اخبار سایر کوین‌ها - Altcoinsاخبار و مقالات

ییلد فارمر‌ها از قرارداد‌های هوشمندی که اساس فعالیت آنهاست درکی ندارند!

نظر‌سنجی کوین‌گیکو(CoinGecko) نشان می‌دهد که اغلب ییلدفارمر‌ها(فعالان حوزه‌ی توکن‌های DeFi) با وجود کسب سود بسیار بالا، قرارداد‌های هوشمند پروتکل‌های سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز را درک نمی‌کنند

نکات برگزیده مطلب
  • سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز امروزه به شدت در میان فعالان صنعت رمزارزها گسترش یافته‌اند. داده‌های وب‌سایت کوین‌گکو نشان می‌دهد که ییلد فارمینگ یا «زراعت منفعت» بازدهی بسیار بالایی را برای فعالان این حوزه به همراه داشته است و اغلب فعالان این حوزه بازدهی عظیم ۵۰۰ درصدی را گزارش کرده‌اند. با این وجود اغلب فعالان این حوزه قادر نیستند قرارداد‌های هوشمندی که اساس فعالیت آن‌ها را تشکیل می‌دهد را تفسیر کنند.

ییلد فارمر‌ها قادر به تفسیر قرارداد‌های هوشمند نیستند

اغلب ییلد فارمرها(کسانی که در ازای ارائه‌ی نقدینگی مورد نیاز پلتفرم‌های اقتصادی غیرمتمرکز و جابجایی این منابع در میان پلتفرم‌های مختلف حداکثر بازدهی را جستجو می‌کنند) نمی‌توانند قرارداد‌های هوشمند را که زیر‌بنای سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز(DeFi) را تشکیل می‌دهد را درک کنند و در نتیجه ریسک‌های موجود در این قرارداد‌ها را شناسایی کنند، با این وجود، این ضعف مانع آن‌ها در کسب سود‌های عظیم از این حوزه نشده است.

ییلد فارمینگ

وب‌سایت کوین‌گیکو(CoinGecko) که داده‌های مربوط به بازار رمزارزها را جمع‌آوری می‌کند، اخیراً نتیجه‌ی نظر‌سنجی از ۱,۳۴۷ کاربر خود را نسبت به زراعت منفعت یا ییلد فارمینگ(Yield Farming) منتشر کرده است. بر اساس نتایج این تحقیق ۹۳ درصد از شرکت‌کنندگان ادعا می‌کنند که بازدهی حداقل ۵۰۰ درصدی را از فعالیت در این حوزه کسب کرده‌اند.

با این وجود، تقریباً نیمی از کاربران هم‌اکنون با سرمایه‌ی کمتر از ۱,۰۰۰ دلار در حوزه‌ی ییلد فارمینگ فعالیت دارند. از طرفی، افزایش هزینه‌ی گس تراکنش‌های اتریوم نگرانی گسترده‌ای را در میان جامعه‌ی کاربران اتریوم موجب شده است.

در حالی که در نظر‌سنجی پیشین این پلتفرم تنها ۳۱۴ نفر اعلام کرده بودند که در ییلد فارمینگ مشارکت دارند، ۵۹ درصد از آن‌ها در این نظر‌سنجی نیز اعلام کرده‌اند که همچنان در ییلدفارمینگ فعالیت دارند.

این نظر‌سنجی نشان می‌دهد که با وجود شهرت این حوزه به ریسک بالا، ییلد فارمر‌ها ریسک‌های مرتبط به این نوع فعالیت را به خوبی ارزیابی می‌کنند. ۶۸ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظر‌سنجی اعلام کرده‌اند که برای کاهش ریسک فعالیت در این حوزه از ضرایب برای چند برابر ساختن موقعیت‌های معاملاتی خود استفاده نمی‌کنند. همچنین ۴۹ درصد از شرکت‌کنندگان اعلام کرده‌اند که از سرمایه‌گذاری در پروتکل‌هایی که توسط شرکت‌های امنیتی بررسی نشده‌اند، خودداری می‌کنند.

تنها ۴۰ درصد از کاربران سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز ادعا کرده‌اند که قادر به تفسیر قرارداد‌های هوشمند پروتکل‌هایی هستند که از آن‌های برای فعالیت ییلدفارمینگ استفاده می‌کنند.

اغلب ییلدفارمرها هولدر اتریوم هستند

ییلدفارمینگ هم‌اکنون به یک پدیده‌ی جهانی تبدیل شده است. بر اساس این گزارش ۳۱ درصد از فعالان این حوزه در اتحادیه‌ی اروپا قرار گرفته‌اند، همچنین ۲۸ درصد در آسیا و ۱۸ درصد در آمریکای شمالی، ۱۰ درصد در آفریقا، ۷ درصد در آمریکای جنوبی و ۴ درصد در اقیانوسیه قرار دارند.

تقریبا ۹۰ درصد از ییلد فارمرها مرد هستند و ۳۴ درصد از آن‌ها در محدوده‌ی سنی ۳۰-۳۹ سال قرار دارند و تنها ۲۵ درصد از ییلد فارمرها در محدوده‌ی سنی ۲۰-۲۹ سال قرار دارند.

اغلب ییلد فارمرها(۸۲٫۷ درصد) از رمزارز اتر(ETH) نگه‌داری می‌کنند. همچنین ۷۴ درصد از آن‌ها بیت کوین، ۲۵٫۶ درصد از رمزارز چین‌لینک(Chainlink)، ۱۹٫۹۵ درصد از پولکدات(Polkadot)، ۱۷٫۳ درصد از ترون(Tron) و ۱۵٫۷ درصد از لایت کوین(Litecoin) را هولد می‌کنند.

رمزارزهای محبوب در میان ییلد فارمرها
رمزارزهای محبوب در میان ییلد فارمرها

با وجود این‌که بسیاری از پروژه‌های فعال در حوزه‌ی سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز پاداش فارمینگ را به صورت توکن‌های مدیریتی توزیع می‌کنند، تنها ۱۱ درصد از کاربران تمایل دارند به‌طور واقعی در مدیریت این پلتفرم‌ها شرکت کنند. ۵۴ درصد از آن‌ها قصد دارند از این توکن‌ها نگه‌داری کنند و ۳۲ درصد از فارمرها این توکن‌ها را بلافاصله به فروش می‌رسانند.

نظر شما نسبت به گزارش نظر‌سنجی کوین‌گکو از فعالیت در حوزه‌ی ییلد فارمینگ چیست؟ آیا عدم آشنایی ییلد فارمر‌ها با نحوه‌ی تفسیر  و درک قراردادهای هوشمند این دسته از فعالان صنعت رمزارزها را با مشکل مواجه خواهد کرد؟ آیا بازدهی عظیم فعالان سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز در آینده نیز استمرار خواهد یافت؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا