اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

حضور پررنگ برندگان جایزه‌ی نوبل در پروژه‌های بلاکچینی

استارت‌آپ‌های بلاکچینی برندگان جایزه‌ی نوبل اقتصاد را به عنوان مشاور استخدام می‌کنند

نکات برگزیده مطلب
  • بر اساس گزارش بلومبرگ در 30 سپتامبر 2018، الوین روث(Alvin Roth)، کسی که جایزه‌ی نوبل اقتصاد را در سال 2012 به‌دست آورد، جدیدترین برنده‌ی جایزه‌ی نوبلی است که به یک استارت آپ بلاکچینی ملحق می‌شود. در گذشته نیز چند شرکت‌ بلاکچینی با تعدادی از برندگان جایزه‌ی نوبل همکاری کرده‌اند.

به نظر می‌رسد دوره‌ی متوسل شدن استارت‌آپ‌های بلاکچینی به سلبریتی‌ها(بازیگران، خواننده‌ها و…) برای تبلیغ فروش پیشنهاد اولیه‌ی سکه(ICO) به پایان رسیده است و روند جدید در بازار پدیدار شده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ در 30 سپتامبر، استارت‌آپ‌های بلاکچینی به شکل فزاینده‌ای به منظور جلب توجه بیشتر، بر نفوذ برندگان جایزه‌ی نوبل اتکا می‌کنند. بر اساس گزارش Autonomous Research، جمع آوری سرمایه از طریق پیشنهاد اولیه‌ی سکه در ماه آگوست به کمترین میزان در 16 ماه اخیر رسیده است.

بازار نزولی رمزارزها موجب احتیاط بیشتر مردم نسبت به استارت‌آپ‌های جدید شده است، و شرکت‌ها با وجود این شرایط حاکم در بازار به دنبال روش‌های موفق حضور در آن هستند. سلاح مخفی آن‌ها، استفاده از برندگان جایزه‌ی نوبل است.

شرکت Covee Network که بر روی نظریه‌ی تئوری بازی(Game theory) فعالیت می‌کند، شرکت طراحی Prysm Group و نیز شرکت تحقیقاتی بلاکچین Cryptic Labs چند نمونه از شرکت‌هایی هستند که توانستند مشاوران اقتصادی مطرحی را به فهرست مشاوران خود اضافه نمایند.

Alvin Roth

الوین روث، برنده‌ی جایزه‌ی نوبل اقتصاد در سال 2012، آخرین نمونه‌ای است که به یک شرکت بلاکچینی در سال 2018 ملحق شد. روث به شرکت Covee که در زوریخ مستقر است و قصد دارد در ماه نوامبر 2018 پروژه‌ی خود را راه‌اندازی نماید، پیوست.

بلومبرگ گزارش داد، یکی از برندگان نوبل اقتصاد در سال 2016، الیور هارت(Oliver Hart) از دانشگاه هاروارد نیز به استارت آپ بلاکچینی Prysm Group ملحق شد. شرکت Cryptic Labs LLC نیز با اریک ماسکین(Eric Maskin) برنده‌ی جایزه‌ی نوبل اقتصاد در سال 2007 و کریستوفر پیساریدز(Christopher Pissarides) یکی از برندگان جایزه‌ی نوبل در سال 2010، اعلام همکاری کرد.

رشد بلاکچین

افزایش گرایش برندگان جایزه‌ی نوبل به استارت‌آپ‌های نوظهور سوالات بسیاری را بر انگیخت. برخی از کارشناسان می‌پرسند برندگاه جایزه‌ی نوبل چگونه از نام و شهرت خود در این پروژه‌ها استفاده خواهند کرد؟ و آیا بطور کامل در این پروژه‌ها درگیر هستند؟

با این حال، با توجه به گفته‌های آقای روث، در پس زمینه‌ی این همکاری‌ها ایده‌های واقعی و مشارکت‌های واقعی وجود دارد.

روث به بلومبرگ گفت: «زمانی که برای اولین بار پیشنهاد همکاری به من ارائه شد، زمان زیادی را صرف فکر کردن در مورد این موضوع کردم که آیا تنها نقش دِکوری خواهم داشت و یا واقعا قادرم در این پروژه مشارکت نمایم،» او اضافه می‌کند: از آنجایی‌که Covee بر روی تئوری بازی تمرکز دارد، مهارت‌های منحصر بفردش در این زمینه می‌تواند برای این پروژه ارزشمند باشد.

مارسل دیسچ(Marcel Dietsch)، مدیر اجرایی Covee و فارغ التحصیل دانشگاه آکسفورد، گفت که علاقه‌ی برندگان جایزه‌ی نوبل به این پروژه‌ها «نشان می‌دهد که حوزه‌ی بلاکچین در حال رشد است.»

Covee بر این اساس استوار است که اجازه دهیم تیم‌های حرفه‌ای در اطراف یک ایده تشکیل شود و با تکمیل آن ایده، کار خود را به پایان برسانند. تخصص راث در تئوری بازی با ایجاد ساختار‌های انگیزشی با استفاده از سیستم توکن، دلیل این همکاری است.

با وجود افزایش تعداد برندگان جایزه‌ی نوبل که بر روی پروژه‌های بلاکچین کار می‌کنند، بسیاری از اقتصاددان‌های برنده‌ی جایزه‌ی نوبل همچنان نسبت به سیستم رمزارزها دچار شک و تردید هستند و استدلال‌های مختلفی همانند «بی ارزش بودن» و یا بیان‌های صریح‌تر همانند «بیت‌کوین شیطان است» را از آن‌ها شاهد هستیم.

آیا افزایش گرایش اقتصاددان‌های برنده‌ی جایزه‌ی نوبل به بلاکچین و حوزه‌ی رمزارزی نشان‌دهنده‌ی آغاز روند تغییر نگرش آن‌ها و یا به طور کلی‌تر، تغییر نگرش اجتماع نسبت به رمزارزها است؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
BTCmanager
دکمه بازگشت به بالا