اخبار سایترپورتاژ آگهی

اولین کنفرانس علمی و مسابقه مقاله‌نویسی قانون‌گذاری بلاکچین و رمز‌ ارزها

تهران، (روابط عمومی کنفرانس): دهم اسفند ماه 96، برای اولین بار، « کنفرانس ملی رگولاتوری بلاکچین و رمزارزها» با حضور صاحب‌نظران و کارشناسان حقوق و قانون‌گذاری، اقتصاد و مدیریت، پولی و بانکی، صنعت و معدن و تجارت در سالن خواجه نصیر مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌گردد.

اولین کنفرانس ملی رگولاتوری بلاکچین و رمزارزها

با توجه به حضور صاحب‌نظران و کارشناسان حقوق و قانونگذاری، اقتصاد و مدیریت، پولی و بانکی، صنعت و معدن و تجارت در این کنفرانس، بررسی و تببین حوزه‌های قانون‌گذاری در بلاکچین و رمزارزها، بررسی و تبیین تجربیات دیگر کشورها در حوزه قانون‌گذاری بلاکچین و رمزارزها، بررسی و تببین حقوق بین‌المللی و ملی در این حوزه، بررسی و تبیین مسائل فقهی این حوزه، بررسی نظرات اعلام شده‌ی فقهای مذاهب اسلامی از نقطه نظر مالکیت، ماینینگ، ترید، کاربرد، قوانین مورد نیاز در حوزه‌های: استخراج، مالیات، مالکیت، سرمایه‌گذاری، صرافی‌ها و با توجه به منافع ملی، نقش و جایگاه بانک‌های مرکزی و بازارهای سهام و سرمایه در این حوزه به عنوان اهداف اصلی این برنامه به شمار می رود.

محورهاي همايش:
با توجه به هدفگذاری فوق محورهای زیر برای ارائه‌ی مقالات در نظر گرفته شده است:
1-  گزارشاتی از تجربیات دیگر کشور‌ها در حوزه‌ی رگولاتوری بلاکچین و رمزارزها ارائه گردد و رویکرد و قوانین آنها از لحاظ کاربرد و استدلال و اثرات مورد بررسی قرار گیرد.
2-  بررسی ضوابط حقوق بین الملل در مواجهه با بلاکچین و رمزارزها.
3-  بررسی ضوابط حقوقی از منظر ملی در مواجهه با رمزارزها. آیا در سیستم حقوقی داخلی می‌توان مواردی مثل برات یا سفته یافت که تطابق حقوقی با رمزارزها داشته باشند؟
4-  بررسی مسائل فقهی بلاکچین، آیا می‌توان بیع در حوزه بلاکچین را یک بیع شرعی دانست؟ آیا رمزارزها مالکیت شرعی دارند؟ رمزارزها با ربا چه نسبتی دارند؟ ماینینگ از جهت فقهی چه حکمی دارد؟ آیا عقد قرارداد مبتنی برای قرارداد هوشمند یک قرارداد لازم الاتباع شرعی است؟
5-  تجربیات دیگر کشورها پس از اعمال قوانین رگولاتوری چگونه بوده است؟ پس از اعمال رگولاتوری چه رفتارهایی در جامعه قابل پیش‌بینی است؟
6-  در حوزه‌ی ماینینگ چه رگولاتوری‌هایی نیاز است؟ آیا نظارت بر درآمد ماینرها نیاز است؟ از نظر مالیاتی چه نکاتی باید برای ماینرها لحاظ گردد؟
7-  در حوزه‌ی صرافی‌ها چه رگولاتوری‌هایی نیاز است؟ قواعد احراز هویت(KYC)  و قانون مبارزه با پولشوئی(AML) چگونه باید رعایت گردد. کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (FATF) چه الزاماتی را در این حوزه مقرر می دارد؟
8-  از نقطه نظر مالیاتی، نگهداری، ماین و خرید و فروش رمزارزها چگونه می‌تواند باشد، تجربه‌ی کشورهای دیگر در این حوزه چه بوده است؟
9-  پیشنهاداتی برای رویکرد رگولاتوری در کشورمان با توجه به تجربیات دیگر کشورها و مصالح ملی مطرح گردد. قوانین پیشنهادی با توجه به منافع ملی و شرایط کشورمان ارائه و فرصت ها و تهدیدات آن مورد عنایت قرار گیرد. فرصت ها و تهدیدات در کنار هم سنجیده شوند و راهکارهای پیشنهادی ارائه گردند.
10-  بحث ماهیات ارز یا کالا یا سهام بودن رمز ارزها و تاثیر آن در رگولاتوری و مسائل مالیاتی بررسی گردد.
11-  جایگاه بانک مرکزی و دیگر بانکها، سازمان بورس و سازمانهای مرتبط آن مبتنی بر قوانین داخلی کشورمان سنجیده شود و پیشنهاداتی برای نهاد ناظر بر حوزه رمزارزها ارائه گردد.
12-  فرصت‌ها و تهدیدهای داخلی و بین‌المللی در حوزه‌ی رمزارزها بررسی گردد و نگرانی‌هایی از قبیل اینکه چه کسانی پشت آنها هستند، توسط چه کسانی کنترل و یا مدیریت می‌شوند؟ انجام امور غیر مجاز و غیرقانونی از طریق آنها چه مقدار و در چه حد است؟ پولشوئی توسط آنها در چه حد است؟ تروریسم و مواد مخدر و امثال آن چقدر از این ابزار استفاده کرده‌اند؟ دور زدن تحریم‌ها تا چه حد با این ابزار مقدور است؟ درآمدزایی و اشتغال‌زایی تا چه حد با استفاده از آن ممکن است؟

بخش اصلی
بخش اصلی کنگره‌ مسابقه‌ی مقاله‌نویسی است که در جهت تشویق و ترغیب پژوهشگران محترم و قدردانی از زحمات ایشان مشوق‌های نقدی و غیر نقدی به قرار زیر در نظر گرفته شده است:

  • 800 میلیون ریال جایزه‌ی نقدی؛ نفر اول 500 میلیون ریال؛ نفر دوم 200میلیون ریال و نفر سوم 100میلیون ریال
  • علاوه بر جایزه‌ی نقدی برای چاپ و نشر مقالات برگزیده در جراید تخصصی، علمی و پژوهشی و ارسال برای مقامات مسئول نیز تمهیداتی در نظر گرفته شده است.

بخش جنبی
علاوه بر بخش اصلی برنامه‌های جانبی نیز برای این کنفرانس در نظر گرفته شده است، که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مسابقه‌ی ایده برتر
  • پاسخ به سئوالات در نظر گرفته شده توسط مسئولین اجرائی

در این بخش نیز هدایای ارزنده‌ای به برگزیدگان اهدا خواهد شد.
مخاطبان و علاقه‌مندان می‌توانند برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام به سایت http://regublock.ir  مراجعه نمایند.

دبیرخانه کنفرانس

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

محسن پرهیزکار (MaKenZi)

لیسانس نرم‌افزار، علاقه‌ی بسیار به بلاگینگ، تردینگ و ماینینگ - مدیر ارشد موبایلستان 2007-2012 - بلاگر رسمی نوکیا 2011-2012 - بلاگر رسمی ال‌جی 2014-2015 - نویسنده‌ی فوت‌وفن 2014-2015

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا