اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

روند صعودی بیت کوین به لطف خروج سرمایه از بازار طلا شکل گرفته است

تحلیلگران بر این باوراند که به دلیل مشکلات اقتصادی کلان، سرمایه‌گذاران در حال خروج از بازارهای امن و حرکت به سمت دارایی‌های ریسک‌پذیری چون بیت کوین هستند

نکات برگزیده مطلب
  • اغلب متخصصان حوزه‌ی اقتصادی بر این باوراند که روند صعودی ارزش بیت کوین طی هفته‌های گذشته به دلیل خروج حجم قابل توجه‌ی سرمایه از بازار طلا شکل گرفته است. به گفته‌ی افرادی همچون چارلی موریس(Charlie Morris) بنیانگذار و افسر ارشد اطلاعاتی شرکت مدیریت دارایی بایت‌تری(ByteTree)، وضعیت نابسامان اقتصاد باعث شده تا سرمایه‌گذاران دارایی‌های خود را از بازارهای امن خارج کرده و به سمت دارایی‌های پرخطر مانند بیت کوین سوق دهند. این درحالیست که افرادی همچون پیتر شیف(Peter Schiff) سرمایه‌گذار بازار طلا و از منتقدان سرسخت BTC، همچنان بر این باوراند که این روند حرکت سرمایه موقتی بوده و سرمایه‌گذاران با درک خطر تورم موجود در اقتصاد جهان، باز هم به سمت بازار طلا حرکت خواهند کرد.

رابطه‌ی طلا و بیت کوین

به گفته‌ی چندین متخصص حوزه‌ی رمزارز، یکی از دلایل افزایش قیمت بیت کوین طی ماه‌های اخیر خروج گسترده‌ی سرمایه‌گذاران از بازار طلا بوده است.

هفته‌ی گذشته قیمت طلا یک روند نزولی را آغاز کرد و پس از مدت کوتاهی با کاهش ۴/۶۲ درصدی به ۱۸۵۷ دلار برای هر اونس رسید. این درحالیست که تا پیش از این، طلا همراه با بازار رمزارز و جهش ۴۰ درصدی قیمت BTC از نقطه‌ی ۲۸ هزار دلاری، روند صعودی به خود گرفته بود.

بیت کوین طلا Bitcoin BTC Gold
نظر تحلیلگران در رابطه با همبستگی سرمایه‌ی خروجی بازار طلا و افزایش قیمت بیت کوین

آقای چارلی موریس(Charlie Morris) بنیانگذار و افسر ارشد اطلاعاتی شرکت مدیریت دارایی بایت‌تری(ByteTree) با انتشار یک پست توییتری در روز جمعه اظهار داشت که خروج سرمایه‌گذاران از بازار طلا را می‌توان به سرمایه‌گذاری‌های اخیر در بازار بیت کوین نسبت داد. به گفته‌ی وی:

با افزایش بازده اوراق قرضه و احتمال کاهش تورم در روزهای آتی، به بازار طلا ضربه وارد شده است. این روند کاهش ارزش ۵۰ دلاری را توجیه می‌کند، اما در بازار شاهد آن بودیم که قیمت طلا ۱۲۰ دلار کاهش یافت. مازاد این رقم کاهشی را می‌توان به جریان حرکت سرمایه به سمت بازار بیت کوین نسبت داد. Charlie Morris

نظر سایر تحلیلگران

به همین ترتیب، در اوایل هفته‌ی جاری آقای جیم کرامر(Jim Cramer) مجری برنامه‌ی مانی‌مانی در شبکه‌ی CNBC اعلام کرد که خروجی صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل مبادله‌ی(ETF) بازار طلا «تماماً به صنعت رمزارز وارد شده است». با پیگیری سرمایه‌ی ورودی و خروجی صندوق سرمایه‌گذاری گری‌اسکیل و ETFهای بازار طلا می‌توان این ادعا را تایید کرد. به گفته‌ی محققان شرکت گری‌اسکیل(Grayscale):

رقابت و BTC و طلا در حال حاضر آغاز شده است، زیرا میلیاردها دلار سرمایه‌ی خروجی بازار طلا به سمت بیت کوین حرکت کرده است. از ماه اکتبر تا به امروز بالغ بر ۷ میلیارد دلار سرمایه از صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل مبادله‌ی طلا به بازار BTC وارد شده است. رقابت بیت کوین و طلا بر سر عنوان ارز جایگزین همچنان ادامه خواهد یافت. Grayscale

برخی تحلیلگران براین باوراند که این روند نشان دهنده‌ی تصویب BTC به عنوان یک کلاس دارایی قانونی و قابل اعتماد در بین مردم است. هم طلا و هم بیت کوین مدتهاست که به عنوان پناهگاه‌های ذخیره‌ی ارزش و ثروت در برابر تورم و همچنین مشکلات کلان اقتصادی توصیف می‌شوند. با این حال، اگر روند حرکت سرمایه از بازار طلا به سمت شبکه‌ی بیت کوین را یک نشانه‌ی تغییر در نظر بگیریم، شاید بتوان گفت که پیروزی بیت کوین نزدیک است.

صفات این رمزارز عامل اصلی پیروزی

فرانک اسپیتری(Frank Spiteri) مدیر ارشد پلت‌فرم کوین‌شیر(Coinshares) در مصاحبه‌ی مطبوعاتی اخیر خود توضیح داده است که «صفت محافظت در برابر تورم رمزارز بیت کوین» اکنون تقویت شده است، به ویژه در برابر این فضای سیاست پولی بسیار نامتعارف و نامناسب. به گفته‌ی وی «به نظر می‌رسد که اکنون در میانه‌ی بیداری همزمان موسسات مالی بزرگ و آگاهی آن‌ها نسبت به مزایای صنعت رمزارز و همچنین تفهیم بیت کوین به عنوان یک دارایی بدون همبستگی هستیم».

این صحبت‌های اخیر کارشناسان حوزه‌ی رمزارز پس از مشاهده‌ی یک واگرایی بی‌نظیر در اوایل هفته‌ی جاری افزایش یافته است. روز جمعه ارزش هر واحد رمزارز بیت کوین به رقمی بالغ بر ۲۰ اونس طلا رسید.

منتقد بیت کوین بازهم اظهار نظر کرد

با تمام این تفاسیر، علی‌رغم تغییرات مثبت اخیر در بازار BTC و جهش ارزش این دارایی، برخی طرفداران طلا همواره بر موقعیت خود پافشاری می‌کنند. به عنوان مثال آقای پیتر شیف(Peter Schiff) سرمایه‌گذار بازار طلا و از منتقدان سرسخت BTC با انتشار رشته پست‌های توییتری جدیدی مدعی شد «زمانی که سرمایه‌گذاران خطر تورم را دوباره درک کنند، باز هم به سمت بازار طلا بازمی‌گردند».

در بخش‌هایی از این رشته پست‌های توییتری آمده است:

پیتر شیف Peter Schiffوضعیت ضعیف اقتصادی امروز و افزایش سطح بیکاری در جامعه باعث شده تا سرمایه‌گذاران دارایی‌های امن خود مانند طلا را بفروش رسانده و با استفاده از این پول به سرمایه‌گذاری در بازار دارایی‌های ریسک‌پذیر روی آورند. هرچه اقتصاد ضعیف‌تر شود، فدرال رزرو برای تقویت آن اسکناس بیشتری چاپ می‌کند. بنابراین، خطر واقعی همان تورم است و هنگامی که سرمایه‌گذاران این موضوع را درک کنند، به دنبال ایمنی طلا حرکت خواهند کرد. Peter Schiff

در شما در رابطه با این رویکرد تحلیلگران بازار رمزارز و تئوری خروج سرمایه از بازار طلا به سمت بازار بیت کوین چیست؟ آیا BTC توانسته در رقابت با طلا به پیروزی برسد؟ نظرات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا