اخبار سایر کوین‌ها - Altcoinsاخبار و مقالات

مسیر مقیاس‌پذیری شبکه‌ی اتریوم باز هم با مشکل مواجه شد

توسعه‌دهندگان راه‌حل مقیاس‌پذیری لایه‌ی دوم اوپتیمیسم(Optimism) از تأخیر روند توسعه و راه‌اندازی این پروژه حداقل تا ماه جولای ۲۰۲۱ خبر داده‌اند

نکات برگزیده مطلب
  • راه‌حل مقیاس‌پذیری لایه‌ی دوم اوپتیمیسم(Optimism) که قرار بود طی روزهای آینده با هدف کاهش چشم‌گیر کارمزد گس(Gas) و افزایش ظرفیت و کارآیی شبکه‌ی اتریوم عرضه شود، تا تاریخ نا مشخصی با تاخیر مواجه شده است. طبق بیانیه‌ی رسمی منتشر شده در رابطه با این موضوع، پیش از این قرار بود که طی یک هفته‌ی آینده شبکه‌ی اصلی اوپتیمیسم راه‌اندازی شده و بخشی از بار پردازش شبکه‌ی اتریوم را بر دوش بگیرد؛ با این حال حداقل تا ماه جولای ۲۰۲۱ این امر ممکن نخواهد بود. شبکه‌ی اصلی راه‌حل مقیاس‌پذیری فوق‌الذکر از اواسط سال ۲۰۱۹ آغاز شده و هدف این پروژه افزایش ظرفیت پردازش معاملات شبکه‌ی اتریوم و همچنین کاهش کارمزد گس(Gas) می‌باشد. با گسترش روز افزون شبکه‌ی اتریوم و ملحق شدن کاربران تازه نفس به این شبکه‌ی بسیار محبوب، به نظر می‌رسد که اتریوم نیازمند هر دو مورد(کاهش کارمزد و افزایش ظرفیت) می‌باشد.

تاخیر نامشخص

توسعه‌دهندگان شبکه‌ی اتریوم اخیراً اعلام کرده‌اند که روند راه‌اندازی و عرضه‌ی راه‌حل مقیاس‌پذیری اوپتیمیسم(Optimism یک راه‌حل مقیاس‌پذیری لایه‌ی دوم) حداقل تا ماه جولای ۲۰۲۱ به تاخیر افتاده است. طبق بیانیه‌ی رسمی منتشر شده در رابطه با این موضوع، چهارچوب زمانی جدید راه‌اندازی این راه‌حل مقیاس‌پذیری در حال حاضر قطعی نیست زیرا روند عرضه‌ی آن به سرعت آماده‌سازی و همچنین «آمادگی اکوسیستم برای پذیرش» بستگی خواهد داشت.

پیش از این قرار بود که طی یک هفته‌ی آینده شبکه‌ی اصلی اوپتیمیسم راه‌اندازی شده و بخشی از بار پردازش شبکه‌ی اتریوم را بر دوش بگیرد. توسعه‌دهندگان در رابطه با این موضوع اعلام کرده بودند که «در دسترس قرار دادن شبکه‌ی اصلی برای عموم کاربران چیزی نیست که ما بتوانیم تنهایی از پس آن برآییم؛ این روند یک تلاش مشترک بین ما، ارائه‌دهندگان زیرساخت‌های اصلی مانند اوراکل، کیف‌پول، گره‌ها و مرورگرها خواهد بود. زمانی که راه‌حل مقیاس‌پذیری اوپتیمیسم راه‌اندازی شود، ما این کار را به عنوان یک جامعه انجام داده‌ایم».

اتریوم ETH Ethereum سرمایه‌گذاران سازمانی
اتریوم

شبکه‌ی اصلی راه‌حل مقیاس‌پذیری فوق‌الذکر از اواسط سال ۲۰۱۹ آغاز شده و هدف این پروژه افزایش ظرفیت پردازش معاملات شبکه‌ی اتریوم و همچنین کاهش کارمزد گس(Gas) می‌باشد. با گسترش روز افزون شبکه‌ی اتریوم و ملحق شدن کاربران تازه نفس به این شبکه‌ی بسیار محبوب، به نظر می‌رسد که اتریوم نیازمند هر دو مورد(کاهش کارمزد و افزایش ظرفیت) می‌باشد.

ماشین مجازی اوپتیمیسم

روند راه‌اندازی نرم‌(soft-launch) ماشین مجازی اوپتیمیسم اوایل سال جاری با کمک سینتیکس(Synthetix یک صرافی مبادله‌ی رمزارزی غیرمتمرکز) آغاز گردید. پلت‌فرم سینتیکس قرار است در چهار مرحله‌ی مجزا ماشین مجازی اوپتیمیسم را در سیستم‌های خود ادغام کرده تا میزان ریسک هرگونه اختلال احتمالی به حداقل برسد.

به گفته‌ی برخی منابع نزدیک به اوپتیمیسم، این تلاش‌ها تا به امروز موفقیت‌آمیز بوده است زیرا کاربران توانسته‌اند از سرعت بسیار بالا و کارمزد ناچیز بهره‌مند شوند. طبق تخمین‌های صورت گرفته در رابطه با این موضوع، تا به این لحظه بالغ بر ۱۰ میلیون دلار کارمزد از ۱۰۳ هزار تراکنش پس‌انداز شده است.

البته لازم به ذکر است که سینتیکس تنها پلت‌فرمی نیست که طی چند ماه گذشته اقدام به پذیرش و استفاده از راه‌حل‌های اوپتیمیسم کرده است. پلت‌فرم مبادله‌ی غیرمتمرکز یونی‌سواپ(Uniswap) که اخیراً با محبوبیت چشم‌گیر مواجه شده است، چندی قبل از پذیرش اوپتیمیسم خبر داد.

نیاز به رول‌آپ‌ها بیش از پیش شده است

اینگونه رول‌آپ‌ها(RollUp) برای شبکه‌های بلاک‌چینی بسیار حیاتی هستند، به ویژه برای شبکه‌هایی مانند اتریوم که با تمرکز بر روی نیاز و تقاضاء جامعه‌ی رمزارزی فعالیت داشته و روند رشد آن بسیار سریع است. رول‌آپ‌ها به شبکه اجازه می‌دهند تا علاوه بر پذیرش کاربران بیشتر، از سرعت عمل و کارآمدی بیشتر نیز برخوردار باشند. با توجه به افزایش روز افزون تعداد کاربران صنعت رمزارز و فراگیر شدن این صنعت روز به رشد در سراسر جهان، توانایی پردازش سریع‌تر تراکنش‌ها در کنار کاهش چشم‌گیر کارمزد شبکه را می‌توان از عوامل مهم و تاثیرگذار توصیف کرد.

این موضوع تاجایی اهمیت دارد که حتی ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) بنیانگذار شبکه‌ی اتریوم نیز در تازه‌ترین صحبت‌های خود آن‌ها را ابزاری قدرتمند برای مقیاس‌پذیری در کوتاه مدت و میان مدت قلمداد کرده است، درحالیکه به گفته‌ی وی برای بلوغ اکوسیستم اتریوم هم به انجام کارهای بیشتر طی چند سال آینده نیاز است.

نظر شما با تاخیر ناگهانی روند راه‌اندازی راه‌حل مقیاس‌پذیری لایه‌ی دوم اوپتیمیسم(Optimism) چیست؟ آیا این راه‌حل می‌تواند باعث بهبود وضعیت کارمزدها در شبکه‌ی اتریوم شود؟ نظرات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

‫۴ دیدگاه ها

  1. مسال را مقام معظم رهبری سال پشتیبانی و مانع زدایی نامگذاری فرمودند، حالا منتظریم ببینیم مسوولان اقتصادی تا چه حدی پاییبند به رهبری هستند! و ببینیم چه راهکاری برای رمزارزها وی میگیرند؟ امیدواریم بهانه تراشی نکنند و در قبال اقتصاد آینده دنیا به بهانه دفاع از اقتصاد پوچ ریالی سنگربندی نکنن ، که مسلما” چیزی جز شکست ندارن و به عقیده ملت مظلوم و تحت فشار ایران احترام بذارن. انشاالله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا