اخبار سایر کوین‌ها - Altcoinsاخبار و مقالات

ارائه راه حلی جدید برای مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم

ویتالیک بوترین می‌خواهد با استفاده از ZK-SNARKs این مشکل را برطرف کند

نکات برگزیده مطلب
  • ویتالیک بوترین به عنوان بنیانگذار اتریوم به تازگی اعلام کرده که برای مشکل مقیاس‌پذیری شبکه‌ی این رمزارز راه‌حلی استفاده از ZK-SNARKs را پیدا کرده و قصد دارد به وسیله‌ی آن حجم پردازش شبکه‌ی اتریوم را به ۵۰۰ تراکنش در ثانیه برساند.

به تازگی نگرانی‌های مربوط به اتریوم و عدم توانایی اداره‌ی نرم‌افزار‌های غیرمتمرکز(dApp) بین کاربران بیشتر شده است، اما ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) به عنوان بنیانگذار اتریوم اعلام کرده است که او به راه حل مقیاس‌پذیری و رفع این مشکل نزدیک شده است.

افری شودون(Afri Schoedon) به عنوان بخشی از تیم توسعه‌ی کیف‌پول Parity، اخیرا تاکید کرده است که پروژه‌های برنامه‌های غیرمتمرکز(dApp) باید از اتریوم جدا شوند.

وی در یک پست اینترنتی نوشت:

لطفا انتقال نرم‌افزار‌های غیرمترمرکز به اتریوم را متوقف کنید. ما با حداکثر ظرفیت خود در حال کار هستیم.Afri Schoedon

پس از آن افری شودون اعلام کرد که «نیاز به اتریوم غیرمتمرکز واقعا حس می‌شود». این رویکرد شامل راه‌اندازی نقاط اصلی نرم‌افزار‌های غیرمتمرکز بر روی شبکه‌ی اصلی(mainnet) اتریوم و همچنین اجرای بقیه فرایند‌های لازم در یک پلت‌فرم بلاک‌چینی دیگری همچون اتریوم کلاسیک(ETC) می‌باشد.

آقای بوترین با این ادعای شودون که اتریوم دیگر ظرفیت خالی ندارد، موافق نیست، به این دلیل که ممکن است بزودی شبکه‌ی اتریوم به توانایی انجام ۵۰۰ تراکنش در ثانیه دست یابد.

باید یاد‌آور شویم که شبکه‌ی اتریوم در حال حاضر قادر به پردازش ۱۵ تا ۲۰ تراکنش در ثانیه است.

آقای بوترین همچنین مشتاق است تا از ZK-SNARKs که نوعی اثبات ریاضی است در شبکه استفاده کند. توسعه‌دهندگان بلاک‌چین دریافته‌اند که استفاده از ZK-SNARKs باعث ناشناس شدن تراکنش‌ها می‌شود، زیرا استفاده از آن نیاز طرفین به اشتراک‌گذاری اطلاعات(داده‌هایی همچون کلید خصوصی قابل ردیابی) را حذف می‌کند.

در حقیقت حریم خصوصی ارائه شده توسط ZK-SNARKs آنقدر مفید و خوب است که برخی توسعه‌دهندگان رمزارزهای ثانویه‌ای همچون Zcash را تنها بر پایه‌ی نظریه‌ی آن ساخته‌اند.

اما آقای بوترین معتقد است که می‌توان به جای استفاده از ZK-SNARKs برای بخش حریم خصوصی، از آن برای افزایش مقیاس‌پذیری شبکه‌ی اتریوم استفاده نمود.

وی در گفته‌های خود اظهار داشت که ZK-SNARKs می‌تواند بهره‌وری تراکنش‌های اتریوم را تا حدود ۲۴ برابر و بهره‌وری مبادلات ERC-20 را تا حدود ۵۰ برابر افزایش دهد.

درحالی که اجرای ZK-SNARK روی شبکه‌ی اتریوم باعث پردازش تراکنش‌ها به صورت On-Chain می‌شود، آقای بوترین قبلا اعلام کرده بود که پردازش ۱ میلیون تراکنش همزمان در اتریوم امکان‌پذیر است اما تنها از طریق استفاده از پروتکل‌های لایه‌ی دوم، همچون پروتکل Plasma این امر اتفاق می‌افتد.

آیا اتریوم کند شده است؟

Ethereum news

آقای بوترین معتقد است که بخش اعظمی از فضای شبکه به دلیل وجود نرم‌افزار‌های غیرمتمرکز بی‌فایده مسدود و اشغال شده است، و این پروژه‌های بدون کارایی یا باید کارآمد شوند و یا جای خود را به پروژه‌‌های جدید‌تر و مفید بدهند.

وی در رابطه با این مورد اظهار داشت:

Vitalik Buterin

تمام بلاک‌چین‌هایی که بلوغ رسیده‌اند نیز در حداکثر ظرفیت خود فعالیت می‌کنند. تعداد زیادی کاربرد‌های کم‌ ارزش، مانند پروژه‌ی FOMO3D وجود دارد. بنابراین این استدلال اشتباهی است که ادعا کنیم مصرف gas(که ۱۰۰درصد است) برابر است با داشتن فضای بیشتر برای نرم‌افزار‌های غیرمتمرکز. نرم‌افزار‌های غیرمتمرکز خوب می‌توانند موارد بی‌ارزش را کنار بزنند.Vitalik Buterin

اما اینکه چه چیزی باعث خروج تعداد زیادی از نرم‌افزار‌های غیرمتمرکز بی‌فایده از شبکه می‌شود را کسی نمی‌داند. فقط می‌دانیم که دیگر بلاک‌چین‌ها نیز با مشکلات کندی مشابهی روبرو شده‌اند.

همچنین باید توضیح داد که اتریوم قبلا نیز در حداکثر ظرفیت خود کار کرده و این مورد باعث ایجاد مشکلاتی شده است.  در حقیقت، زمانی که بازی CryptoKitties در ماه دسامبر راه‌اندازی شد، محبوبیت ناگهانی آن تقریبا بلاک‌چین را به زانو درآورد و باعث به وجود آمدن مشکلات مقیاس‌پذیری شد که تا به امروز با آن دست و پنجه نرم‌ می‌کند.

نظر شما در رابطه با گفته‌های ویتالیک بوترین چیست؟ آیا می‌توان از الگوریتم ZK-SNARKs برای رفع مشکل مقیاس‌پذیری استفاده کرد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
Thenextweb

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا