اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

رمزارزها به بازار سیاه کرونا هم راه یافتند

برخی بیمارستان‌های خاص و VIP در کشور هند در ازای ارائه‌ی واکسن کووید۱۹ تنها رمزارز بیت کوین دریافت می‌کنند!

نکات برگزیده مطلب
  • به نظر می‌رسد که با کشف گونه‌های جدید بیماری کرونا در سراسر جهان و گسترش هرچه بیشتر این بیماری در کشورهای جهان سوم، بازارهای زیرزمینی و غیرقانونی رونق دو چندان یافته‌اند. یکی از این بازارهای زیرزمینی که در سراسر جهان وجود دارد، خرید و فروش واکسن‌ کووید۱۹ می‌باشد، که در کشور هند با یک تفاوت جالب در اختیار بیماران خاص و اصطلاحاً «VIP» قرار می‌گیرد. به گزارش منابع محلی در ایالت کارناتاکا کشور هندوستان، برخی بیمارستان‌ها و پزشکان واکسن بیماری کرونا را تنها در قبال پرداخت رمزارز بیت کوین ارائه می‌کنند نه چیز دیگری!

بازار کووید۱۹ و رمزارزها

با کشف گونه‌ی جدیدی از ویروس کووید۱۹ در کشورهای مختلف و جهش این بیماری در سراسر جهان، که باعث شده تخت‌های بیمارستان مملو از بیماران کرونایی شود، به نظر می‌رسد که اکنون مردم تمایل بیشتری با واکسیناسیون و ایجاد ایمنی در مقابل این بیماری دارند. با این حال، واکسیناسیون عمومی چیزی نیست که یک شبه رخ دهد، به ویژه آنکه در حال حاضر تنها تعداد معدودی واکسن تایید شده در سراسر جهان وجود دارد که هر کدام عوارض خاص خود را هم در بیماران نشان داده‌اند. در چنین شرایطی، ناامیدی مردم نسبت به فروکش کردن بیماری جای تعجب ندارد.

 این امر زمانی مشهودتر شد که در ایالت کارناتاکا کشور هندوستان جمله‌ی «واکسن در ازای بیت کوین» ظاهر شد. طبق گزارشات منتشر شده در یک روزنامه‌ی محلی، بسیاری از پزشکان در این ایالت اعلام کرده‌اند که از برخی بیماران بسیار ویژه خواسته شده تا در ازای دریافت واکسن کووید۱۹، بیت کوین پرداخت کنند. این درحالیست که بسیاری از بیماران اظهار نموده‌اند که نسبت به دوام و توانایی این واکسن‌ها در درمان بیماری کرونا تردید دارند.

واکسن کرونا کووید۱۹ Coronavirus Vaccine
واکسن کرونا

گرچه وقوع چنین مواردی را می‌توان یک پیشرفت قابل توجه توصیف کرد، اما اصلاً تعجب‌آور نیستند. معاملات بازار سیاه مدتهاست که وجود دارد و حضور بیماری کووید۱۹ در جهان برای دومین سال متوالی باعث شده تا اقتصاد زیرزمینی این حوزه شکوفاتر شود. این مبحث توسط آرتور کپلان(Arthur Caplan) متخصص مسایل فلسفی و اخلاقی ناشی از پیشرفت های پزشکی و علمی نیز مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

با تمام این تفاسیر، نکته‌ی قابل بررسی و جالب در رابطه با این موضوع حضور بزرگ‌ترین رمزارز بازار به عنوان ارز مورد استفاده در این نوع فعالیت غیرقانونی است.

جرائم حوزه‌ی رمزارز

براساس تحقیقات شرکت چینالیسیس(Chainalysis) که در جرائم حوزه‌ی رمزارز و مرتبط با آن صورت گرفته است، در سال ۲۰۲۰ معاملات رمزارز مرتبط با فعالیت‌های غیرقانونی تنها ۱/۱ درصد از کل فعالیت‌های صنعت رمزارز را تشکیل داده است. گرچه ممکن است این رقم ناچیز به نظر برسد، اما ۱/۱ درصد از مجموع فعالیت‌های صنعت رمزارز چیزی معادل ۱۱/۵ میلیارد دلار می‌باشد.

اما این همه‌ی ماجرا نیست. در واقع تنها چند ماه قبل پلت‌فرم الیپتیک(Elliptic) گزارش داد که معادل ۱ میلیارد دلار رمزارز بیت کوین مرتبط با فعالیت‌های بازار سیاه «جاده ابریشم(Silk Road)» در بازار وجود دارد.

silk road

بر همین اساس، می‌توان گفت که انتشار گزارشات مربوط به «واکسن در ازای بیت‌کوین» یک فاجعه است. گرچه پزشکان در ازای واکسن کرونا از بیماران خود اخاذی نکرده و به زور به آن‌ها چیزی نمی‌فروشند، اما دلالان بازارها زیرزمینی نگرانی و اضطراب بیماران خاص در مورد همه‌گیری کووید۱۹ را درک کرده و از آن سوءاستفاده می‌کنند. شایان ذکر است که بازار دلادی بیماری کرونا هم طی یک سال گذشته به شدت گسترده و پر رونق شده است، زیرا در سراسر جهان نزدیک به ۲ میلیون نفر گرفتار این بیماری شده‌اند.

بازار غیرقانونی به دلیل عملکرد ضعیف دولت

در حقیقت، استیصال این بیماران در کشور هند باعث ایجاد چنین بازار زیرزمینی شده است، زیرا در کشور هند هنوز هیچ واکسن رسمی برای بیماری کرونا معرفی نشده است. به گفته‌ی رئیس انجمن بیمارستان‌های خصوصی و پرستاران هند:

حتی اگر یک از واکسن‌های معرفی شده در جوامع بین‌المللی هم در کشور هند تایید و وارد شود، شهروندانی هندی باید مدت‌ها در انتظار بمانند تا دولت این محصول پزشکی را از طریق پلت‌فرم‌های «کنترل کننده‌ی عرضه‌ی دارو» در سطح کشور ارائه کند. رئیس انجمن بیمارستان‌های خصوصی هند

این اولین بار نیست که رمزارز بیت کوین در کشور هند به عنوان ارز مورد قبول جهت مبادله‌ و یا پرداخت باج پذیرفته می‌شود. تنها چند هفته قبل، یک کودک خردسال در همان ایالت ربوده شده بود و عاملان آن خواستار پرداخت ۱۰۰ واحد رمزارز BTC جهت آزادی وی بودند.

حتی در کشور آمریکا نیز از گرتچن ویتمر(Gretchen Esther Whitmer) فرماندار ایالت میشیگان خواسته شده بود تا برای امنیت کارمندان خود معادل ۲ میلیون دلار رمزارز بیت کوین پرداخت شود.

نظر شما در رابطه با حضور بیت کوین در بازار سیاه واکسن کرونا چیست؟ چه چیز باعث شده تا رمزارزها به عنوان ارز قابل قبول در این مبادلات غیرقانونی مورد استفاده قرار بگیرند؟ نظرات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا