قرارداد آتی(Futures Contract) چیست؟

در اقتصاد، قرارداد آتی(Futures contract) به صورت یک توافق قانونی برای خرید و یا فروش هر چیزی در یک قیمت از پیش تعیین شده و در یک زمان مشخص(در آینده) تعریف می‌شود. دارایی مورد معامله معمولا به صورت کالا و یا یک ابزار مالی است. بنابراین قیمتی که طرفین معامله برای خرید و فروش دارایی بر روی آن توافق می‌کنند به عنوان «قیمت آینده(Forward Price)» شناخته می‌شود. زمانی که در آینده برای تحویل دارایی تعیین شده است نیز به عنوان «زمان تحویل» شناخته می‌شود.

اولین قرارداد آتی برای محصولات کشاورزی منعقد شده است، سپس قرارداد‌های آتی در زمینه‌ی منابع طبیعی همانند نفت نیز مورد مذاکره قرار گرفت. اولین بازار‌ قرارداد‌های آتی در قرن هفدهم معرفی گردید و در دهه‌های اخیر قرارداد آتی ارز، نرخ بهره و شاخص بازار بورس نقش مهمی در بازار قرارداد‌های آتی ایفا می‌کنند.

قرارداد آتی بیت کوین

هدف اصلی استفاده از این نوع قرارداد حذف ریسک تغییر قیمت یا نرخ مبادله در آینده است، زیرا بر روی قیمت یا نرخ ثابت در مبادلات آینده توافق می‌شود. در زمانی که یکی از طرفین معامله انتظار داشته باشد در آینده مبلغی را به عنوان ارز خارجی دریافت کند، این ویژگی می‌تواند وی را در برابر تغییرات نامطلوب در دوره‌ی زمانی پیش از دریافت وجه، محافظت کند.

با این وجود قرارداد‌های آتی می‌تواند فرصتی را برای سود‌آوری معامله گران ایجاد کند. در این حالت معامله‌گران با پیش‌بینی جهت تغییر قیمت دارایی در آینده و انتخاب نوع قرارداد(خرید و یا فروش) سود کسب می‌کنند.

قرارداد‌های آتی در بازار‌های معاملات آتی منعقد می‌شود که به عنوان یک بازار برای خریداران و فروشندگان قرارداد‌های آتی فعالیت می‌کند. خریدار قرارداد به عنوان مالک موقعیت بلند مدت(Long Position Holder) و فروشنده به عنوان مالک موقعیت کوتاه مدت(Short Position Holder) شناخته می‌شود.

پس از تولد بیت‌ کوین و گسترش حوزه‌ی رمزارزی ایده‌ی معرفی قرارداد‌های آتی برای بیت کوین و دیگر رمزارزها مطرح گشت. CME Group درسال ۲۰۱۷ معاملات قرارداد آتی بیت کوین که توسط ارز فیات تسویه می‌شوند را راه‌اندازی کرد. پلتفرم معاملات قرارداد‌های آتی Bakkt نیز در ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۹ توسط بورس مادر نیویورک راه‌اندازی شد. این پلتفرم معاملات قرارداد‌های آتی بیت کوین را که توسط خود دارایی تسویه می‌شوند پیشنهاد می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا