اخبار سایر کوین‌ها - Altcoinsاخبار و مقالات

کپی برداری رمزارز پترو از دَش

یکی از توسعه‌دهندگان اتریوم ادعا می‌کند که رمزارز پتروی ونزوئلا از دَش کپی شده است

نکات برگزیده مطلب
  • یکی از توسعه‌دهندگان اتریوم، ادعا می‌کند که رمزارز پترو(PTR) که توسط دولت ونزوئلا و رئیس جمهوری این کشور، نیکلاس مادورو(Nicolas Maduro) پشتیبانی می‌شود، بسیاری از بخش‌های اساسی وایت‌پیپر(Whitepaper) خود را که به ‌تازگی منتشر کرده است، از رمزارز دَش(DASH) کپی کرده است. حداقل در نگاه اول به نظر می‌رسد، شباهت‌های بسیاری بین آلت‌کوین دَش و رمزارز ملی ونزوئلا وجود دارد.

وایت‌پیپر جدید منتشر شده برای رمزارز پترو، نقاط مشترک بسیاری با رمزارز دَش دارد

بسیاری با رمزارز دَش(Dash) آشنایی دارند و ویژگی‌های آن همانند: ارسال بلادرنگ، گره‌های اصلی(masternodes)، اجماع ترکیبی، الگوریتم ماینینگ X11 و غیره، را می‌شناسند. کشف این مشخصات در وایت‌پیپری که به تازگی برای رمزارز پترو منتشر شده است، توجه جوی ژائو(Joey Zhou)، توسعه دهنده‌ی اتریوم را بر انگیخت.

Joey Zhou

انتقادات بسیار بِجا و قابل پذیرشی در مقایسه‌ی این دو رمزارز مطرح شده است، ژائو در حساب کاربری توییتر خود اعلام کرد «توکن پتروی ونزوئلا کپی آشکاری از دَش است (حداقل در صفحه‌ی 11 وایت‌پیپر).» او سپس به نمودار ساختار فنی هر دو وایت‌پیپر (صفحه‌ی 13 در فایل Pdf) و Github دَش اشاره کرد.

در زیر عنوان «توضیحات فنی» (بخش 11.6، « Staking o Tenecia»)، به نظر می‌رسد وایت‌پیپر پترو ترکیب الگوریتم‌های اجماع Proof-of-Work یا به اختصار PoW و Proof-of-Stake یا به اختصار PoS را پیشنهاد می‌دهد، که مشابه طرحی است که در وایت‌پیپر دَش پیشنهاد داده شده است. پترو با تخصیص 85 درصد از پاداش‌هایش به « Nodos Maestros» یا ‌گره‌های اصلی، مقدار باقی مانده را به کاربرانی که در فاز اولیه‌ی توزیع مشارکت داشتند، اختصاص می‌دهد. اما توزیع دَش برای حفظ عدالت با پترو تفاوت دارد، به طوری که 45 درصد از پاداش شبکه به گره‌های اصلی و ماینرها اختصاص یافته و 10 درصد باقی مانده در قسمتی از شبکه ذخیره شده و به توسعه‌دهندگان داده می‌شود.

تصویر‌ی که توسط آقای ژائو برای نمایش شباهت با svg دَش، در Github مقایسه کرده است.

اوج شباهت: گره‌های اصلی، ماینینگ با الگوریتم X11، ارسال بلادرنگ

Sunacrip، که یک نهاد مستقل قانون‌گذاری در ونزوئلا است، و بر تمامی مسائل مربوط به رمزارزها در ونزوئلا و از جمله ویژگی‌های برجسته‌ی وایت‌پیپر پترو را تحت نظارت قرار می‌دهد. اگر چه پترو در ظاهر دارای گره‌‌های اصلی است، تفاوت مهم آن با رمزارز دَش نحوه‌ی مدیریت رمزارز پترو و موضوع وجود قدرت نسبی Sunacrip در شبکه‌ی آن است. برای مثال، وجود این قدرت به Sunacrip اجازه می‌دهد که اجماعات شبکه را «به راحتی» تغییر دهد. با این حال، در وایت‌پیپر ادعا شده است که گره‌های اصلی در شبکه تصمیمات را اتخاذ کرده و تراکنش‌هایی که توسط آن‌ها هدایت می‌شود را پشتیبانی می‌کنند.

این که رمزارز پترو یک سرقت ادبی است و یا استفاده‌ی ساده از یک پروژه منبع باز، به کسی که وایت‌پیپر را مورد قضاوت قرار می‌دهد بستگی دارد. با این وجود، مطابق ادعای آقای ژائو در صورتی که پترو یک کپی ساده از دَش باشد، خود دَش انتخاب منطقی‌تری برای جامعه‌ی رمزارزی است. ونزوئلا با رمزارز دَش رابطه‌ی تاریخی دارد، در تابستان سال جاری، دوازدهمین رمزارز بزرگ از نظر ارزش بازار رمزارزی، به علت نگرانی مردم ونزوئلا و فرار از تورم شدید اقتصادی در این کشور، کاهش قیمتی را تجربه کرد.

با بررسی عمیق‌تر پترو(petro)، وجود الگو‌های مشابه با دَش آشکارتر می‌شود. ارسال بلادرنگ در هر دو رمزارز و ماینینگ با الگوریتم X11 نشان می‌دهد که پترو بر پایه‌ی ویژگی‌های برجسته‌ی دَش ایجاد شده است. بر اساس اعلام یکی از مقامات این کشور، مهم‌ترین ویژگی پترو «ارسال تراکنش‌ها (در کمتر از 5 ثانیه) است، این نوآوری پیشرفته، اثرات قابل ملاحظه‌ای را در مقایسه با دیگر رمزارزهای موجود نشان می‌دهد.» در این جمله تنها نام مشهور‌ترین رمزارزی که از گره‌های اصلی استفاده می‌کند، یعنی دَش حذف شده است.

فکر می‌کنید ونزوئلا برای ساخت رمزارز ملی خود از دَش کپی برداری کرده است، و یا شباهت‌های موجود در وایت‌پیپر پترو و دَش تنها یک اتفاق است؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما در میان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
Bitcoin.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا