اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

بانک مرکزی آمریکا همچنان در استراتژی‌های ناکارآمد خود دست و پا می‌زند

در حالی که مردم در مواجهه با سیاست‌های ناکارآمد بانک مرکزی آمریکا به بازار بیت کوین پناه آورده‌اند، انتظار می‌رود که بانک مرکزی آمریکا در جلسه‌ی آتی خود سیاست خرید نامحدود اوراق قرضه را تغییر دهد

نکات برگزیده مطلب
  • انتظار می‌رود که بانک مرکزی ایالات متحده‌ی آمریکا در طول چند روز آتی دستورالعمل جدید خود را بر اساس «ارزیابی کمی» منتشر کند که در آن احتمالاً شرایط جدیدی را برای خرید اوراق قرضه اعلام کند. بانک مرکزی آمریکا هم‌اکنون ماهیانه به ارزش ۱۲۰ میلیارد دلار اوراق را خریداری می‌کند. همچنین انتظار می‌رود که در نرخ بهره تغییری ایجاد نشود(بانک مرکزی آمریکا در گذشته نرخ بهره را به سطح صفر کاهش داده است).

تغییر استراتژی بانک مرکزی آمریکا

بانک مرکزی آمریکا در طول چند روز آینده جلسه‌ای را برای اعمال تغییرات در استراتژی خود برگزار خواهد کرد. رویکرد جدید بانک مرکزی آمریکا به فهرست استراتژی‌های این بانک افزوده خواهد شد که از زمان وقوع بحران اقتصادی در سال ۲۰۰۸ تاکنون اتخاذ کرده است. در حقیقت استراتژی‌های بانک مرکزی ایالات متحده‌ی آمریکا طیف گسترده‌ای دارد و سیاست کاهش کمی(QE) تا هدف‌گذاری متوسط نرخ تورم(Average Inflation Targeting) را شامل می‌گردد. سیاست‌های اشاره شده در دسته‌ی سیاست‌های نامتعارف بانک‌های مرکزی قرار می‌گیرند و از آنجایی که بانک مرکزی آمریکا در گذشته نرخ بهره را به صفر رسانده است، کاهش نرخ بهره به معنای اعمال نرخ بهره‌ی منفی است.

در نتیجه، انتظار می‌رود که مقامات بانک مرکزی آمریکا با انتشار دستورالعمل جدید خود به سیاست خرید نامحدود اوراق بهادار پایان دهد و به‌طور همزمان امکان ادامه‌ی این سیاست تا زمان مناسب را فرآهم آورد.

تاثیر اقدامات بانک مرکزی آمریکا بر بازار بیت کوین

از آنجایی که بیت کوین به عنوان یک دارایی امن در برابر سیاست چاپ پول گسترده‌ توسط بانک‌های مرکزی محسوب می‌گردد، فعالان بازار رمزارزها به دقت سیاست‌های بانک مرکزی آمریکا را دنبال می‌کنند. بانک مرکزی آمریکا در سال ۲۰۲۰ میلادی برای پیشگیری از سقوط اقتصاد این کشور به دلیل شرایط ناشی از همه‌گیری ویروس کووید ۱۹ حجم گسترده‌ای از دلار آمریکا را در قالب بسته‌های محرک اقتصادی  منتشر کرده است. در همین مدت زمان ارزش بیت کوین بیش از ۱۷۰ درصد افزایش یافته است.

در حالی که همه‌گیری ویروس کویید ۱۹ همچنان اقتصاد آمریکا را تهدید می‌کند، بنظر نمی‌رسد که بانک مرکزی این کشور در آینده‌ی نزدیک سیاست خرید اوراق قرضه را متوقف کند.

مایکا فلوری(Michael Feroli)؛ اقتصاد‌دان ارشد بانک جی‌پی مورگان معتقد است که مقامات بانک مرکزی آمریکا در جلسه‌ی هفته‌ی جاری این موسسه شرایط را برای تغییر خرید اوراق تسهیل خواهد کرد. این اقدام از نظر تئوری نرخ بهره‌ی بلند مدت را کاهش خواهد داد و در نتیجه تسهیل دریافت وام برای مشاغل و خانوارها را به همراه خواهد داشت.

بر اساس گزارش کوینیت، رابرت کیوساکی(Robert Kiyosaki)؛ نویسنده‌ی کتاب «پدر پولدار، پدر بی‌پول» معتقد است زمانی که بانک مرکزی آمریکا خرید اوراق را متوقف کند، سقوط بازار سهام و جهش هرچه بیشتر قیمت بیت کوین را شاهد خواهیم بود.

نظر شما نسبت به احتمال تغییر سیاست بانک مرکزی آمریکا در خرید اوراق قرضه چیست؟ آیا سیاست‌های بانک مرکزی آمریکا بازار به استمرار بازار صعودی بیت کوین کمک خواهد کرد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا