اخبار داخلیاخبار و مقالات

فرآیند کسب مجوز و فعالیت قانونی در صنعت ماینینگ «مانع‌زدایی» شد

در راستای شعار مانع‌زدایی و تسهیل فرآیند کسب و کار، وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغیه‌ای در رابطه با تسهیل روند کسب مجوز و فعالیت قانونی صنعت ماینینگ در کشور منتشر کرده است

نکات برگزیده مطلب
  • وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای بهبود فضای کسب و کار، مانع‌زدایی و پشتیبانی از تولید، اخیراً مصوبه‌ی شمار ۳ حوزه‌ی صنعت را منتشر کرده است. در این ابلاغیه اصلاحاتی در دستورالعمل‌های پیشین برای کسب مجوز فعالیت در زمینه‌ی استخراج رمزارز صورت گرفته است، اصلاحاتی که عمدتاً به نفع ماینرهای داخلی بوده و می‌تواند کمی کار آن‌ها را آسان‌تر کند. گرچه در این مسیر همچنان موانع و مشکلات متعددی وجود دارد، اما به نظر می‌رسد که رفته‌رفته وضع در حال بهبود بوده و صنعت رمزارز به عنوان یک صنعت کارآفرین و ارز آور برای کشور شناخته شده است.

ابلاغیه‌ی جدید

وزارت صنعت، معدن و تجارت در ابلاغیه‌ای به رؤسای سازمان صنعت، معدن و تجارت در استان‌های مختلف، اعلام کرد که در راستای بهبود فضای کسب‌وکار، مانع‌زدایی و پشتیبانی از تولید، اصلاحاتی در رابطه با مفاد پیشین انجام گیرد؛ اقدامات ذکر شده در این ابلاغیه عمدتاً کار ماینرها را آسان‌تر می‌کند.

در بخش ابتدایی این ابلاغیه آمده است که «احتراماً، در اجرای شعار سال و پشتیبانی و رفع موانع تولید و پیرو سلسه جلسات بهبود فضای کسب و کار، بدین وسیله مصوبه شماره‌ی ۳ حوزه‌ی صنعت، به شرح زیر جهت اجرا ابلاغ می‌گردد. بدیهی است متعاقب برگزاری نشست‌های بعدی، مصوبات تخصصی مستمراً ابلاغ خواهد شد».

به نقل از کمیسیون رمزارز و بلاک چین نصر، در این ابلاغیه آماده است که حداقل توان مصرفی مجاز برای صدور مجوز از ۲۵۰ کیلووات به ۱۰۰ کیلووات کاهش خواهد یافت. به عبارتی از این پس فارم‌های کوچک‌تر که توان مصرف انرژی آن‌ها کم‌تر از ۲۵۰ کیلووات ساعت و بیشتر از ۱۰۰ کیلووات ساعت است، می‌توانند با کسب مجوز به صورت کاملاً قانونی فعالیت داشته باشند.

اصلاحیه دستورالعمل رمزارز بهبود فضای کسب و کار
صنعت معدن تجارت

ادامه‌ی ابلاغیه

در بند دوم از این ابلاغیه آمده است که قید ۳ سال از صدور مجوز برای واحد‌های غیرفعال که پیش‌تر در تبصره‌های ۲ و حذف اعلام شده بود، حذف گردیده است. به عبارت ساده‌تر، دیگر نیاز نیست ۳ سال از صدور مجوز برای واحدهای غیرفعالی که درخواست استخراج ارزهای دیجیتال را دارند، گذشته باشد.

برای مشاهده‌ی متن کامل این اصلاحیه می‌توانید از این لینک استفاده کنید.

در بند سوم توضیح داده شده است که از این پس تأسیس یا اخذ پروانه‌ی بهره‌برداری برای استخراج رمزارز در واحد‌های واقع در داخل یا خارج شهرک‌ها و نواحی صنعتی امکان‌پذیر است.

در بند چهارم گفته شده که «به استناد مصوبه‌ی هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوز کسب و کار، صدور مجوز برای بیش از یک واحد در یک پلاک ثبتی امکان‌پذیر است». البته این موضوع منوط به تعهد به حفظ تولید و اشتغال واحد فعال می‌باشد.

در پایان نیز ذکر شده که سایر مفاد و دستورالعمل‌های مذکور کماکان به قوت خود باقیست.

نظر شما در رابطه با اصلاحیه‌ی ابلاغ شده از طرف سازمان صنعت، معدن و تجارت چیست؟ آیا این اصلاحات می‌تواند بخشی از فشار موجود در صنعت استخراج رمزارز داخلی را کم کند؟ نظرات و پیشنهادات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا