اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

درآمد ماینرها به سطوح پیش از رویداد هالوینگ بازگشت

محققان گلس‌نود اعلام کرده‌اند که عواملی همچون افزایش تقاضا در برابر ثبات عرضه و همچنین ورود شرکت‌های بزرگ به بازار بیت کوین باعث شده تا روند صعودی قیمت این رمزارز و در نتیجه افزایش درآمد ماینرهای آن آغاز شود

نکات برگزیده مطلب
  • پلت‌فرم تجزیه و تحلیل داده‌های بلاک‌چینی گلس‌نود(Glassnode) چندی قبل با انتشار یک پست توییتری اعلام کرد که متوسط درآمد روزانه‌ی ماینرهای شبکه‌ی بیت کوین در حال حاضر به سطوح پیش از رویداد هالوینگ(Halving یا نصف شدن پاداش بلاک‌های جدید) بازگشته است. محققان گلس‌نود با انتشار نمودار تغییرات سطح درآمد ماینرهای بیت کوین همچنین توضیح دادند که عواملی همچون ورود شرکت‌های بزرگ و سرمایه‌گذاران سازمانی به بازار رمزارز و تغییرات اخیر در میزان عرضه و تقاضا باعث شکل‌گیری این روند صعودی ارزش در بیت کوین و افزایش درآمد ماینرها شده است.

درآمد ماینرها

محققان حوزه‌ی رمزارز اخیراً با انتشار گزارشی اعلام کرده‌اند که معیارهای بر روی زنجیره‌ای همچون میزان درآمد ماینرهای شبکه‌ی بیت کوین به سطوح پیش از رویداد هالوینگ(Halving یا نصف شدن پاداش استخراج هر بلاک) بازگشته است.

اطلاعات منتشر شده توسط شرکت تجزیه و تحلیل داده‌های بلاک‌چینی گلس‌نود(Glassnode) حاکی از آن است که درآمد حاصل از فرآیند استخراج بیت کوین اکنون به سطوح پیش از رویداد هالوینگ رسیده و نسبت به آن زمان(زمان نصف شدن پاداش هر بلاک) دوبرابر شده است.

متوسط کارمزد شبکه‌ی بیت کوین اتریوم
افزایش کارمزد تراکنش‌های بیت کوین

 زمانی که این رویداد در اواسط ماه می رخ داد، قیمت هر واحد بیت کوین چیزی حدود ۹ هزار دلار بود؛ اما حالا ارزش این رمزارز نسبت به آن زمان دوبرابر شده و هر واحد BTC با قیمتی حدود ۱۸ هزار دلار بفروش می‌رسد. همانطور که می‌دانید اغلب ماینرها نیاز دارد حداقل قسمتی از رمزارزهای بدست آمده به واسطه‌ی فرآیند ماینینگ خود را به فروش رسانده و هزینه‌های جاری همچون هزینه‌ی برق و نگهداری دستگاه‌های استخراج رمزارز را تامین کنند، بنابراین افزایش قیمت بیت کوین باعث شده تا درآمد آن‌ها نیز افزایش یافته و فشار وارده طی ماه‌های گذشته اکنون به حداقل برسد. هرچه قیمت بیت کوین بیشتر باشد، سطح درآمد ماینرها نیز بالاتر می‌رود.

تایید این یافته‌ها

پلت‌فرم بلاک‌چین دات‌کام(Blockchain.com) که وظیفه‌ی بررسی و ردیابی مجموع ارزش بلاک‌ها و کارمزد های پرداخت شده به ماینرها را برعهده دارد، تمامی یافته‌های منتشر شده توسط گلس‌نود را تایید کرده است.

نمودار درآمد روزانه‌ی ماینرهای شبکه‌ی بیت کوین(که شامل پاداش بلاک‌ها و کارمزد تراکنش‌ها می‌شود) در تاریخ ۱۸ام نوامبر به رقم قابل توجه ۲۱/۲ میلیون دلار رسید؛ که یک رکورد جدید برای سال جاری می‌باشد. پیک و رکورد قبلی میزان درآمد مربوط به تاریخ ۶ام ماه می است که رقمی معادل ۲۰/۶ میلیون دلار ثبت شد.

پس از رویداد هالوینگ و نصف شدن پاداش بلاک‌های شبکه‌ی بیت کوین از ۱۲/۵ واحد BTC‌ برای هر بلاک به ۶/۲۵ واحد، درآمد روزانه‌ی ماینرها نیز سقوط کرد و به ۷ میلیون دلار در هر روز رسید.

گلس‌نود افزایش درآمد ماینرها شبکه‌ی بیت کوین BTC Bitcoin
نمودار منتشر شده توسط گلس‌نود

  البته شایان ذکر است که به واسطه‌ی سقوط ناگهانی بازار رمزارز و آغاز روند نزولی ارزش بازار به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا در جهان، درآمد ماینرها نیز در تاریخ ۱۸ام مارس و در کم‌تر از یک هفته با کاهش ۴۵ درصدی مواجه شد. زمانی که درآمد حاصل از فرآیند ماینینگ اینگونه سقوط می‌کند، ماینرهایی که از درآمد پایینی برخوردار بوده و از دستگاه‌های قدیمی‌تر استفاده می‌کنند، به دلیل عدم توانایی در پرداخت هزینه‌های جاری ناچار به ترک شبکه و توقف فعالیت می‌شوند. البته با آغاز روند صعودی و افزایش درآمد نیز عکس این موضوع رخ می‌دهد، رویدادی که در حال حاضر شاهد آن هستیم.

عوامل مختلف دست به دست هم داده‌اند

یکی دیگر از عوامل و فاکتورهای نشان دهنده‌ی سطح سلامت یک شبکه‌ی رمزارزی هش‌ریت(Hash Rate) آن می‌باشد. در حال حاضر نرخ هش شبکه‌ی بیت کوین تنها ۱۰ درصد با بالاترین رکورد ثبت شده در این شبکه فاصله دارد.

پس از پایان فصل بارندگی در کشور چین(که بخش قابل توجهی از هش‌ریت شبکه‌ی بیت کوین را به خود اختصاص داده است)، تعداد زیادی از فارم‌ها و مزارع استخراج بیت کوین دستگاه‌های اسیک خود را در راستای تغییر موقعیت و نقل مکان به منطقه‌ای دیگر، خاموش کردند زیرا دیگر خبری از انرژی ارزان قیمت برق‌آبی نبود. این رویداد نیز باعث شد تا به طور موقت شاهد کاهش فصلی هش‌ریت شبکه‌ی بیت کوین و سقوط ۳۷ درصدی این معیار باشیم.

بهبود هش‌ریت

در آن زمان روند نزولی نرخ‌هش شبکه‌ی بیت کوین باعث شد تا این رقم به ۹۸ اگزاهش بر ثانیه(EH/s) برسد. از آن زمان به بعد هش‌ریت بیت کوین(که به گفته‌ی برخی تحلیلگران با قیمت لحظه‌ای این رمزارز همبستگی مستقیم دارد) روند بهبود را آغاز کرده و توانسته به ۱۴۳/۴ اگزاهش بر ثانیه برسد. طبق نمودارهای منتشر شده توسط پلت‌فرم بیت‌اینفوچارت، هش‌ریت فعلی شبکه‌ی بیت کوین فاصله‌ی زیادی با رکورد ۱۵۷/۶ اگزاهش ثبت شده در روزهای پایانی ماه اکتبر ندارد.

به نظر می‌رسد که تاثیر رویداد هالوینگ بر عرضه و تقاضا اکنون نمایان شده و کاهش سطح عرضه در مقابل افزایش تقاضا(ورود شرکت‌های بزرگی همچون اسکوئر و مایکرواستراتژی به بازار بیت کوین) باعث شکل‌گیری یک روند صعودی قابل قبول در بازار گشته است. وضعیت فعلی درآمد ماینرهای شبکه و بازیابی نرخ‌هش به خوبی نشان دهنده‌ی ادامه‌ی روند صعودی ارزش بیت کوین هستند، روندی که ادامه‌ی آن ممکن است به ثبت رکورد قیمت جدید برای این رمزارز ختم شوند.

نظر شما در رابطه با وضعیت فعلی شبکه‌ی بیت کوین و روندی صعودی فعلی که منجر به افزایش قیمت بیت کوین تا مرز ۱۸ هزار دلار شده، چیست؟ آیا این روند افزایشی ادامه یافته و شاهد ثبت رکوردهای تازه‌ای برای این رمزارز محبوب خواهیم بود؟ نظرات و پیشنهادات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا