اخبار داخلیاخبار و مقالات

بهره‌برداری صحیح از مزارع ماینینگ می‌تواند برای کشور درآمد میلیارد دلاری به ارمغان بیاورد

مدیرکل دفتر امور طرح‌های وزارت صمت اخیراً برآورد کرده است که در صورت بهره‌برداری از تمامی مجوزهای صادر شده برای صنعت استخراج رمزارز، کشور ایران به‌طور سالیانه ۴۲ هزار بیت کوین(به ارزش بیش از ۱/۴ میلیارد دلار) را استخراج خواهد کرد

نکات برگزیده مطلب
  • در طول چند ماه اخیر صنعت استخراج رمزارز در کانون توجهات قرار گرفته است و در حالی که در این مقطع زمانی سختگیری بر فعالیت ماینرها شدت گرفته، علی رضا هادی؛ مدیرکل دفتر امور طرح‌های وزارت صمت برآورد جالبی را از پتانسیل درآمدزایی صنعت استخراج رمزارز برای ایران ارائه کرده است.

پتانسیل کسب درآمد ۱/۴ میلیارد دلاری از استخراج رمزارز

علی رضا هادی؛ مدیرکل دفتر امور طرح‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت(وزارت صمت) اخیراً برآورد خود را از آینده‌ی صنعت استخراج رمزارز ایران ارائه کرد. وی اظهار داشت که در صورت تبدیل تمامی مجوز‌های تاسیس مزارع استخراج رمزارز به پروانه‌ی بهره‌برداری درآمد ایران از استخراج بیت کوین به بیش از ۱/۴ میلیارد دلار خواهد رسید.

بر اساس اظهارات مدیرکل دفتر امور طرح‌های وزارت صمت، ارزش بازار رمزارزها به ۹۶۳ میلیارد دلار رسیده است و این بازار نوظهور هم‌اکنون ۸۲۴۹ رمزارز مختلف را شامل می‌گردد. وی افزود:

سالیانه به ارزش ۹۷۰۰ میلیون دلار رمزارز در جهان استخراج می‌شود و ایران ۷٫۵ درصد ظرفیت استخراج رمزارز جهان(۶۶۰ میلیون دلار) را در اختیار دارد. علی رضا هادی

سهم ایران از صنعت ماینینگ جهان

بر اساس اظهارات هادی؛ سالیانه ۳۲۴ هزار بیت کوین به ارزش ۱۱ میلیارد دلار در سطح جهان استخراج می‌شود و بر اساس برآورد‌های غیررسمی سالیانه ۱۹۵۰۰ بیت کوین در ایران استخراج می‌شود.

کوینیت در سال ۲۰۱۹ بر اساس قطعی سراسری اینترنت در کشور، سهم ماینرهای ایرانی از هش‌ریت شبکه‌ی بیت کوین را ۹ درصد برآورد کرده است. بر اساس گزارش کوینیت در سال ۲۰۲۰ میلادی شرکت تحقیقاتی بیت‌تودا(Bitooda) سهم ایران از هش‌ریت شبکه‌ی بیت کوین را ۸ درصد(معادل ۴۵۰ مگاوات) برآورد کرده است.

با این وجود، شرایط صنعت استخراج رمزارز کشور با توجه به رویکرد وزارت نیرو و قانون‌گذاران در برابر ماینرها به شدت تغییر کرده است. بر اساس گزارش کوینیت، سخنگوی صنعت برق کشور توان مصرفی توسط ماینرها را ۶۰۰ مگاوات گزارش کرده است که از این میان ماینرهای مجاز ۳۰۰ مگاوات و ماینرهایی که مجوز فعالیت در اختیار ندارند نیز به همان میزان انرژی الکتریکی را مصرف می‌کنند. با این وجود شرکت توزیع برق گزارش کرده است که در مانور اخیر این شرکت ۴۵ هزار دستگاه استخراج رمزارز به ظرفیت ۱۰۰ مگاوات شناسایی و جمع‌آوری شده است.

مدیرکل دفتر امور طرح‌های وزارت صمت اظهار داشت؛ در صورتی که تمامی مجوز‌های دریافت شده برای تاسیس مزارع استخراج رمزارز به بهره‌برداری از این تاسیسات منجر شود، ایران سالیانه ۴۲ هزار بیت کوین به ارزش ۱/۴ میلیارد دلار را استخراج خواهد کرد.

نظر شما نسبت به اظهارات اخیر مدیرکل دفتر امور طرح‌های وزارت صمت نسبت به درآمد صنعت استخراج رمزارز برای کشور چیست؟ آیا ظرفیت درآمدزایی صنعت استخراج رمزارز برای کشور ضرورت پشتیبانی دستگاه‌های دولتی از فعالیت ماینرها را نشان می‌دهد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا