اخبار و مقالاتاسکم و قانونگذاری - Scam & Regulation

وزیرخزانه‌داری بعدی آمریکا چه رویکردی نسبت به صنعت رمزارزها خواهد داشت؟

در صورت تایید مجلس سنای ایالات متحده، خانم جانت یِلِن(Janet Yellen) به عنوان وزیر خزانه‌داری آمریکا معرفی خواهد شد

نکات برگزیده مطلب
  • چند روز قبل گزارشاتی منتشر شد که نشان می‌داد جو بایدن رئیس جمهور منتخب ایالات متحده قصد دارد رئیس سابق بانک فدرال رزرو را به عنوان وزیر خزانه‌داری ایالات متحده معرفی کند. به عبارتی، در صورت تایید مجلس سنا، خانم جانت یلن(Janet Yellen) به عنوان رئیس جدید خزانه‌داری و جایگزین استیون منوچین معرفی خواهد شد. اما رویکرد وی نسبت به فناوری بلاک‌چین و صنعت رمزارزها چگونه است؟

وزیر جدید

روز دوشنبه گزارشاتی منتشر شده که نشان می‌دهد جو بایدن(Joe Biden) رئیس جمهور منتخب ایالات متحده قصد دارد طی روزهای آینده جانت یلن(Janet Yellen) رئیس سابق بانک فدرال رزرو ایالات متحده را به عنوان وزیر خزانه‌داری آمریکا معرفی کند. به عبارتی، در صورت تایید وی توسط مجلس سنای ایالات متحده، او جایگزین استیون منوچین خواهد شد.

گرچه خانم یلن تا به امروز در رابطه با صنعت رمزارزها به ویژه بیت کوین اظهار نظر قابل توجهی نداشته است، اما بدون شک می‌توان گفت که با رمزارزها و فناوری بلاک‌چین آشنایی کامل دارد، زیرا زمانی که وی همچنان در فدرال رزرو آمریکا مشغول به خدمت بود در رابطه با مباحث اظهار نظر کرده است.

وی در اکتبر ۲۰۱۵ در رابطه با صنعت رمزارزها توضیح داد که «ما محبوبیت بیت کوین را به عنوان یک رابطه‌ی مستقیم با دیدگاه مردم و سیاست‌های پولی فدرال رزرو تفسیر نمی‌کنیم. بیت کوین یک پناهگان ذخیره‌ی ارزش نیست و نمی‌تواند یک ابزار قانونی به شمار آید. این دارایی بسیار سوداگرانه است».

 جانت یلن در اکتبر ۲۰۱۸ نیز رمزارز بیت کوین را وسیله‌ای برای تسهیل تراکنش‌های غیرقانونی خطاب کرد. به گفته‌ی وی:

من صراحتاً اعلام می‌کنم که طرفدار بیت کوین و سایر رمزارزها نیستم، بگذارید بگویم چرا. من می‌دانم که در حال حاضر صدها رمزارز در بازار وجود دارد و شاید چیزی در حال توسعه است که جذاب به نظر می‌رسد، اما فکر می‌کنم که اول از همه تعداد مبادلات و حجم تراکنش‌های بیت کوین بسیار ناچیز است، و ثانیاً اغلب این تراکنش‌های صورت گرفته به واسطه‌ی بیت کوین غیرقانونی و در راستای فعالیت‌های خلاف قانون صورت می‌گیرند. Janet Yellen

بیت کوین و قانون‌گذاری

این فعال حوزه‌ی اقتصاد آمریکا در فوریه‌ی سال ۲۰۱۴ اعلام کرد که بانک فدرال رزرو ایالات متحده به هیچ وجه صلاحیت نظارت و قانون‌گذاری بیت کوین را ندارد. به گفته‌ی وی «فدرال رزرو نمی‌تواند واقعاً نقش اساسی در زمینه‌ی نظارت بر صنعت رمزارز ایفا کند».

خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا
خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا

البته وی در اکتبر سال ۲۰۱۵ نسبت به نوآوری در اقتصاد جهان روی خوش نشان داد و اعلام کرد که «قانون‌گذاران مالی آمریکا نباید به دنبال خفه کردن نوآوری باشند. فناوری بلاک‌چین می‌تواند مزیت و پیامد‌های بسیار مهمی برای سیستم‌های پرداخت و عملکرد تجاری آن‌ها به همراه داشته باشد. این فناوری(بلاک‌چین) بسیار مهم است، یک تکنولوژی جدید که می‌تواند بر نحوه‌ی انجام معاملات در سیستم‌های مالی سراسر جهان تاثیرگذار باشد».

هیچ‌چیز مشخص نیست

هنوز مشخص نیست که خانم یلن نسبت به قانون‌گذاری و تنظیم بازار رمزارزها در آمریکا چه رویکردی نشان خواهد دارد، و یا اصلاً به این موضوع اهمیت می‌دهد یا خیر. با این حال، دفتر نظارت بر ارز ایالات متحده(OOC)، بانک فدرال رزرو، شبکه‌ی مبارزه با جرائم مالی(FinCEN) و دفتر کنترل دارایی‌های خارجی(OFAC)، همگی یا از نزدیک با وزارت خزانه‌داری همکاری می‌کنند یا به عنوان زیرمجموعه‌ی آن محسوب می‌شود.

رازوان سوروویچی(Razvan Suprovici) بنیانگذار پلت‌فرم عرضه‌ی کارت‌های هدیه‌ی رمزارز بیتریکا(Biterica) در سال ۲۰۱۸ یک کارت هدیه‌ی بیت کوین ۲۰ دلاری به خانم یلن اعطا کرد؛ هرچند وی در پاسخ به این حرکت اعلام کرد که علاقه‌ای به هدایا ندارد. اگر این کارت ۲۰ دلاری همچنان نزد وی قرار داشته باشد، اکنون ارزش آن به ۶۰ دلار رسیده است!

نظر شما در رابطه با رویکرد احتمالی جانت یلن رئیس سابق بانک فدرال رزرو ایالات متحده نسبت به صنعت رمزارزها و فناوری بلاک‌چین چیست؟ آیا انتخاب وی به عنوان وزیرخزانه‌داری آمریکا به نفع صنعت رمزارزها خواهد بود؟ نظرات و پیشنهادات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا