اخبار و مقالاتمقاله

در بازار رمزارزها چه تفاوتی میان “امکان” و “احتمال” در تغییرات قیمتی وجود دارد؟

آیا قیمت بیت‌کوین به ۲۰، ۵۰ یا ۳۰۰ هزار دلار خواهد رسید؟ این‌ها “احتمال” است یا “امکان”؟

نکات برگزیده مطلب
  • در این مقاله سعی شده تا تفاوت دو کلمه‌ی امکان و احتمال را در گفته‌های تحلیل‌گران و متخصصان بازار رمزارزی و پیش‌بینی‌های آن‌ها در رابطه با تغییرات قیمت بیت‌کوین و دیگر رمزارزها مورد بررسی قرار گرفته است.

تحلیل‌گران و کارشناسان یکی از نیرنگ‌آمیز‌ترین شغل‌های دنیا را دارند. در بازار رمزارزها آن‌ها به ما اجازه می‌دهند که بدانیم از نظر آن‌ها طی هفته‌های آینده چه رویدادی در بازار رخ خواهد داد. زمانی که آن‌ها افکار خود را به اشتراک گذاشتند، گاهی پیام‌هایشان در زمان انتقال با مشکل مواجه می‌شود و زمانی که پیش‌بینی‌هایشان اشتباه از آب در می‌آید، در حالی که اعتبار خود را از داده‌اند، سرمایه‌گذاران را بابت این اتفاق سرزنش می‌کنند.

گاهی اوقات آن‌ها پیش‌بینی‌ها خود را به اشتباه اعلام می‌کنند که این امر موجب از دست رفتن دارایی سرمایه‌گذارانی می‌شود که به پول وابسته بوده‌اند. بنابر این کارشناسان و علاقه‌مندان به صنعت رمزنگاری چگونه در برخی پیام‌های بسیار ساده گمراه می‌شوند؟ جواب این پرسش تنها دو کلمه است، “اِمکان” و “احتمال”.

شاید به نظر برسد که این دو کلمه معنای یکسانی داشته باشند، در از نظر معنایی کاملا با یکدیگر متفاوت هستند. امکان به این معناست که هر رویداد ممکن از رخ دهد،‌ بیت‌کوین ممکن است تا ۲ هزار دلار سقوط کند و یا به قیمت ۵۰ هزار دلار برسد. این دو مورد هر دو نموده‌ی خوبی از “امکان” هستند.

از سوی دیگر، شاید بیت‌کوین طی ماه‌‌های آینده به قیمت ۱۰ هزار دلار برسد و احتمال رسیدن این قیمت به ۳ هزار دلار بسیار پایین است. این سناریو که بر اساس داده‌های قطعی بیان شده، می‌تواند یک نمونه‌ی عالی از معنی واژه‌ی احتمال را بیان کند.

ترفندی برای درک گفته‌های کارشناسان صنعت رمزنگاری

در مورد سناریوی امکان، بیت‌کوین می‌تواند هرکاری را انجام دهد، حتی می‌تواند همانند رخداد سال ۲۰۱۷ به شکل بی‌سابقه‌ای صعود ارزش داشته باشد، و احتمالا حتی بیشتر از قبل و تا مرز ۵۰ هزار دلار پیش‌ برود؛ و یا از سوی دیگر به سادگی به سمت ۳ هزار دلار سقوط کند و احتمالا به کمتر از این قیمت هم برسد.

تمامی این پیش‌بینی‌های گفته شده بر اساس عقیده بیان شده است، بیش‌بینی کارشناسان نیز بر همین اساس استوار است. در بیشتر مواقع گفته‌های آن‌ها بر اساس اطلاعاتی خاصی بیان نشده است در نتیجه همیشه این امکان وجود دارد که پیش‌بینی‌های آنان کاملا اشتباه باشند.

وقتی که یک دانشمند براساس احتمالات پیش‌بینی انجام می‌دهد، قضیه کاملا فرق می‌کند. پیش‌بینی‌های صورت گرفته بر اساس اطلاعات مرتبط، روند بازار و روادید تاریخی کاملا متفاوت است. این موارد دقیقا جایی است که افراد هوشمند پول خود را وارد بازار می‌کنند و در اکثر موارد نتایج نیز درست و کاملا خواهند بود.

به عنوان مثال بر اساس روند‌های قبلی، لیست شدن رمزارزها در صرافی‌های بزرگ رمزارزی همیشه با یک افزایش قیمت ناگهانی در آن رمزارز خاص همراه است که کارشناسان اخیرا این مورد را پس از لیست شدن توکنBasic Attention Token و 0x در صرافی Coinbase پیش‌بینی کرده بودند. پس از این واقعا قیمت این دو رمزارز به ترتیب ۲۵ و ۱۵ درصد افزایش به همراه داشت که منجر به افزایش ۳ میلیارد دلاری ارزش کل بازار رمزارزها شد.

بنابراین بازار چه چیزی را باید درک کند؟ گفته‌های کارشناسان باید روشن‌تر باشد، آن‌ها باید دقیقا بیان کنند که تغییرات ارز یک رمزارز از نظر آن‌ها احتمالا رخ خواهد داد و یا تنها امکان رخدادن این تغییرات وجود دارد. اگر کارشناسان در رابطه با این موضوع روشن‌تر عمل نکنند، خود سرمایه‌گذاران باید گفته‌های این متخصصین را دقیق‌تر بررسی کنند، به استدلال‌های آن‌ها از زوایای مختلف نگاه کنند و با تفکر در رابطه با این موضوع بین احتمال و امکان رویداد مورد نظر، بهتر بازار را درک کنند. هرچه بهتر در رابطه با این موضوع عمل کنید، در بازار نیز به نسبت بهتر عمل خواهید کرد.

لغزش‌های اخیر بازار

با کنار گذاشتن این موضوعات، با این پرسش مواجه می‌شویم که چه بر سر بازار بیت‌کوین آمده است؟ باید گفت که متاسفانه بازهم بازار رمزارزها روندی نزولی در پیش گرفته که البته این روند شدید نبوده و بیشتر به عنوان یک لغزش و ادامه‌ی روند کاهش قیمت روز‌های گذشته در نظر گرفته می‌شود.

در زمان نگارش این مقاله بیت‌کوین با حدود قیمت ۶۲۳۸ دلار مبادله می‌شود که برای سرمایه‌گذاران رقمی مناسبی نیست. این سقوط ارزش در روز پنج‌شنبه به نوعی آخرین آزمون بازار بود و باعث ترس بازار شد، متاسفانه بازار رمزارزها نتوانست در مقابل آن دوام بیاورد. طی چند روز گذشته جامعه‌ی رمزنگاری انتظار داشت که قیمت‌ها اصلاح شوند اما به نظر می‌رسد که افزایش سطح قیمت به ۶۳۰۰ دلار تا ۶۴۰۰ دلار به این راحتی رخ نخواهد داد.

بر اساس گزارشات منتشر شده، این سقوط قیمت پس از اعلام نرم‌افزار پرداختی Square  مبنی بر پس گرفتن درخواستش برای مجوز تبدیل شدن به یک شرکت صنعتی وام دهنده، رخ داده است. در صورت موافقت با این درخواست این اجازه داده می‌شد که در این پلت‌فرم به پرداخت‌ها همانند یک حساب بانکی رفتار شود.

با این حال نفوذ این نرم‌افزار در بازار رمزنگاری به تجار نیویورک اجازه می‌دهد تا در پلت‌فرم‌ آن‌ها به مبادله‌ی رمزارز بپردازند، روندی که آن‌ها برای ادامه‌ی آن برنامه‌ریزی کرده‌‌اند. اینکه دلیل اصلی لغزش قیمت واقعا این مورد بوده یا خیر اصلا مهم نیست، تنها موردی که از آن اطمینان داریم، نیاز بازار رمزارزها به خبر‌های خوب است.

نظر شما در رابطه با تفاوت‌های دو واژه‌ی احتمال و امکان چیست؟ آیا بازار رمزارزها می‌تواند از این رکود پیش آمده خارج شود؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
ZYcrypto

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا