اخبار و مقالاتمقالهپیشنهاد سردبیر

راهنمای جامع پروژه‌ی رمزارزی چیا

در این مقاله با ویژگی‌های چیا(Chia)، روش استخراج(فارمینگ) این رمزارز، نکات ضروری پیش از آغاز فرآیند فارمینگ و نقاط ضعف و قوت آن در برابر سایر پروژه‌های رمزارزی آشنا خواهیم شد

استخراج رمزارز یکی از روش‌های توزیع ثروت در میان فعالان پروژه‌های رمزارزی مبتنی بر الگوریتم اثبات کار محسوب می‌شود اما مصرف انرژی در فرآیند استخراج رمزارز و همچنین تمرکز قدرت پردازش ماینرها در استخرهای ماینینگ بخشی از نگرانی منتقدان نسبت به پروژه‌های رمزارزی مبتنی بر الگوریتم اثبات کار را تشکیل می‌دهد. اگرچه الگوریتم اثبات سهام مصرف انرژی برای فعالیت شبکه‌ی بلاکچینی را کاهش داده است اما تاثیر‌گذاری ثروتمندان و سپرده‌گذاران بزرگ و همچنین استخرهای سپرده‌گذاری همچنان انکارناپذیر است. پروژه‌ی رمزارزی چیا(Chia) بر پایه‌ی الگوریتم پی.او.اس.تی(PoST) از فضای ذخیره‌سازی بجای پردازنده استفاده می‌کند و به همین دلیل به «بیت کوین سبز» شهرت یافته است.

آشنایی با پروژه‌ی رمزارزی چیا

پروژه‌ی رمزارزی چیا(Chia) توسط برام کوهن(Bram Cohen) که ساخت پروتکل بیت تورنت را در کارنامه دارد، توسعه داده شده است. بسیاری از فعالان صنعت رمزارزی چیا را با پروژه‌های بزرگی همانند بیت کوین و اتریوم مقایسه می‌کنند. همانند بیت کوین و اتریوم شبکه‌ی چیا توسط زبان برنامه‌نویسی اختصاصی با نام  چیا‌لیسپ(Chialisp) ایجاد شده است.

چیالیسپ به‌طور مشابه با زبان برنامه نویسی سولدیتی(Solidity) شبکه‌ی اتریوم نقش‌آفرینی می‌کند که امکان ایجاد قراردادهای هوشمند را در این شبکه فرآهم کرده است. چیالیسپ برای ایجاد فناوری برنامه‌های غیرمتمرکز همانند سکه‌های رنگی(Colored Coins)، کیف‌پول‌های مولتی سیگنیچر(Multi-signature Wallets) و کیف‌پول‌های قابل بازیابی(Recoverable Wallets) طراحی شده است.

از طرفی تجهیزات لازم برای مشارکت در پروژه‌ی رمزارزی چیا(هارد دیسک ذخیره‌سازی) به‌طور ساده و ارزان‌تری نسبت به بیت کوین و اتریوم در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

همچنین چیا بجای استفاده از الگوریتم اثبات کار(PoW)، از الگوریتم اثبات فضای ذخیره‌سازی(Proof of Space) و مُدل زمانی(Time model) استفاده می‌کند که با عنوان اختصاری پی.او.اس.تی(PoST) شناخته می‌شود. این الگوریتم به‌جای اتکا بر پردازشگر‌های کامپیوتری برای حل معماهای ریاضی بر فضای ذخیره‌سازی اعضاء شبکه متکی است.

در حالی که برخی از پروژه‌های رمزارزی همانند کاردانو با استفاده از الگوریتم اثبات سهام(PoS) ایجاد شده‌اند که در آن سپرده‌گذاران وظیفه‌ی حفاظت از شبکه و تایید تراکنش‌ها را بر عهده دارند. همچنین در این روش انرژی کمتری نسبت به الگوریتم اثبات کار مصرف می‌شود اما ادعا می‌شود که الگوریتم اثبات فضای ذخیره‌سازی و مُدل زمانی بهره‌وری بیشتری در مصرف انرژی دارد.

اثبات فضا یک روش رمزنگاری است که در آن فضای ذخیره‌سازی استفاده نشده در هارددیسک کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای آن‌که بتوان این روش را به صورت یک الگوریتم اجماع مورد استفاده قرار دارد، اثبات فضا به همراه اثبات زمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در شبکه‌ی چیا فارمرها وظیفه‌ی ماینرها را بر عهده دارند

شرکت کنندگان در الگوریتم اثبات فضا باید ثابت کنند که فضای ذخیره‌سازی استفاده نشده در هارد درایو خودشان را به شبکه‌ی چیا اختصاص داده‌اند. شرکت‌کنندگان در شبکه‌ی چیا با عنوان «فارمر» شناخته می‌شوند که پلات‌ها(فضای ذخیره‌سازی) خودشان را در رقابت با دیگر فارمرها و برای استخراج بلاک‌های شبکه به مشارکت در شبکه‌ی این پروژه اختصاص می‌دهند.

فارمرها برای دریافت پاداش ایجاد بلاک جدید در شبکه‌ی چیا باید بتوانند فضای کافی را فرآهم کنند. شانس بدست‌آوردن پاداش به فضای ذخیره‌سازی فارمرها در مقایسه با کل فضای ذخیره‌سازی شبکه بستگی دارد.

تیم توسعه‌دهنده‌ی چیا اطمینان دارد که مردم بدون نگرانی از خرید تجهیزاتی که بجز استخراج رمزارز کاربر دیگری ندارند و یا قبض برق بالا به دلیل مصرف انرژی تجهیزات ماینینگ از شبکه‌ی آن‌ها استفاده خواهند کرد.

نگرانی نسبت به تاثیر‌گذاری ثروتمندان و یا دولت‌ها در شبکه‌های رمزارزی مبتنی بر الگوریتم‌های اثبات کار و اثبات سهام دلیل ایجاد پروژه‌ی رمزارزی چیا کوین را تشکیل می‌دهد. ادعا می‌شود که پروژه‌ی رمزارزی چیا تراکنش‌ها را به‌طور امن‌تر و ساده‌تری نسبت به دیگر شبکه‌های بلاکچینی پردازش می‌کند. مکانیسم اجماع شبکه‌ی چیا مشکل متمرکز بودن هش‌ریت در استخر‌های ماینینگ مبتنی بر الگوریتم اثبات کار و یا تاثیر‌گذاری ثروتمندان در الگوریتم اثبات سهام را برطرف می‌سازد.

شبکه‌ی اصلی پروژه‌ی رمزارزی چیا در مارس ۲۰۲۱  راه‌اندازی شده بود اما کاربران تا زمان فعال شدن ویژگی ارسال تراکنش در روز سوم می ۲۰۲۱ امکان ارسال تراکنش با استفاده از رمزارز چیا با نماد ایکس.سی.اچ(XCH) را نداشتند.

اصطلاحات، توصیه‌ها و ارزیابی فنی

در شبکه‌ی چیا کوین به فرآیند ایجاد فایل‌های پلات، پلاتینگ(Plotting) گفته می‌شود. در فرآیند پلاتینگ مجموعه‌ای از داده‌ها حاوی توابع هش حاصل از الگوریتم رمزنگاری ایجاد می‌شوند و سپس در فرآیند ماینینگ از هش‌های ایجاد شده برای مقایسه‌ی برآورده شدن شرایط استخراج بلاک بعدی استفاده می‌شود. در صورتی که شرایط برآورده شود، در حقیقت بلاک بعدی شبکه‌ی چیا کوین استخراج شده و فارمرها(ماینرهای شبکه‌ی چیا) پاداشی برابر با ۵ XCH دریافت خواهند کرد.

به دلیل ایجاد فایل‌های موقت و جانبی در فرآیند پلاتینگ اختصاص فضای اضافی علاوه بر مقدار اختصاص داده شده به هر پلات ضروری است. به عنوان مثال، حجم پلات k32 تقریباً ۱۰۰ گیگابایت است اما برای ایجاد آن در اختیار داشتن فضای موقت ۳۵۶ گیگابایتی ضروری است.

فارمرها برای سرعت بخشیدن به فرآیند پلاتینگ به پردازنده‌ی قدرتمند و حافظه‌های اس.اس.دی‌های سریع نیاز دارند، در غیر این صورت این فرآیند ممکن است چند روز طول بکشد. اما حتی با تجهیزات کاملاً قدرتمند امروزی نیز ایجاد ۱۰۰ گیگابایت فایل برای فارمینگ چیا تقریباً به ۱۰ ساعت زمان نیاز دارد.

از آنجایی که در طول فرآیند پلاتینگ هش‌های ایجاد شده به‌طور پیوسته از روی هارددیسک خوانده می‌شوند، سرعت خواندن اطلاعات از روی هارددیسک نیز اهمیت دارد و در نتیجه درایوهای اس.اس.دی(SSD) نسبت به هارددیسک‌های اچ.دی.دی(HDD) از برتری نسبی برخوردار هستند. با این وجود، در فرآیند استخراج چیا کوین هزینه‌ی هارددیسک نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و استفاده از ویژگی رید(اتصال موازی هارددیسک‌ها برای افزایش سرعت) بجای حافظه‌های گران‌قیمت‌تر اس.اس.دی زمان بازگشت سرمایه‌ی اولیه را برای فارمرها کوتاه‌تر خواهد کرد. همچنین برای سرعت بخشیدن به فرآیند پلاتینگ توصیه می‌شود که برای ایجاد فایل‌های موقت از حافظه‌ی اس.اس.دی و برای نگهداری از پلات‌های ایجاد شده از دیسک سخت استفاده شود.

توجه داشته باشید که گزینه‌ی خاموش شدن کامپیوتر بعد از مدت زمان مشخص را غیرفعال کنید تا عملیات فارمینگ متوقف نشود.

پلاتینگ و فارمینگ چیا

به‌طور کلی استخراج چیا از دو مرحله‌ی متفاوت «ایجاد پلات یا پلاتینگ» و «فارمینگ» تشکیل می‌شود. در مرحله‌ی ایجاد پلات در حقیقت فضای هارد دیسک پُر می‌شود و سپس فضای هارد درایوی که در مرحله‌ی ایجاد پلات پُر شده برای استخراج رمزارز چیا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سخت‌افزار و منابع مورد نیاز برای استخراج چیا

برخلاف رمزارزهای بزرگی همانند بیت کوین، اتریوم و دیگر رمزارزهای مبتنی بر الگوریتم اثبات کار که به دلیل رقابت گسترده در میان ماینرها استخراج آن‌ها با استفاده از پردازنده‌های معمولی غیراقتصادی و بی‌فایده است، استخراج رمزارز چیا با استفاده از منابع سخت‌افزاری موجود در کامپیوترهای عادی نیز امکان‌پذیر است. با این وجود، علاقه‌مندان باید فضای ذخیره‌سازی کافی برای ایجاد ونگهداری از پلات‌ها را در اختیار داشته باشند.

با این وجود، سرعت تجهیزات ذخیره‌سازی(هارد دیسک و اس.اس.دی) و قدرت پردازنده نقش مهمی در مدت زمان مورد نیاز برای ایجاد پلات‌ها دارد. بعلاوه فضای ذخیره‌سازی بیشتر به معنای ایجاد تعداد پلات‌های بیشتر و افزایش درآمد فارمرها است.

پیش از آغاز فارمینگ چیا باید توجه داشته باشید که تجهیزات ذخیره‌سازی عادی برای فرآیند ایجاد پلات‌ها و خواندن و نوشتن مداوم اطلاعات ساخته نشده‌اند. به همین دلیل برخی از شرکت‌های تولید کننده‌ی این تجهیزات اعلام کرده‌اند که فارمینگ چیا گارانتی این تجهیزات را باطل می‌کند.

مناسب‌ترین گزینه برای استخراج چیا

استفاده از اس.اس.دی‌های گران قیمت صنعتی(همانند اس.اس.دی‌های U.2) که برای استفاده‌ی مداوم طراحی شده‌اند، سرعت ایجاد پلات‌های جدید را افزایش و احتمال خرابی را کاهش می‌دهد اما از طرف دیگر زمان بازگشت سرمایه‌ی اولیه و همچنین ریسک بازگشت سرمایه به دلیل امکان وقوع اتفاقاتی همانند هجوم شدید فارمرها و افزایش شدید ظرفیت شبکه‌ی چیا کوین افزایش می‌یابد.

از طرف دیگر ساخت سیستم استخراج چیا با استفاده از هارددیسک‌های معمولی زمان بازگشت سرمایه را کاهش می‌دهد. به همین دلیل توصیه می‌شود که برای فضای ذخیره‌سازی موقت از درایور اس.اس.دس سریع و برای ذخیره‌سازی نهایی پلات‌ها از دیسک‌های سخت با ظرفیت بالا استفاده شود.

استفاده از دیسک‌های سخت پُرظرفیت مصرف انرژی و تعمیر و نگهداری سیستم فارمینگ را کاهش می‌دهد به عنوان مثال استفاده از یک هارددیسک ۱۰ ترابایتی به مراتب مصرف کمتری نسبت به پنج هارددیسک ۲ ترابایتی دارد. همچنین نصب یک هارد دیسک نسبت به نصب پنج هارددیسک به مراتب ساده‌تر خواهد بود.

برای ذخیره‌سازی نهایی پلات‌ها امکان استفاده از هارددیسک‌های اکسترنال(هارددیسک‌های خارجی)، سیستم‌های ذخیره‌سازی تحت شبکه(NAS) و … نیز وجود دارد.

همچنین هارددیسک‌ها در زمان استفاده گرما تولید می‌کنند و به همین دلیل باید سیستم فارمینگ چیا کوین از تهویه‌ی مناسبی نیز برخوردار باشد.

زمان مورد انتظار برای استخراج هر بلاک

کمبود استخرهای فارمینگ چیا هم‌اکنون یکی از چالش‌های فارمرهای این پروژه‌ی رمزارزی محسوب می‌شود. در حقیقت با فرض ثابت ماندن شرایط، استخراج چیا با یک ترابایت فضای ذخیره‌سازی در مقابل ۱۹۰۷ پتابایت(فضای ذخیره‌سازی کنونی اختصاص داده شده به شبکه‌ی چیا) به ۱۹۵ روز زمان نیاز دارد.

بر همین اساس، کاربران بر اساس داده‌های شبکه در زمان نگارش مقاله و برای استخراج یک بلاک در دوره‌ی منطقی یک الی دو ماهه به ۵۰-۱۰۰ ترابایت فضای خالی نیاز دارند.

چگونه چیا را استخراج کنیم

برای استخراج رمزارز چیا کافی است به وب‌سایت این پروژه به آدرس چیا دات‌ نت وارد شوید. در قسمت بالای صفحه نسخه‌ی نرم‌افزار مناسب با سیستم‌عامل خود را دانلود و نصب کنید. پس از اجرای برنامه‌ی نصب شده در فایروال مجوز دسترسی به شبکه‌ی اینترنت را تایید کنید.

نصب چیا

سپس عبارات بازیابی کیف‌پول رمزارزی چیا نمایش داده می‌شود. عبارات بازیابی کیف‌پول را به دقت در مکان امنی یادداشت و نگهداری کنید(توجه داشته باشید عبارات بازیابی نقش کلید خصوصی را ایفاء می‌کنند و در صورت از دست رفتن و یا گم شدن آن امکان بازیابی کیف‌پول وجود نخواهد داشت).

عبارت بازیابی
عبارت بازیابی کیف‌پول چیا

با کلیک بر روی دگمه‌ی بعدی(Next) به صفحه‌ی اصلی نرم‌افزار وارد می‌شویم که پنجره‌ی اصلی آن(Full Node) وضعیت گره در شبکه‌ی چیا کوین را نمایش می‌دهد. پنجره‌ی دوم نیز کیف‌پول(Wallet) چیا کوین است که امکان ارسال و دریافت این رمزارز را برای کاربران فراهم می‌کند.

گره‌ی کامل چیا
بخش خانه- وضعیت اتصال گره به شبکه‌ی چیا

برای استخراج چیا کوین به پلات(Plots) وارد شوید و بر روی گزینه‌ی افزودن پلات(Add A Plot) کلیک کنید.

ایجاد پلات
ایجاد پلات جدید

سپس در نخستین بخش از پنجره‌ی نمایش داده شده اندازه‌ی هر پلات را تعیین کنید. در کنار اندازه‌ی هر پلات فضای ذخیره‌سازی موقت مورد نیاز برای ساختن آن نیز درج شده است. در بخش دوم تعداد پلات‌ها را بر اساس فضای ذخیره‌سازی که در اختیار دارید تعیین کنید.

تعیین حجم و تعداد پلات
تعیین حجم و تعداد پلات

در گام سوم فولدر موقت و در گام چهارم فولدر نهایی را مشخص کنید(توصیه می‌شود که فولدر موقت بری روی اس.س.دی و فولدر نهایی بر روی دیسک سخت انتخاب شود).

تعیین فولدر موقت و نهایی ذخیره‌سازی پلات
تعیین فولدر موقت و نهایی ذخیره‌ی پلات

در نهایت با کلیک بر روی گزینه‌ی ایجاد پلات(Create Plot) عملیات ساخت پلات و سپس فرآیند فارمینگ چیا کوین آغاز می‌گردد.

فرآیند پلاتینگ
فرآیند پلاتینگ

نکات ضروری برای استخراج چیا کوین

سرعت مشارکت فارمرها برای استخراج چیا کوین موجب شده است تا به‌طور پیوسته ظرفیت اختصاص داده شده به این پروژه‌ی رمزارزی چند برابر گردد. در نتیجه شانس استخراج بلاک برای فارمرهای خُرد کاهش یافته و در این زمان استفاده از استخرهای فارمینگ(مشابه با استخرهای ماینینگ) برای به اشتراک‌گذاری فضای ذخیره‌سازی با هدف استخراج چیا‌ کوین منطقی بنظر می‌رسد.

اگرچه در زمان نگارش مقاله استخرهای زیادی در دسترس علاقه‌مندان قرار ندارد اما استخر چینی اچ.پول(Hpool) یکی از نخستین استخرهای فارمینگ این پروژه‌ی رمزارزی محسوب می‌شود. همچنین استخر دیگری با عنوان یو.یو.پول(Uupool) نیز اخیراً امکان به اشتراک‌گذاری منابع فارمرها برای استخراج بلاک‌ها را فرآهم کرده است.

با این وجود گزارش‌هایی ارائه شده است که استخر اچ‌پول کلید خصوصی کاربران را از آن‌ها درخواست می‌کند توجه داشته باشید که ارائه‌ی کلید خصوصی به معنای واگذاری مالکیت و کل دارایی‌های موجود در کیف‌پول است و به‌طور جدی توصیه می‌شود تا از برآورده ساختن چنین درخواست‌هایی اجتناب کنید.

خرید و فروش و چشم‌انداز مبادلات چیا

در زمان نگارش این مقاله رمزارز چیا در صرافی اوکی.اکس(Okex) و کوینکس(CoinEx) فهرست شده و به‌طور پیوسته در میان فعالان بازار رمزارزها مبادله می‌شود. انتظار می‌رود که در آینده صرافی‌های بیشتری خدمات مبادلات این رمزارز را ارائه کنند.

با توجه به این‌که در کامپیوتر‌های عادی فضای خالی ذخیره‌سازی وجود دارد، امکان مشارکت و فارمینگ چیا بدون نیاز به خرید تجهیزات تخصصی استخراج رمزارز برای تعداد بیشتری فرآهم شده است. در نتیجه، انتظار می‌رود که در آینده دستیابی به دستاورد‌های بزرگی را توسط این پروژه‌ی رمزارزی شاهد باشیم.

نظر شما نسبت به پروژه‌ی رمزارزی چیا کوین چیست؟ آیا استخراج چیا کوین دارای مزیت بیشتری نسبت به استخراج سایر رمزارزها است؟ آیا در آینده پروژه‌های رمزارزی دیگری با پیروی از چیا کوین و به منظور کاهش مصرف انرژی در فرآیند استخراج رمزارز ارائه خواهند شد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 6   میانگین: 3.5/5]

‫۴۵ دیدگاه ها

 1. سلام برای ۲۰ ترابایت حافظه دائمی ذخیره داده ها چه مقدار حافظه موقت نیاز هستش یا مقدارش مهم نیست ؟

  و اینکه پلات سازی روی حافظه اصلی هستش یا موقت ؟

  من درست متوجه موضوع نشدم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایین

  1. سلام، مقدار فضای مورد نیاز برای ایجاد موقت هر پلات را کنارش نوشته در مقاله هم بهش اشاره شده
   بعد اینکه فایل پلات در فولدر موقتی که مشخص کردید تکمیل شد به فولدر دائمی منتقل میشه
   اگه سیستم قدرتمندی دارید میتونید بطور همزمان بزارید چند پلات ایجاد کنه و در نتیجه فضای موقت مورد نیاز هم بیشتر میشه

 2. سلام و عرض ادب
  من نرم افزارو نصب کردم و کیف پول رو ساختم ،فقط ندونستم چندتا پلات باید و با چه مشخصاتی باید بسازم راهنماییم ممنون میشم.
  مشخصلات سیستم هم :
  cpu i7_10700k
  ram 32gb
  ssd 120gb for win
  ssd nvme 1tb
  hdd 4 tb *2

  1. سلام باید با توجه به فضای خالی هاردتون تنظیمات را انجام بدید اما اس.اس.دی ۱۲۰ گیگابایتی از مقدار توصیه شده برای فولدر موقت ایجاد پلات‌ها کافی نیست و باید از دیسک سخت استفاده کنید که دردسر فارمینگ را افزایش میده

 3. سلام وقتتون بخیر
  ممنون از مطالب مفید وعالیتون
  فضای مورد نیاز هارد اس.اس.دی‌های U.2 که میخواهیم فایل ها به صورت موقت ذخیره شوند حداقل و حداکثرشان چقدر باشد بهتر است.

  1. اگه چند پلات را میخواید بصورت موازی ایجاد کنید و از اس.اس.دی برای فولدر موقت و از دیسک سخت به عنوان فولدر نهایی استفاده میکنید باید در فضای موقت مورد نیاز برای هر پلات ضرب بشه و فضای مورد نیاز دیسک U.2 مشخص میشه
   اگر هم طوری تنظیم کردید که یک پلات تکمیل بشه و بعدش بعدی شروع بشه همون فضایی که برای یک پلات گفته شده کافیه

 4. با سلام و خسته نباشید در خصوص راه اندازی یک سیستم برای ارز چیا چند سوال و راهنمایی داشتم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  حتی هزینه ای هم باید پرداخت کنم پذیرا می باشم
  با تشکر از لطف شما

  1. سلام دوست گرامی شما راهنمایی که تو بخش سخت‌افزار مقاله نوشته شده را مطالعه کنید همه‌ی اطلاعات لازم توش عنوان شده

 5. با سلام و تشکر از توضیح کاملتون،
  میشه در صورت امکان پستی هم در مورد همین اندک استخرهای موجود و مقدار پورسانت و در کل معرفیشون، تهیه فرمایید.

  با تشکر فراوان از سایت بی نظیرتون

  1. حتماً، فعلا دو استخر چینی روی این ارز فعال هستن و بقیه هنوز استخرشونو راه‌اندازی نکردن

 6. سلام
  من از چند کیس مجزا برای ماین استفاده می کنم
  ولی همشون به یک کیف پول متصل هستند
  ولی روی هر سیستم فقط همون پلات های اون سیستم رو نشون می ده
  و همه رو با هم نشون نمیده
  ممنون

 7. سلام
  من بعد از گذشت ۱۰ روز از ماین chia
  با ۲۰ ترابایت فارمینگ و ۲۰۰ پلات در حال کار هنوز هیچ ارز چیایی دریافت نکردم
  لطفا ر اهنمایی کنید

  1. ماین کردن چیا به صورت سولو مثل ماین کردن دیگر رمزارزها به صورت انفرادی است
   شما تا بلاکی پیدا نکنید چیزی بهتون تعلق نمیگیره
   اگر میخواید فضاتونو با استخر به اشتراک بگذارید و بعد پیدا کردن بلاک بین همه‌ی اعضاء تقسیم میشه ولی ریسک‌های خودشو داره

 8. سلام
  من از چند کیس جداگانه برای استخراج چیا استفاده میکنم
  و تمام کیس ها از یک کیف استفاده میکنند
  اما این سیستم ها به صورت واحد کار نمی کنند و هر کدوم برای خودشون کار می کنند
  و اینکه تعداد پلات های هر سیستم جداگانه کار میکنند
  این درست هست یا اینکه مشکلی در کار من وجود دارد

  1. سلام ببخشین میشه شماره تماستونو بفرستین چندتا سوال داشتم از شما بپرسم یکم راهنماییم کنید؟

  2. نه درسته این امکان وجود داره که مثل ریگ‌های ماینینگ از چند سیستم استفاده کنید

 9. ممنون از توضیحاتتون سوالی که داشتم آیا فرق زیادی بین زمان استخراج با ssd و با hdd هستش یا برق مصرفیشون چون از لحاظ قیمتی یه اختلاف ۸ برابری باهم دارند کدوم توصیه میشه ؟و اینکه حساب هایی که برای استخراج هربلاک توسط ماشین حسابش انجام میشه مبناش با ssd یا hdd؟

  1. همونطور که تو مقاله گفته شده بهتره برای فولدر موقت جایی در درایو اس.اس.دی و برای ذخیره‌ی نهایی پلات از دیسک سخت استفاده بشه
   برق مصرفی اس.اس.دی، سرعت و طول عمرش به مراتب بیشتره

 10. سلام
  لطفا درباره ی اینکه شانس پاداش به ازای پیدا کردن یک بلاک در پلاتهای فارمر توضیح بدید؟
  یعنی ممکنه که با ۴۰ ترابایت و حدود ۴۰۰ پلات بلاکی پیدا نشه و پاداش شامل حال فارمر نشه؟

  1. فرآیند استخراج بصورت سولو شانسی هست حالا هرچه فضای اختصاص داداه شده به فارمینگ بیشتر باشه شانستون افزایش پیدا میکنه
   بله این احتمال وجود داره احتمالش هم هست که مثلا دو یه بازه‌ی زمانی که انتظار میره یه بلاک پیدا بشه مثلا سه بلاک پیدا بشه

 11. لطفا درمورد کانفیگ کمی توضیح دهید .زمان ساخت پالت برای ۱ ترا چطور باید تنظیمات انجام داد.گام اول تا چهارم رو روی چی تنظیم کنم؟
  سر در نمیارم

  1. گام اول که نشون میده هر پلات چقدر فضا نیاز داره شما با توجه به فضای خالی که در اختیار دارید و همچنین فضای موقتی که نیاز داره تعداد پلات‌ها را مشخص میکنید گام سوم هم فولدری برای فایل‌های موقت بهش میدید که توصیه میشه روی اس.اس.دی باشه تا سریع انجام بشه و گام چهارم هم فولدر ذخیره‌سازی دائم بهش میدید که دیسک سخت شماست

 12. با سلام
  من هرکاری میکنم فرم ورک روی سیستمم نصف نمیشه.
  تا الان ۳ تا ویندوز عوض کردم.
  و ۳ تا از ورژن های متفاوت از دات نت رو هم نصب کردم .
  اخرش باز خطا میده موقع نصب
  .چیکار باید بکنم ؟
  لطفا راهنمایی بفرمایین.

  1. لطفاً خطایی که میده را مطرح کنید تا بهتر بتونیم راهنماییتون کنیم

 13. با سلام و با تشکر از مطالب مفیدتون

  من ۵ تا ۶۰۰ مگابایت کار انداختم به صورت تستی. الان حدود ۴ ساعته. بعد از اینکه ساخت فایلها تموم شد تا همین حالا که مشغوله زده
  Farming status: syncing
  و هیچی پاداش نداده
  لطفا وضعیتهای فارمینگ را بفرمایید.
  و بفرمایید که پاداش رو به صورت چند هزارم و میلیونیم xch میده یا باید کلی زمان بگذره تا یک بلاک استخراج بشه و یک واحد xch پاداش بده؟
  هنوز هیچی برام حساب نکرده
  با تشکر

  1. اگه سولو ماین کنید(روشی که در سایت توضیح داده شده) مثل استخر نیست که پاداش بین اعضاء تقسیم بشه بلکه شانس دارید هر موقع یک بلاک پیدا کردید کل پاداشش که ۵ XCH هست را دریافت کنید

 14. سلام
  متشکرم بابته آموزش و مقاله کامل و دست کاربردیتان.
  ممکنه بفرمایید که با هارد ۱۲ ترا که عمل پلات سازی ۴الی ۵ روز طول می.شه .در ۳۰ روز چه مقدار را میتوان فارم کرد؟
  در کل لطفا نحوه محاسبه رو لطفا بفرمایید

  1. اگه سولو ماین کنید(روشی که در سایت توضیح داده شده) اگه فضای شبکه در همین سطح ثابت بمونه حدود ۱۱۰ پلات بتونید بسازید و این شانس وجود داره که در طول دو ماه یک بلاک پیدا کنید و ۵ XCH پاداش بگیرید که در یک ماه میشه ۲/۵ واحد از این رمزارز

 15. سلام و وقت بخیر
  در مورد نگهداری این داده ها میشه بفرمایید که چه مدت نیاز هست این داده ها رو نگهداری کنیم؟
  مثلا اگر بعد از یک ماه بخواهیم سیستم رو از مدار بیرون بیاریم، به هر دلیل، داده ها چه اتفاقی براش می افته؟
  و در مورد توان برداشت از سایت، جایی نمیبینم توی سایت های مرتبط توضیح واضح گذاشته باشه، یا من متوجه نمیشم.
  تو قسمت ماشین حساب برای این ارز نوشته به ازای هر plot
  Expected time to win
  about 15 years
  این یعنی چی؟ میشه گفت با یه پلات کار رکدن صرفه ی اقتصادی نداره؟
  و این هم سایت ماشین حساب
  https://chiacalculator.com/

  1. بر اساس فضای انتخابی Expected time to win تغییر میکنه هرچقدر فضای هارد بیشتر باشه Expected time to win یا زمان رسیده به هدف کم خواهد شد مثلا در صورت داشتن فضای ۱۱٫۵۹TB زمان از ۱۵ سال به ۲ ماه تقلیل خواهد یافت.

  2. تا زمانی که دارید چیا را استخراج میکنید باید فضای هادرتون به این فعالیت اختصاص داده بشه وقتی تصمیم گرفتید این کار رو متوقف کنید و ادامه ندید می‌تونید پاکش کنید
   اگه بطور سولو و با روشی که توضیح داده شده ماین کنید به کیف‌پول واریز میشه که گره‌ی خودتون رو دارید و کلید خصوصیشم موقع نصب یادداشت کردید
   توی ماشین حساب تعداد پلات‌هایی که میتونید ایجاد کنید را باید مشخص کنید که هر پلات ۱۰۱٫۴ گیگ حجم داره مثلا برای یک پلات با فاکتورهای فعلی شبکه‌ی چیا شانس استخراج یک بلاک بیش از ۱۵ سال محاسبه شده

 16. با سپاس فراوان بابت اموزش کامل و مفید شما

  مهندس عزیز بفرمایید که باسیستم خانگی با مشخصات
  پردازنده دو هسته ای نسل جدید
  رم ۴ گیگ
  هارد ۵۰۰ گیگ اس اس دی
  هارد ۲ ترابایت اچ دی دی
  پاور ۴۳۰ گرین
  که یک سیستم عرف اکثر مردم میباشد میتوان کار فارمینگ رو انجام داد؟
  و اینکه مبنای واحد خرید و فروش این ارز XCH میباشد یا plot

  1. سلام
   سلام بله در حقیقت فارمینگ چیا با سیستم‌های معمولی هم ممکنه فقط همونطور که در مقاله توصیه شده فضای مورد نیاز را چک کنید و اس.اس.دی را برای فایل‌های موقت و دیسک سخت برای فضای اصلی استفاده کنید
   اما اگه میخواید بدون استخر ماین کنید توجه کنید که به‌طور متوسط چه زمانی شانس پیدا کردن بلاک را خواهید داشت

   همونطور که در مقاله گفته شده مبنای خرید و فروش این رمزارز XCH هست

 17. سلام لطفا در مورد میزان درامد و برگشت پول این روش ماین توضیح بیشتری بدید.با توجه ب قیمت فعلی xch .

  1. یقیناً با اضافه شدن نفرات بیشتر و افزایش فضای اختصاص داده شده به این پروژه، همچنین تغییرات قیمت XCH و دیگر فاکتورها زمان پرگشت پول فرق میکنه
   اما میتونید در سایتی که قرارداده شده زمان تقریبی استخراج هر بلاک با توجه به فضای ذخیره‌سازی فعلیتونو چک کنید
   https://www.chiaexplorer.com/charts/tibHoursXch
   اما باید توجه داشته باشید که براورد با توجه به وضغیت کنونی شبکه هست و با گسترش اون زمان پیدا کردن بلاک هم افزایش پیدا میکنه

 18. با سلام و ممنون از توضیحات.
  سوالی داشتم از خدمدتون و اون اینکه فرآیند استخراج ارز در این رمز ارز آیا نیازمند دانلود پلات ها بر روی هارد خواهد بود یا این پلات ها براساس الگوریتی بر روی هارد دیسک ساخته خواهند شد و به نوعی دارای حجمی انتزاعی هستند ؟ چون اگر نیاز به دانلود دریافت و دانلود داده های با این حجم باشه عملا باسرعت اینترنت در ایران به نوعی بصرفه نخواهد بود.
  موضوع دیگر اینکه آموزشی در خصوص نحوه عملکرد و اتصال به استخر که قابلیت ماین این رمز ارز رو دارد رو آموزشی دهید .
  با تشکر.

  1. سلام دوست گرامی
   همونطور که در مقاله عنوان شده پلات‌ها توسط پردازنده پردازش میشن و بصورت هش بر روی هارددیسک ذخیره میشن در نیتجه شما به پهنای باند زیادی برای فارمینگ نیاز نخواهید داشت
   در مورد استخر هم احتمالاً در آینده شاهد راه‌اندازی استخرهای قابل اتکا برای این پروژه‌ی رمزارزی خواهیم بود حتما در این صورت آموزشش را قرار خواهیم داد

 19. لطفاً در مورد میزان مصرف اینترنت هم توضیح دهید. ایا برای یک پلات با میزان ۱۰۰ گیگ ، ایا نیاز به اینترنت با حجم ۱۰۰ گیگ نیز هستیم؟

  1. سلام دوست گرامی حجم دقیق اینترنت مصرفی مشخص نیست اما با توجه به اطلاعات ارائه شده پهنای باند زیادی مصرف نمیکنه و در حقیقت پاسخ سوال شما با توجه به این داده ها منفی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا