اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

جایزه سالانه فین‌تک برای بانک مرکزی آفریقای جنوبی

این جایزه بخاطر نوآوری در سیستم پرداخت بر پایه‌ی بلاکچین اتریوم به این بانک اهدا شده است

نکات برگزیده مطلب
  • انجمن بانکداری جهانی، جایزه‌ی تکنولوژی مالی و تکنولوژی قانون‌گذاری(FinTech & RegTech) را برای بهترین دفتر توزیع شده(Distributed Ledger) به بانک مرکزی آفریقای جنوبی و پروژه‌ی موفق خوخا(Khokha) اهدا کرد. این بانک مرکزی به شکل موفق از پلتفرم بلاکچین اتریوم به منظور پرداخت صورت‌های مالی و پرداخت‌های درون بانکی استفاده کرده است.

نتایج آزمایش نشان داد که تکنولوژی دفتر کل توزیع شده(DLT) می‌تواند تراکنش‌های دیجیتالی را با ارائه‌ی بهبود‌های قابل توجه نسبت به سیستم آنالوگ، معاملات جهانی پردازش نماید. بانک مرکز‌ی جهانی، در وب‌سایت خود اعلام کرد که موفقیت آزمایش نشان می‌دهد که تنظیم‌کنندگان قوانین بهتر است برای رفع نگرانی‌های امنیتی و حریم شخصی و بهبود پردازش جهانی تراکنش‌ها این موضوع را بررسی نمایند.

آزمون شبیه‌سازی شده

بانک رزرو آفریقای جنوبی، طراحی و اجرای پروژه‌ی «خوخا» را در کمتر از سه ماه برای انجام تست کارایی، انعطاف پذیری، محرمانگی و در نهایت مقیاس‌پذیری DLT برای پردازش تراکنش‌ها تحت شرایط واقعی در یک سیستم پرداخت عمده فروشی انجام داد. این بانک از شبکه‌ی (JP Morgan Chase’s Quorum) و Istanbul Byzantine fault tolerance و Pedersen commitments and range proofs استفاده نمود.

بانک‌های شرکت کننده گره(node)‌های خود را ایجاد کرده، توانستند ردیابی و ردیم(redeem) بخش توکنیزه شده را در دفتر کل توزیع شده به انجام برسانند.

هدف اصلی این پروژه، پردازش موفق تراکنش‌ها با پیروی از اصول زیرساخت‌های بازار مالی است. این پروژه همچنین اهداف قابل سنجشی در زمان تراکنش‌ها، عملکرد، امنیت و حریم خصوصی ایجاد نمود.

یکی از اهداف بر اساس نیاز بانک‌های آفریقای جنوبی افزایش مقیاس تراکنش‌های روزانه از 70 هزار به 200 هزار است. هدف دیگر پردازش موثر معاملات یک روز در تنها دو ساعت است.

آزمون‌های استفاده شده به منظور تعیین بنچمارک

بانک مرکزی آفریقای جنوبی، هدف انجام 95 درصد از تراکنش‌های صحیح در کمتر از یک ثانیه و 99 درصد انجام صحیح تراکنش‌ها درکمتر از دو ثانیه را مد نظر قرار داد. در حالی که بانک مرکزی شفافیت تمامی تراکنش‌ها را حفظ کرد، بانک‌های شرکت کننده نمی‌توانستند تراکنش‌های یکدیگر را مشاهده نمایند.

این شبکه، حجم یک روز را در کمتر از دو ساعت مدیریت کرده، تسویه نهایی و تراکنش‌های خصوصی را به طور کامل انجام داد. بانک مرکزی بر پردازش تراکنش‌هایی که در مدت زمان دو ثانیه در شبکه‌ای از گره‌ها که از نظر جغرافیایی توزیع شده بودند نظارت کرد.

بانک مرکزی آفریقای جنوبی اعلام کرد که برای حفاظت سیستم مالی از روش‌هایی که موجب از بین رفتن این نوآوری شود، قانون‌گذاران باید با یکدیگر همکاری نمایند.

آیا آغاز استفاده از بلاکچین در نظام بانکی و پولی می‌تواند نوید دهنده‌ی گسترش این تکنولوژی در سطح جهان باشد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
CCN

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا