیقه بعد با انتشار یک پست توییتری جدید به مقایسه خود ادامه داد و ادعا کرد که ضریب مابرابری بیت‌کوین بدترین حالت را در جهان ارائه می‌کند:

ماینر‌های، صرافی‌های رمزارز و توسعه دهندگان همه متمرکز هستند؛ ضریب نابرابری بیت‌کوین حتی بدتر از کره‌ی شمالی است، کشوری که بدترین مورد جهان برای آن به ثبت رسیده است. صنعت رمزارزی از لحاظ میزان تمرکز و نابرابری توانسته کیم جونگ اون(رهبر کره‌ی شمالی) را شکست دهد. Nouriel Roubini

همانطور که در ماه مه سال جاری گزارش شده بود، پروفسور روبینی بیت‌کوین را یک «حباب گمانه‌زنی غول‌ پیکر» نامگذاری کرده است که «به خودی خود تحریک می‌شود»، و اعلام نمود که ادعای غیرمتمرکزسازی صنعت رمزارزی تنها یک فریب است. وی در نوامبر ۲۰۱۷، ادعا کرد زمانی که کشور‌های بیشتری از مدل چین در رابطه با قانون‌گذاری صنعت رمزارزی پیروی کنند، بیت‌کوین به پایان خود نزدیک خواهد شد.

در ماه آگوست، پروفسور روبینی در صحبت‌های خود به عنوان یکی از اعضای بلند پایه در گردهمایی BlockShow Americas، به تکنولوژی بلاک‌چین حمله کرد و اعلام نمود فناوری مالی جهان هیچ کاری با بلاک‌چین یا رمزارزها ندارد، و در ادامه توضیح داد که مردم با سیستم سنتی ارزهای فیات و سیستم‌های پرداخت مالی دیجیتال کنونی هیچ مشکلی ندارند.

نظر شما در رابطه با گفته‌های پروفسور روبینی چیست؟ آیا صنعت رمزارزی واقعا به این اندازه متمرکز است؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
Cointelegraph

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا