اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

آیا واقعا احتیاجی به ETF بیت‌کوین وجود دارد؟

بررسی عقاید و نظرات افراد متخصص در رابطه با اهمیت ETF بیت‌کوین و احتمال تصویب آن توسط SEC

نکات برگزیده مطلب
  • در این مقاله نقطه نظرات افراد متخصص صنعت رمزارزی همچون مایکل ووگل و دانا کوئی در رابطه با اثرات احتمالی تایید ETF بیت‌کوین و تغییرات مربوط به پس از آن پرداخته شده است.

از سال ۲۰۱۷ تا کنون حداقل سه درخواست مرتبط با ETF بیت‌کوین توسط SEC رد شده است که یکی از آن‌ها درخواست برادران دوقولوی وینکلووس(Winklevoss) بوده که دوبار ارائه شده بود. SEC این درخواست‌ها را که از طرف گروه‌ مختلف ارائه شده بود با اشاره به دلایل خاصی برای هریک، رد کرده است. این امر از ظهور درخواست‌ها جدید جلوگیری به عمل نیاورده است. تنها طی ماه گذشته سه گروه CBOE، VanEcK و SolidX که درخواست آن‌ها رد شده بود، با درخواست‌هایی تجدید‌ نظر شده دوباره به صحنه بازگشته‌اند.

آخرین توسعه‌‌های صورت گرفته باعث شد که بار دیگر اظهار عقاید و پیش‌بینی‌هایی در رابطه با اینکه چقد ETF برای بیت‌کوین ضروری است و اثرات احتمالی هرگونه تایید چنین موردی، دوباره از سر گرفته شوند. با اینکه برخی از کارشناسان ضرورتی برای ارائه‌ی ETF بیت‌کوین نمی‌بینند، برخی معتقد که این مورد یک ضرورت برای حرکت بزرگ بعدی و امکان استقرار رمزارزها به عنوان بخشی از جریان اصلی صنعت مالی جهان خواهد بود.

در ادامه‌ی مقاله به بررسی گفته‌های چندتن از کارشناسان و مصاحبه‌ی آن‌ها با خبرگزاری CCN پرداخته شده است و نظرات آن‌ها در رابطه با میزان تاثیر ETF بر روند توسعه‌ی بیت‌کوین مورد بررسی قرار گرفته است.

یک ایده‌ی جالب

مایکل ووگل(michael Vogel) موسس رمزارز Netcoin، اظهار کرده است که هرچند به عقیده‌ی او ETF بیت‌کوین امری مهم جهت موفقیت بلند بیت‌کوین محسوب نمی‌شود، اما امکان این مورد یک “ایده‌ی جالب” است.

طبق گفته‌های ووگل بسیاری بر این عقیده‌اند که تصویب ETF می‌تواند یک گام دیگر برا قانون‌سازی بیت‌کوین از دیدگاه وال‌استریت و دنیای مالی سنتی باشد زیرا این مورد در نهایت می‌تواند بیت‌کوین را به عنوان یک ابزار تجاری در دست تجار و مبادله‌گران معمولی قرار دهد. با این حال او معتقد است که این امر همچنین می‌تواند با توجه به تردید‌هایی که در رابطه با درخواست ETFهای قبلی وجود دارد، قدم مهمی در راستای یک سطح راحتی باشد که قانون‌گذاران در رابطه با رمزارزها نشان می‌دهند.

وی اظهار داشت:

یک ETF بزرگ احتمالا نه تنها به دلیل حجم مبادلات، بلکه با حذف حجمی از بیت‌کوین از نقدینگی بازار مبادله، تاثیر بسزایی بر روی قیمت بیت‌کوین نیز داشته باشد؛ زیرا نیاز است که بیت‌کوین توسط شرکت‌های ETF به طول مداوم نگهداری شود.

Michael Vogel

قطعا ضروری نیست

یکی دیگر از متخصصانی که در مورد این رویداد در حال توسعه اظهار نظر کرده، النا ورانوا(Alena Vranova) بنیانگذار Trezor و مشاور استراتژی شرکت‌های مرتبط با صنعت رمزنگاری است.

از نظر او یک ETF به هیچ عنوان برای توسعه‌ی بیت‌کوین ضروری نیست. با این حال او یاد‌آوری کرد که این امر باعث باز شدن درب به روی تعداد زیادی از سرمایه‌گذارانی می‌شود که معتقد‌اند که تصویب قانون‌گذاری باعث قانونی شدن و مشروعیت بیت‌کوین خواهد شد. ورانوا توضیح می‌دهد که در کوتاه مدت بیت‌کوین می‌تواند از یک عمومیت مثبت و همه‌گیری در کنار یک افزایش قیمت چشمگیر منفعت خواهد برد، در حالی که او به سرمایه‌داران صنعت رمزارزی و کسانی که رمزارز نگه‌داری می‌کنند پیشنهاد می‌کند که از امنیت رمزارزهای خود اطمینان حاصل کنند.

وی گفت:

به هرکسی که می‌خواهد رمزارز نگهداری کند باید بگویم که لطفا مطمئن شوید بیت‌کوین‌هایتان در مقابل حملات هکر‌ها امن است، زیرا علاوه‌ بر قیمت بیت‌کوین، علاقه‌ی آن‌ها به این صنعت نیز افزایش پیدا خواهد کرد. من پیشنهاد می‌کند که از استفاده از سرویس‌های نگهداری رمزارز خودداری کنید و از برخی کیف‌‌پول‌های سخت‌افزاری اثبات شده همچون TREZON یا Ledger و یا کیف‌پول‌های چند منظوره‌ی غیر مستقیم همچون CASA استفاده کنید و کتاب پاملا مورگان که در رابطه با میراث دارایی‌های رمزنگاری است را نیز مطالعه کنید.

Alena Vranova

چشمگیر نیست

از نظر دانا کوئی(Dana Coe) که به عنوان شریک در CryptoCrest فعالیت می‌کند، یک ETF فقط نوعی صندوق سرمایه(از نوع سرمایه، متقابل یا هرنوع دیگری) است که می‌تواند در صرافی‌های لیست شده مبادله شود.

او توضیح می‌دهد که ETFها عمدتا به عنوان دارایی‌های قانون‌گذاری شده توسط SEC یا CFTC مبادله می‌شوند، در صورتی که در حال حاضر تعداد زیادی از رمزارزها و یا حتی می‌توان گفت اکثر آن‌ها از طرف هیچ کدام از این قانونگذاران تنظیم نشده‌اند. در نتیجه صندوق‌های سرمایه‌ای که به مبادله‌ی آن‌ها پرداخته‌اند باید منافع سهامداران خود را به عنوان اوراق بهادار در صندوق ثبت کند در حالی که این دارایی‌های مبادله‌ شده قانونی نیستند. این مورد ممکن است به سکوت SEC در رابطه با این مورد افزوده شود و به چنین فرایندی اجازه‌ی رخ دادن، داده شود.

کوئی همچنین در ادامه اظهار داشت تا آنجا که ETF برای بیت‌کوین مهم است، چیزی که برای صندوق‌های دارایی می‌تواند مورد خوبی باشد این است که با در نظر گرفتن هرنوعی از سرمایه‌ که در اختیار دارند، از کارگزاران بزرگ برای فروش منافع اعضای خود استفاده کنند. پس این ETF نمی‌تواند باشد اما صندوق‌ها خودشان می‌توانند منافع اعضای خود را از طریق Vanguard یا روش‌های مشابه آن خریداری کنند.

کوئی در نهایت به این نتیجه رسید:

در انتها این روش کار خواهد بود با این تفاوت که آن‌ها دیگر در صرافی‌ها لیست نخواهند شد.

Dana Coe

در حالی که اکوسیستم رمزارزی در انتظار SEC است تا تصمیماتی در رابطه با درخواست‌های ETF بگیرد، سرمایه‌گذاران و دیگر کاربران بیت‌کوین همچنان به گمانه‌زنی و تفکر در رابطه با تاثیرات کوتاه مدت و بلند مدت این امر فکر خواهند کرد. با اینکه نتیجه‌ی این امر مهم نیست، اما قطعا افزایش آگاهی و علاقه به بیت‌کوین قطعی خواهد بود. همچنین با وجود توسعه‌های مختلفی که در تمام اکوسیستم بلاک‌چین در حال رخ دادن است، بهبود قدرت و ثبات صنعتی این اکوسیستم بیشتر آشکار می‌شود.

نظر شما در رابطه با گفته‌های این افراد چیست؟ پس از تصویب ETF بیت‌کوین چه تغییراتی در بازار این رمزارز بوجود خواهد آمد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
CCN

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا