اخبار سایر کوین‌ها - Altcoinsاخبار و مقالات

هارد فورک Siacoin معرفی شد

این فورک با هدف مقابله در برابر دستگاه‌های اسیک تولید Bitmain منتشر می‌شود

نکات برگزیده مطلب
  • در روز ۱ام اوکتبر، کمپانی Sia Tech طی انتشار اعلامیه‌ای از اقدام خود برای اجرای تغییراتی در اثبات Proof Of Work رمزارز Siacoin خبر داد و اعلام نمود که این کار باعث از کار افتادن اسیک‌های ماینینگ تولید Bitmain و Innosilicon خواهد شد اما تاثیری بر فعالیت سخت‌افزار‌های تولید شده توسط Obelisk نخواهد داشت.

دوید وریک(David Vorick) بنیانگذار رمزارز Sia، روز ۱ام اوکتبر طی یک پست وبلاگی در پلت‌فرم Medium اعلام نمود که قصد دارد تا برای این رمزارز یک فورک(Fork) دیگر منتشر کرده تا هرچه بیشتر در مقابل ماینینگ دستگاه‌های اسیک مقاوم شود.

آقای وریک در پست مذکور نوشت:

رمزارز Sia امروز یک فورک منتشر می‌کند تا انحصار دستگاه‌های ASIC را شکسته و از آسیب‌رسانی بیشتر به جامعه‌ی Sia جلوگیری به عمل آورد؛ این کار برای حفاظت از کاربران و ارسال پیامی به تمام تولید کنندگان دستگاه‌های ASIC در آسیا است تا به آن‌ها بگوییم: ما انحاصر دستگاه‌های اسیک و سواستفاده‌ی آن‌ها را تحمل نخواهیم کرد.David Vorick

مشخص است که آقای وریک در گفته‌های خود مستقیما به دو شرکت Bitmain و Innosilicon اشاره دارد، زیرا این دو شرکت سخت‌افزار‌های ماینینگ اسیک مخصوص رمزارز Sia را تولید کرده‌اند. گزارش شده که این حرکت باعث اختلال در سرمایه‌گذاری کاربران در جامعه‌ی Sia شده است.

در نتیجه‌ی چنین عملی، سریعا پس از اینکه گره‌های شبکه بروز رسانی‌های جدید را دریافت کنند، تراشه‌هایی که برای اجرای الگوریتم blake2b طراحی شده بودند، همگی بدون مصرف خواهند شد.

آقای وریک در رابطه با این موضوع توضیح داد:

ما معتقدیم که با انجام این کار، ده‌ها میلیون دلار سخت‌افزار ماینینگ غیرقابل استفاده خواهد شد.David Vorick

محافظت از ماینر‌های Obelisk

با ارائه شدن هارد فورک این رمزارز(hard fork)، تنها دستگاه‌های ماینینگ کمپانی Obelisk که از تولیدات کمپانی مادر Sia یعنی شرکت Nebulous  هستند، قادر به استخراج رمزارز Siacoin بر روی بلاک‌چین خواهند بود. برخلاف دیگر هارد فورک‌هایی که با هدف مقابله‌ی کامل با دستگاه‌های اسیک ارائه می‌شوند، هدف Sia از اقدام، مقابله و منع استخراج به وسیله‌ی دستگاه‌های اسیک نیست.

در عوض، به نظر می‌رسد که این شرکت قصد دارد تا به وسیله‌ی این کار از سرمایه‌گذاری‌های خود در کمپانی Obelisk و توسعه‌ی سخت‌افزار‌های ماینینگ این شرکت مخافظت کند. آقای وریک در رابطه با این موضوع اظهار داشت:

ما معتقدیم که پذیرش انحصار یک نوع اسیک بهتر از مقاومت در برابر تمامی اسیک‌ها است. به عبارتی، ما معتقدیم که یک رمزارز نیازی به پذیرش انحصار اسیک‌ها ندارد.David Vorick

تعادل هارد فورک و غیرمتمرکزسازی

براساس استدلال‌های ارائه شده توسط آقای وریک، می‌توان انتقاد کرد که Sia در اصل یک انحصار را با مدل دیگری مبادله کرده است، یا حتی می‌توان گفت که آن‌ها یک انحصار داخلی بوجود آورده‌اند. بخش عمده‌ای از مشاجراتی که منجر به بحث‌های طولانی مدت و جدل‌های شدید پیرامون این هارد‌ فورک شد، در رابطه با همین موضوع بود.

با این حال، تیم رمزارز Sia سریعا پاسخ نشان داد و اعلام نمود که هیچ‌کس مجبور به پذیرش این هارد‌ فورک نیست. از سوی دیگر، کمپانی Nebulous می‌تواند تنها یک کد جدید به همراه اثبات Proof Of Work منتشر کند و کاربران را به ارتقا ترغیب کند.

طبق گفته‌های آقای وریک، کسانی که هارد فورک مذکور را قبول ندارند، می‌توانند به استفاده از کد‌های قدیمی بلاک‌چین ادامه دهند. در صورت ادامه‌ی چنین وضعیتی ممکن است در نهایت تقسیم شبکه اتفاق بیوفتد، اتفاقی که برای اتریوم و اتریوم کلاسیک رخ داد.

شایان ذکر است که شبکه‌های دیگری نیز با استفاده از ارائه‌ی یک فورک سعی کرده‌اند تا ماینینگ به وسیله‌ی دستگاه‌های اسیک را غیرممکن کنند. به عنوان مثال، رمزارز مونرو در ماه آوریل این کار را انجام داد. رمزارز اتریوم به عنوان دومین رمزارز بزرگ بازار نیز چندین قدم در رابطه با این مورد برداشته است.

نظر شما در رابطه با این فورک جدید چیست؟ آیا Sia به دنبال انحصاری‌سازی داخلی است؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
bitcoinist.combtcmanager.com

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا