اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

بوترین: صرافی‌های متمرکز باید در جهنم بسوزند!

او طی گردهمایی TC Sessions Blockchain 2018 در سوئیس، از نفرت خود از صرافی‌های متمرکز و تجمع قدرت گفت

نکات برگزیده مطلب
  • ویتالیک بوترین به عنوان بنیانگذار اتریوم در جدیدترین مصاحبه‌ی خود در گردهمایی TC Sessions Blockchain 2018 توضیح داده است که از صرافی‌های متمرکز بیزار است و می‌خواهد که آن‌ها در آتش جهنم بسوزند.

ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) به عنوان یکی از بنیانگذاران رمزارز اتریوم اظهار داشت که تمایل دارد تا جای ممکن“صرافی‌های رمزارزی متمرکز در جهنم بسوزند”، این گفته‌های وی در حالی است که او تصدیق می‌کند که ممکن است برای رسیدن این هدف(حذف صرافی‌های متمرکز) هنوز زمان نیاز باشد. بوتریک در ۶ جولای و در سخنرانی TC Sessions Blockchain 2018 که سوئیس برگزار شد، این نظرات خود را بیان کرد.

زمانی که از توسط یکی از حضار سوال شد که آیا زمانی خواهد رسید که صرافی‌های غیرمتمرکز سهم بیشتری از بازار را در برابر صرافی‌های متمرکز داشته باشند، وی پاسخ داد:

Vitalik Buterin

من شخصا امیدوارم که تمامی صرافی‌های متمرکز تا جایی که ممکن است در جهنم بسوزند. در عمل بخصوص در زمان مبادله‌ی ارز فیات به رمزارز، غیرمتمرکز سازی بسیار دشوار است چونکه در نهایت شما با جهان ارزهای فیات روبرو خواهید شد، جهانی که یکی از اصلی‌ترین دروازه‌های متمرکز سازی است. در حال حاضر سرویس‌های ارزشمندی در این بخش وجود دارند که غیرمتمرکزسازی آن‌ها عملا بسیار دشوار خواهد بود.

Vitalik Buterin

ویتالیک پیش‌بینی کرد که از لحاظ مبادله‌ی رمزارزی در مقابل رمزارز، راهکاری‌های ارائه شده توسط DEX روزی به بهترین روش‌ها تبدیل خواهند شد، چونکه آن‌ها یک تجربه‌ی کاربری ساده و مستقیم را بدون هرگونه ثبت‌نام، رابط وب و بازگشایی حساب انجام می‌دهند. به نظر او در دنیای رمزنگاری صرافی‌های این چنینی بیشتری به زودی راه‌اندازی خواهند شد.

با این وجود او ابراز در مورد اینکه کدام گزینه توسط تجار حرفه‌ای، تجار سطح بالا و تجاری که معمولا اینگونه فعالیت‌های را انجام میدهند، مورد استفاده قرار می‌گیرد، ابراز تردید کرد. در نهایت به نظر او حتی اگر صرافی‌های متمرکز به طور کامل حذف نشوند، بازهم افزایش تعداد صرافی‌های غیر متمرکز یه واقعه‌ی خوب است چونکه همین مورد به تنهای می‌توان باعث از بین رفتن چیزی به نام “قدرت پادشاه سازی” (متمرکزسازی قدرت) از دست صرافی‌ها باشد.

وی برای توضیح بیشتر گفت:

من واقعا می‌توانیم این قدرت احمقانه‌ که در دست صرافی‌های متمرکز است را از بین ببریم؛ قدرتی که به آن‌ها اجازه می‌دهد که تصمیم بگیرند کدام توکن با قرار گرفتن در لیست صرافی می‌تواند قوی‌تر شود؛ قدرتی که به آن‌ها اجازه داده هزینه‌ی لیست کردن هر رمزارز را از ۱۰ میلیون به ۱۵ میلیون دلار تغییر دهند. هرچه بیشتر بتوانیم از این جهان متمرکز جدا شویم و در واقع ارزش‌های اصلی باز بودن و شفافیت بلاک‌چین را در نظر داشته باشیم، بهتر است.

Vitalik Buterin

باید یادآوری کنیم که در مارس ۲۰۱۸ صرافی بایننس که در حجم مبادله‌ی روزانه رتبه‌ی نخست جهان را دارد، اعلام کرده است که می‌خواهد یک صرافی غیرمتمرکز راه‌اندازی کند. صرافی Huobi نیز در ماه ژوئن اعلام کرد که قصد دارد تمامی پلت‌فرم خود را به یک صرافی غیرمتمرکز تبدیل کند.

از آنجایی که بسیاری از تحلیلگران از پذیرش مدل DEX حمایت می‌کنند و این روند غیرمتمرکز سازی در صرافی‌های رمزارزی روبه رشد است، صرافی OKEx نیز اخیرا برنامه‌ی خود را برای ساخت یک پلت‌فرم صرافی غیرمتمرکز به صورت عمومی اعلام کرده است.

نظر شما در رابطه با گفته‌های بنیانگذار اتریوم چیست؟ آیا واقعا غیرمتمرکز سازی صرافی‌ها می‌تواند به جلوگیری از تمرکز قدرت موجود در برخی رمزارزها کمک کند؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
CCN

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا