اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

صنعت رمزارزها نسبت به سال گذشته امن‌تر شده و جرائم سایبری کاهش یافته است

براساس مطالعاتی که طی ۱۰ ماهه‌ی ابتدایی سال ۲۰۲۰ صورت گرفته، آمار جرم و جنایت مرتبط به حوزه‌ی رمزارز بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است

نکات برگزیده مطلب
  • محققان شرکت فعال در حوزه‌ی بلاک‌چین و رمزارز سایفرتریس(CipherTrace) در تازه‌ترین گزارش خود به بررسی تغییر میزان کلاهبرداری و اسکم در صنعت رمزارزها نسبت به سال گذشته پرداخته و در رابطه با این موضوع یک گزارش جامع منتشر کرده‌اند. براساس اطلاعات بدست آمده از این تحقیقات، به نظر می‌رسد که جرائم سایبری حوزه‌ی رمزارز و بلاک‌چین نسبت به سال گذشته بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است. در این گزارش که به بررسی وضعیت ۱۰ ماهه‌ی ابتدایی سال ۲۰۲۰ پرداخته است، همچنین گفته شده که افزایش ناگهانی محبوبیت نرم‌افزارهای مالی غیرمتمرکز(DeFi) باعث شده تا کلاهبرداران و هکرها به این سمت جذب شده و آمار جرائم DeFi نسبت به سال گذشته نزدیک به ۲۰ درصد افزایش یابد.

جرائم سایبری حوزه‌ رمزارز

براساس اطلاعات منتشر شده توسط خبرگزاری و شرکت فعال در حوزه‌ی بلاک‌چین و رمزارز سایفرتریس (CipherTrace) در سال جاری میزان جرائم مرتبط با بازار رمزارزها به شدت کاهش یافته است. مطالعه‌ای که طی ۱۰ ماه ابتدایی سال ۲۰۲۰ صورت گرفته، نشان می‌دهد که آمار جرم و جنایت مرتبط با حوزه‌ی رمزارز بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است.

در تحقیقاتی مشابهی که سال گذشته انجام گرفت، نشان داده شد که مجموع ارزش جرائم صورت گرفته در حوزه‌ی رمزارز چیزی بالغ بر ۴ میلیارد دلار خسارت مالی به همراه داشته است. سایفرتریس در رابطه با این موضوع توضیح داده است که «مجموع کلاهبرداری‌های مرتبط با بازار رمزارزها اکنون کمی پایین‌تر از ۲ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود». این رقم نشان دهنده‌ی کاهش چشم‌گیر ۵۰ درصد جرم و جنایت در دنیای رمزارزها می‌باشد.

DeFi یک عامل کلیدی

البته، لازم به ذکر است که در همین چهارچوب زمانی جرائم سایبری مرتبط با نرم‌افزارهای مالی غیرمتمرکز(DeFi) افزایش چشم‌گیر داشته است. دیو جناس(Dave Jenas) مدیرعامل شرکت سایفرتریس چندی قبل در مصاحبه‌ی مطبوعاتی خود اعلام کرد که اغلب صرافی‌های مبادله‌ی رمزارز در سال جاری ویژگی‌های امنیتی خود را بهبود بخشیده‌اند. وی خاطر نشان کرد که «جرائم رمزارزی دیگر به سادگی گذشته نیز و اکنون شاهد افزایش امنیت پلت‌فرم‌های مبادله هستیم».

جرائم سایبری هک رمزارز کلاهبرداری DeFi
کاهش چشم‌گیر جرائم سایبری

به گفته‌ی دیو جناس، افزایش سطح امنیت صرافی‌های رمزارزی نقش مهمی در کاهش میزان کلاهبرداری بازار رمزارز ایفا کرده است. وی در ادامه‌ی صحبت‌های خود افزود «شرکت‌های فعال حوزه‌ی رمزارز نیز اخیراً به سمت افزایش امنیت و بهره‌گیری از اقدامات پیچیده‌ی امنیتی روی آورده‌اند تا دارایی‌های رمزارزی خود را به شیوه‌ای بهینه‌تر ایمن‌سازی کنند. این عامل نیز به نوبه‌ی خود باعث کاهش بسیار زیاد تعداد حملات هک علیه صنعت رمزارزها شده است».

کلاهبرداری‌های مربوط به DeFi سهم زیادی در این بین دارد

در سال جاری شاهد آن بودیم که نرم‌افزارهای مالی غیرمتمرکز یا DeFi به شکل عجیبی در بین کاربران حوزه‌ی رمزارز محبوب شد. به همراه افزایش چشم‌گیر پایگاه کاربری شبکه‌ی اتریوم و افزایش علاقه‌ی کاربران به حوزه‌ی DeFi، نرخ جرم و جنایت در این بخش نیز به سرعت روند صعودی به خود گرفت.

طبق اطلاعات منتشر شده توسط سایفرتریس، این گسترش سریع و افزایش محبوبیت باعث شد تا کلاهبرداران به این سمت جذب شده و نرخ کلاهبرداری حوزه‌ی DeFi در سال جاری روند صعودی داشته باشد. براساس یافته‌های محققان شرکت سایفرتریس، در سال جاری نزدیک به ۱۰۰ میلیون دلار دارایی رمزارزی به واسطه‌ی حملات هک صورت گرفته در زمینه‌ی DeFi از کاربران سرقت شده است. حملات هک DeFi بر روی پلت‌فرم‌های مالی غیرمتمرکز صورت می‌گیرد، پلت‌فرم‌هایی که غالباً امکان تسهیل فرآیند دریافت وام را بدون نیاز به موسسات مالی سنتی همچون بانک‌ها امکان‌پذیر می‌کنند.

نظر شما در رابطه با آمار و ارقام منتشر شده توسط محققان سایفرتریس چیست؟ آیا افزایش اقدامات امنیتی صرافی‌های رمزارزی باعث کاهش چشم‌گیر میزان جرائم سایبری حوزه‌ی رمزارز شده است؟ نظرات و پیشنهادات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا