اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

بیت‌کوین، پرچمدار قدرت در بین بلاکچین‌ها

آمار نشان می‌دهند که بیت‌کوین با وجود افت قیمتی همچنان در حال رکورد زنی در میزان قدرت شبکه است

نکات برگزیده مطلب
  • جدیدترین آمار نشان می‌دهد که علی‌رغم افتاد شدید ارزش بازار رمزازی و کاهش میزان ماینینگ رمزارزهای ثانویه، استخراج بیت‌کوین همچنان روبه افزایش است و قدرت هش این شبکه نیز به جدید‌ترین رکورد خود رسیده است.

به تازگی ماینینگ بیت‌کوین توانست به رکورد جدید ۵۵میلیون تراهش بر ثانیه دست یابد، با اینکه پس از مدت کوتاهی این رقم کاهش یافت اما همچنان در ۵۲ میلیون تراهش بر ثانیه ثابت مانده است. این افزایش ناگهانی در نرخ هش پس از یک شیب و کاهش ماینینگ شکل گرفته است و هرچند موقتی، توانسته حدود ۲۰ درصد از قدرت هش را کاهش دهد.

نرخ هش شبکه‌ی بیت‌کوین بدون در نظر گرفتن قیمت این رمزارز و سقوط دوباره به سمت سطح حمایتی ۶۳۰۰ دلار، باز هم روز به روز افزایش می‌یابد. یکی از دلایل این امر، دریافت اسیک‌های Antminer توسط مشتریان است، این دستگاه‌ها عملکرد بسیار کارآمدی را ارائه می‌دهند و دارای قدرت هش بسیار بالایی نیز هستند. نکته‌ای که باعث کنجکاوی همه می‌شود این است که علی‌رغم افزایش چشم‌گیر قدرت هش،‌ شاخص‌های تخصصی نشان می‌دهند که میزان برق مصرفی برای ماین بیت‌کوین کاهش یافته است.

هجوم مردم برای استخراج و ماین بیت‌کوین نیز این واقعیت را ثابت می‌کند که پیدا کردن یک رمزارز با ارزش برای ماین کردن نیز امروزه سخت شده است. میزان ماین رمزارزهای ثانویه کاهش یافته است، به طور مثال ماینینگ الگوریتم Scrypt برای رمزارز لایت‌کوین(LTC) طی سه ماه گذشته حدود ۳۰ درصد از قدرت هش خود را از دست داده است.

نرخ ماینینگ رمزارزهای ثانویه‌ی پیشرو همچون مونرو(XMR)، دش(DASH) و زی‌کش(ZEC) نیز نسبتا بدون تغییر و مسطح مانده و در برابر بیت‌کوین این نرخ ماینینگ بسیار پایین و ناچیز است. طبق داده‌های ارائه شده توسط نمودار‌های Bitinfo، تنها ماینینگ اتریوم(ETH) طی ماه‌های گذشته به شکل ثابت، یک شیب افزایشی را دنبال کرده است.

این علاقه به ماینینگ بیت‌کوین باعث شده که هربار میزان سختی شبکه به یک رکود جدید برسد و در زمان محاسبه و برآورد جدید طی ۱۰ روز آینده نیز انتظار که این آمار حتی بیشتر شود.

در همین حین که میزان ماینینگ افزایش یافته، میزان تراکنش‌های انجام‌ شده‌ی بیت‌کوین کاش داشته و به رقم ۱۷۲ هزار طی ۲۴ ساعت رسیده است. حدود ۱۴۰۰ مبادله در انتظار تایید هستند که نشان دهنده‌ی استفاده‌ی نسبتا کم از شبکه‌ی این رمزارز است. بخش اعظمی از بیت‌کوین‌ها هنوز ذخیره‌ شده باقی مانده و یا برای مبادله استفاده می‌شوند.

برخی از مردم این روند تغییرات هش را به عنوان یک اقدام اساسی بیت‌کوین که طی آن ممکن است قیمت‌ها دوباره احیا شوند، می‌بینند. اما باید یاد‌آور شویم که ماینر‌ها معمولا به دنبال کسب درآمد فوری هستند، بنابراین رسیدن به یک قیمت و سود بالاتر از میزان هزینه‌ی ماینینگ برای ادامه‌ی کسب و کار ماینینگ کافی است.

در زمان وجود این میزان از قدرت هش در شبکه، ممکن است استخراج ابری(cloud mining) دوباره غیرقابل دستیابی باشد. برای ماینر‌ها خویش‌فرما، پاداش و درآمد در مقابل افزایش سختی شبکه، کاهش می‌یابد که نتیجه‌ی آن سهم کمتر از پاداش یک بلاک‌ است. فارم‌های ماینینگ قدیمی که عملکرد پایین‌تری دارند و یا هزینه‌ی مصرف برق آن‌ها زیاد است نیز ممکن است به مرحله‌ی عدم سود‌آوری برسند. برخی از مردم در این آمارها ماینینگ مخفی می‌بینند در حالی که برخی آن را به عنوان علامتی برای احیای قیمت‌ها و بازار بیت‌کوین محسوب می‌کنند.

نظر شما در رابطه با افزایش روز افرون قدرت هش شبکه‌ی بیت‌کوین چیست؟ آیا ارزش رمزارزهای ثانویه کاهش یافته یا دلیل دیگری برای این کاهش علاقه‌ی ماینر‌ها وجود دارد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
Cryptovest

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا