اخبار سایر کوین‌ها - Altcoinsاخبار و مقالات

شبکه‌ی اتریوم۲ از راه نرسیده، فورک خواهد شد!

در حالی که مدت کوتاهی از زمان راه‌اندازی زنجیره‌ی بیکن(Beacon Chain) به عنوان اولین گام برای راه‌اندازی شبکه‌ی اتریوم۲ سپری شده است، توسعه‌دهندگان از اجرای فورک برای آزمایش و همچنین بهبود ساختار این شبکه خبر داده‌اند

نکات برگزیده مطلب
  • زنجیره‌ی بیکن در دسامبر ۲۰۲۰ راه‌اندازی شده است که چهار‌چوب شبکه‌ی اتریوم۲ را تشکیل می‌دهد. با این وجود، تنها چند هفته پس از راه‌اندازی این شبکه، خالق اتریوم از برنامه‌ریزی برای اجرای بروزرسانی زنجیره‌ی بیکن در آینده خبر داده است. در این فورک مکانیسم اعمال جریمه مورد آزمایش قرار خواهد گرفت و همچنین برای افزایش امنیت و کارایی تغییراتی در شبکه‌ی اتریوم۲ اعمال خواهد شد.

اجرای فورک اچ.واف.وان در شبکه‌ی اتریوم۲

ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin)؛ یکی از بنیان‌گذاران اتریوم در روز دوشنبه از برنامه‌ی اجرای یک بروزرسانی به صورت هارد فورک بر روی زنجیره‌ی بیکن(Beacon Chain) شبکه‌ی اتریوم۲ پرده برداشت.

هارد فورک شبکه‌ی اتریوم۲ که موقتاً اچ.اف.وان(HF1) نام‌گذاری شده است،  به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا بروزرسانی‌های مختلفی را بر روی زنجیره‌ی بیکن اجرا کنند. در نتیجه، توسعه‌دهندگان قادر خواهند بود تغییرات بزرگ را ابتدا بر روی زنجیره‌ی بیکن مورد آزمایش قرار دهند.

پشتیبانی از گره‌های سبک(Light Clients Nodes) مهم‌ترین تغییر در زمان اجرای این بروزرسانی محسوب می‌گردد. گره‌های سبک نسبت به گره‌ی کامل به منابع کمتری برای راه‌اندازی نیاز دارند و حتی امکان اجرای آن‌ها بر روی تلفن همراه نیز وجود دارد. این ویژگی امکان مشارکت در شبکه‌ی بلاکچین اتریوم۲ را برای اوپراتورهای این دسته از گره‌ها نیز فرآهم می‌کند.

«کمیته‌های همگام‌ساز(Sync Committees)» امکان پشتیبانی از گره‌های سبک را فرآهم می‌کنند. کمیته‌های همگام‌ساز گروهی از تاییدکنندگان(Validators) هستند که به‌طور تصادفی انتخاب می‌شوند و با ایجاد امضاء‌های مشخص زنجیره‌ی صحیح را در شبکه‌ی اتریوم مشخص می‌کنند.

بروزرسانی قوانین انتخاب فورک دیگر ویژگی مهم این بروزرسانی را تشکیل می‌دهد. در حقیقت توسعه‌دهندگان آسیب‌پذیری‌های متعددی را در این رابطه شناسایی کرده‌اند و قصد دارند با اجرای بروزرسانی از حملات احتمالی به شبکه‌ی اتریوم۲ جلوگیری کنند. این آسیب‌پذیری‌ها مهاجمان احتمالی را قادر می‌سازد تا با در دست گرفتن کنترل بخش کوچکی از تایید کننده‌ها به شبکه‌ی اتریوم۲ حمله کنند. بوترین در یادداشتی اعلام کرد که آسیب‌پذیری‌ها پیش از راه‌اندازی شبکه‌ی اتریوم۲ شناسایی شده‌اند اما رفع آن‌ها پیش از زمان راه‌اندازی زنجیره‌ی بیکن امکان‌پذیر نبوده است.

بهبود قوانین اعمال جریمه در شبکه‌ی اتریوم

توسعه دهندگان قصد دارند تا همزمان با اجرای هارد فورک و اعمال تغییرات در زنجیره‌ی بیکن شبکه‌ی اتریوم۲، مکانیسم اعمال جریمه بر فعالیت‌های مخرب و عدم فعالیت را نیز بررسی کنند. هم‌اکنون سپرده‌گذاران شبکه‌ی اتریوم۲ ممکن است به دلیل عدم فعالیت و یا پشتیبانی از فورک‌هایی که از نظر پشتیبانی کاربران شبکه در اقلیت قرار دارند، بخشی از دارایی سپرده‌گذاری شده را به عنوان جریمه از دست بدهند.

از آنجایی که تاییدکننده‌ها در شبکه‌ی اتریوم۲ به دلایل بروز مشکلات فنی ناخواسته همانند قطع اتصال اینترنت و یا خاموشی نیز جریمه می‌شوند، اعمال جریمه به عنوان یک عامل بازدارنده از مشارکت کاربران در فرآیند سپرده‌گذاری محسوب می‌شود. توسعه‌دهندگان قصد دارند تغییراتی را در مکانیسم اعمال جریمه اعمال کنند تا سپرده‌گذارانی که از اتصال اینترنتی ناپایداری برخوردار هستند نیز بتوانند در شبکه‌ی اتریوم۲ مشارکت کنند.

در همین راستا معیار اعمال جریمه بهبود خواهد یافت؛ یعنی عدم فعالیت به‌طور متناوب و پیوسته از یکدیگر متمایز خواهند شد. به عنوان مثال سپرده‌گذاری که در طول دوره ۱۰ مرتبه خروج ۶ دقیقه‌ای(مجموعاً یک ساعت) از شبکه‌ی اتریوم را تجربه کرده‌اند، ۱۰ برابر جریمه‌ی کمتری را نسبت به سپرده‌گذاری که برای مدت یک ساعت به شبکه‌ی اتریوم متصل نبوده است، پرداخت خواهد کرد.

گره‌ها نیز به‌طور یکباره جریمه نخواهند شد، یعنی گره‌های آفلاین تا زمانی که شبکه‌ی اتریوم۲ حداقل تعداد گره‌های لازم برای کسب امنیت شبکه را در اختیار داشته باشد، به تدریج بخشی از دارایی خود را از دست خواهند داد.

در حالی که توسعه‌دهندگان با اعمال تغییرات در جریمه‌ی گره‌ها رویکرد ملایم‌تری را در برابر اتفاقات سهوی در پیش گرفته‌اند، آن‌ها برخی از پارامترها را برای اعمال مجازات‌های سنگین‌تری در مقابل رفتارهای مخرب معرفی کرده‌اند.

اجرای فورک هنوز نهایی نشده است

با این وجود، تغییرات پیشنهادی باید با جزئیات بیشتری مورد بررسی قرار بگیرند و در نتیجه هنوز زمان مشخصی برای اجرای هاردفورک تعیین نشده است. در همین زمان توسعه‌دهندگان نلاش می‌کنند تا نام مناسبتری را برای هارد فورک اچ.اف.وان پیشنهاد دهند.

نظر شما نسبت به اجرای فورک اچ.اف.وان در شبکه‌ی اتریوم۲ چیست؟ آیا شبکه‌ی اتریوم۲ با اجرای این بروزرسانی به شبکه‌ی پایدار و امن‌تری تبدیل خواهد شد؟ آیا تغییر قوانین اعمال جریمه افزایش مشارکت کاربران در این شبکه را به همراه خواهد داشت؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا