اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

بلاک‌چین، کلید رفع آسیب‌پذیری‌های فیس‌بوک

در جدید‌ترین نقض امنیتی این پلت‌فرم، بیش از ۵۰ میلیون حساب‌ کاربری تحت تاثیر قرار گرفته است

نکات برگزیده مطلب
  • روز ۲۵ام سپتامبر کمپانی فیس‌بوک گزارش داد که بیش از ۵۰ میلیون حساب کاربری تحت تاثیر یک مشکل امنیتی قرار گرفته‌اند. این واقعا باعث شد که مسئولین این کمپانی تلاش برای بهبود حریم خصوصی در داده‌های کاربران و استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین را در اولویت کار‌های خود قرار دهند.

طی روز‌های گذشته یک آسیب‌پذیری در پلت‌فرم فیس‌بوک کشف شد که با تاثیرگذاری روی بیش از ۵۰ میلیون حساب کاربری، به مهم‌ترین و قابل توجه‌ترین حادثه‌ی امنیتی تبدیل شد که تاکنون برای این کمپانی رخ داده است. کمپانی مذکور پس از کشف این مشکل سریعا اقدام به رفع آن نمود و یک بروز رسانی امنیتی منتشر کرد؛ این بروز رسانی امنیتی همچنین نشان می‌دهد که این آسیب‌پذیری نتیجه‌ی تعامل سه اشکال مجزا در سیستم بوده که همگی آن‌‌ها ویژگی «View As» را هدف قرار داده بودند.

براساس گزارشات امنیتی منتشر شده توسط این کمپانی، تحقیقات نشان می‌دهد که:

اوایل هفته‌ی جاری ما متوجه شدیم که یک شخص خارجی به سیستم‌های ما حمله‌ کرده و با استفاده از یک آسیب‌پذیری، زمانی که یک جزء خاص از ویژگی «View As» را ارائه کردیم، توانسته به توکن‌های حساب کاربران در HTML دسترسی پیدا کند. Facebook

در حال حاضر، فیس‌بوک گزارش داده که آسیب‌پذیری مذکور رفع شده است:

ما همچنین دسترسی به توکن‌های بیش از ۵۰ میلیون حساب کاربری را که می‌دانیم تحت تاثیر قرار گرفته‌اند، بازگردانده‌ایم، ما همچنین به عنوان یک گام احتیاطی، حساب ۴۰ میلیون کاربر دیگر را که از ویژگی «View As» طی سال جاری استفاده کرده‌اند نیز مورد بررسی قرار داده‌ایم. در نهایت، ما به صورت موقت ویژگی مذکور را غیرفعال کرده‌ایم تا بتوانیم یک بازبینی امنیتی کامل بر روی آن داشته باشیم. FaceBook

بلاک‌چین می‌تواند از داده‌های فیس‌بوک محافظت کند

شاید اگر کمپانی فیس‌بوک از فناوری بلاک‌چین برای امنیت داده‌های خود استفاده کرده بود، این آسیب‌پذیری هرگز رخ نمی‌داد و می‌توانست از آن جلوگیری به عمل آورد.

بلاک‌چین به کاربران اجازه می‌دهد تا به تبادل اطلاعات در یک محیط توزیع شده، غیرمتمرکز، امن و غیرقابل دستکاری بپردازند. قدرت این فناوری در شفافیت بالای آن است، زیرا هرکسی می‌تواند مجموعه‌ی مبادلات و تراکنش‌های ذخیره شده در بلاک‌چین را مشاهده نماید و از همه مهم‌تر، هیچ‌کس نمی‌تواند تغییری در بلاک‌چین ایجاد کند.

البته شایعاتی در رسانه‌های مختلف منتشر شده است که طبق آن کمپانی فیس‌بوک در حال بررسی امکان استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین در پلت‌فرم خودش می‌باشد.

در ماه می ۲۰۱۸، یکی از رهبران تیم پیام‌ رسان خود را به منظور هدایت گروهی اختصاص داد که وظیفه‌ی آن‌ها بررسی چگونگی استفاده‌ی صفر تا صد از بلاک‌چین در پلت‌فرم فیس‌بوک بوده است.

در روز ۶ام سپتامبر ۲۰۱۸ گزارش داده شد که فیس‌بوک شش موقعیت شغلی جدید به تیم بلاک‌چینی خود افزوده است.

به عنوان مثال،‌یکی از این موقعیت‌ها با به عنوان «ریاست توسعه و مشارکت تجاری» بوده است که در آن به تخصص بلاک‌چین نیاز است؛ در ادامه توضیح داده شده که بلاک‌چین شامل تخصص و مسئولیت‌های از جمله «درک عمیق از محصول و تکنولوژی بلاک‌چین برای اطلاع رسانی و داشتن توانایی اعتبار بخشی به نقشه‌ی راه ما و همچنین پشتیبانی و اجرای برنامه‌ها بر روی این محصول» است.

نظر شما در رابطه با این موضوع چیست؟ آیا وقت آن نرسیده است که فیس‌بوک نیز استفاده از بلاک‌چین را آغاز نماید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
Bitcoinist

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا