اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

ایلان ماسک علاقه‌ی خود به بیت کوین را علنی کرد

مدیرعامل شرکت خودروسازی تسلا که تا به امروز نسبت به صنعت رمزارزها و بیت کوین ابراز بی‌میلی می‌کرد، اکنون به یکی از حامیان BTC تبدیل شده است

نکات برگزیده مطلب
  • آقای ایلان ماسک(Elon Musk) مدیرعامل شرکت خودروسازی تسلا(Tesla) یکی از افراد شناخته شده‌ی حوزه‌ی رمزارز است که تا به امروز نسبت به پذیرش بیت کوین بی‌میلی نشان داده و این رمزارز را «با کاربرد محدود» توصیح کرده است. البته وی یکی از طرفداران پروپاقرص رمزارز داژ کوین(DOGE) بوده و همواره در محافل مختلف ستایش آن می‌پردازد. حال به نظر می‌رسد که دیدگاه ثروتمند‌ترین فرد جهان نسبت به رمزارز بیت کوین متحول شده و وی با تغییر بخش زندگی‌نامه‌ی صفحه‌ی توییتر شخصی خود به «بیت کوین»، به یکی از حامیان اصلی این رمزارز تبدیل شده است.

ورود ایلان ماسک

به نظر می‌رسد که آقای ایلان ماسک(Elon Musk) مدیرعامل شرکت خودروسازی تسلا پس از سال‌ها اظهار نظر در رابطه با بیت کوین و عدم ابراز علاقه به این رمزارز، به آرامی در حال پذیرش آن می‌باشد.

تا پیش از این، بزرگ‌ترین نشانه از پذیرش بیت کوین توسط ایلان ماسک تغییر ناگهانی بخش بایو در توییتر شخصی وی به «بیت کوین» بود، رویدادی که در دنیای مجازی حسابی سروصدا به پا کرد و باعث شد قیمت BTC یک شبه بالغ بر ۸ هزار دلار افزایش یابد. با تمام این تفاسیر، آقای ماسک شب گذشته با حضور در برنامه‌ی گفتگوی صوتی کلاب‌هوس(Clubhouse) صراحتاً به اظهار نظر نسبت به بیت کوین پرداخت.

وی در بخش‌هایی از صحبت‌های خود به مخاطبان گفت «من یکی از طرفداران بیت کوین هستم. گرچه دیر به این جمع اضافه شدم، اما یک حامی به شمار می‌آیم. بیت کوین در آستانه‌ی پذیرش گسترده از طرف مردم سراسر جهان است، افرادی که تا به امروز از خدمات مالی سنتی استفاده می‌کردند».

لوگوی شرکت تسلا

با این حال یک سوال در این بین مطرح می‌شود، آیا ایلان ماسک معروف از سایر پروژه‌های رمزارزی نیز حمایت می‌کند؟ خب به نظر می‌رسد که وی تمایلی به حضور در سایر شبکه‌های رمزارزی ندارد،‌ زیرا در بخش‌هایی از صحبت‌های خود اظهار داشت که «در رابطه با سایر پروژه‌های رمزارزی نظر خاصی ندارم».

صحبت‌های تاثیرگذار

البته آقای ماسک باید مراقب صحبت‌ها و کلماتی که در اینگونه برنامه‌ها استفاده می‌کند، باشد زیرا تنها تغییر بایو توییتر وی به تنهایی باعث شد تا رمزارز بیت کوین حالت صعودی به خود گرفته و به شکل چشم‌گیری افزایش قیمت به همراه داشته باشند. وی اخیراً متوجه شده که به صورت غیرمستقیم چه تاثیری در این بازار رو به رشد و نسبتاً نوپا دارد. بنابراین تعجب آور نیست که در این برنامه هم اعلام کرد «من باید مراقب آنچه که می‌گویم باشم، صحبت‌های من می‌تواند بر روی بازار تاثیر چشم‌گیر داشته باشد».

با تمام این تفاسیر، مسیر حرکت آقای ماسک به سمت بیت کوین بسیار طولانی بوده است. وی اولین بار در ژانویه‌ی ۲۰۲۰ و در برنامه‌ی پادکست سوم شرکت تسلا به طور مستقیم به اظهار نظر در رابطه با رمزارز بیت کوین پرداخت. در آن زمان ایلان ماسک اظهار داشت که گرچه رمزارز بیت کوین کاربرهای بسیار محدودی دارد، اما نمی‌تواند به یک ارز اصلی در آینده‌ی اقتصاد تبدیل شود.

وی در بخش‌هایی از این پادکست توضیح داد که «من فکر می‌کنم که رمزارزها به عنوان جایگزینی برای پول نقد به وجود آمدند. با این حال فکر نمی‌کنم که به صورت کامل جایگزینی شکل بگیرد، از نظر من رمزارزها توانایی جایگزینی کامل ارزهای فعلی را ندارند».

تغییر ناگهانی دیدگاه

آقای ماسک اوایل ماه جاری نیز به اظهار نظر در رابطه با بیت کوین پرداخت و دیدگاه مشابهی را ارائه کرد، با این حال به نظر می‌رسید که اطلاعات بیشتری در رابطه با بیت کوین بدست آوده و اینبار متوجه شده که کاربردهای این رمزارز محدود نیست. آقای ماسک هنگام درگیری با رابرت بریدلاو(Robert Breedlove) مدیرعامل شرکت پارالکس دیجیتال(Parallax Digital) در توییتر استدلال کرد که «ما باید از نقطه نظر تئوری اطلاعات به ارزها نگاه کنیم. هر ارز که کم‌ترین خطا و تاخیر را داشته باشد، در این مسیر پیروز خواهد شد».

کندی بیت کوین…

بدیهی است که در نبرد تعیین شده توسط ایلان ماسک، رمزارز بیت کوین در جایگاه ضرر قرار گرفته است زیرا این شبکه‌ی رمزارز تنها قابلیت پردازش هفت تراکنش در ثانیه(TPS) را داشته و بسیار کند محسوب می‌شود. برهمین اساس می‌توان گفت که نرخ پردازش تراکنش در شبکه‌ی بیت کوین برای تبدیل شدن به یک شبکه‌ی جهانی و یا حتی مقابله با پلت‌فرم‌های سنتی متمرکز فعلی، بسیار پایین‌تر از انتظار است. برهمین اساس برخی معتقداند که بیت کوین می‌تواند به در کنار ارزهای فیات فعالیت داشته و نقش یک پناهگاه ذخیره‌ی ارزش در برابر تورم را ایفا کند. آقای ماسک در پاسخ به این ایده اعلام نموده که «نکته‌ی جالبی بود».

ایلان ماسک تسلا بیت کوین BTC Bitcoin
نمودار تغییرات قیمت بیت کوین طی یک ماه گذشته تا به امروز

این رویکرد آقای ماسک نسبت به صنعت رمزارزها و بیت کوین تنها دو هفته پیش از تغییر بخش بایو توییتر شخصی وی به «بیت کوین» و اعلام حمایت وی از این رمزارز محبوب بود. تنها سوالی که در این میان باقی می‌ماند این است که آیا ایلان ماسک همچنان به ۰/۲۵ واحد بیت کوین(به گفته‌ی خودش) موجود در کیف‌پول خود بسنده می‌کند و یا به استفاده از دستورالعمل‌های مایک سیلور(Michael Saylor) مدیرعامل شرکت مایکرواستراتژی جهت سرمایه‌گذاری در بازار BTC روی می‌آورد.

نظر شما در رابطه با تغییر ناگهانی دیدگاه ایلان ماسک نسبت به بیت کوین و پذیرش این رمزارز توسط وی چیست؟ آیا حمایت ثروتمند‌ترین فرد جهان از بیت کوین می‌تواند باعث افزایش سطح پذیرش رمزارزها در جامعه و تصویب آن‌ها به عنوان نوعی ارز شود؟ نظرات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا