اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

غرامت مالباختگان صرافی ام‌تی گاکس بزودی پرداخت می‌شود؛ تاثیر آن بر بازار چه خواهد بود؟

صرافی ام‌تی گاکس در سال ۲۰۱۳ به عنوان بزرگ‌ترین صرافی مبادله‌ی بیت کوین مورد حمله‌ی هک قرار گرفت و بیش از ۸۵۰ هزار واحد BTC خود را از دست داد

نکات برگزیده مطلب
  • مدتی پس از هک شدن صرافی ام‌تی گاکس(Mt Gox) و از دست رفتن نزدیک به ۸۵۰ هزار واحد رمزارز بیت کوین، ده‌ها پرونده‌ی قضائی تشکیل شد تا خسارت مالباختگان این حادثه‌ی تاریخی پرداخت شود. با وجود چندین مرحله تغییر در چهارچوب زمانی این برنامه‌ی پرداخت غرامت، اکنون اعلام شده که فرآیند پرداخت خسارت به کاربران ام‌تی گاکس از روی ۱۵ام اکتبر ۲۰۲۰ آغاز شده و نزدیک به ۱۵۰ هزار واحد BTC به آن‌ها پرداخت خواهد شد. گرچه این خبر برای مالباختگان ام‌تی گاکس بسیار خوب است، اما سرمایه‌گذاران و تحلیلگران بازار رمزارز نسبت به آن ابزار نگرانی کرده‌اند. به گفته‌ی آن‌ها ورود ۱۵۰ هزار واحد بیت کوین به بازار رمزارزها باعث افزایش ناگهانی فشار فروش و سقوط قیمت بیت کوین خواهد شد.

بازگشت دارایی مالباختگان

در یک بروزرسانی گسترده که در اختیار قربانیان هک صرافی ام‌تی گاکس(Mt. Gox) در سال ۲۰۱۳ قرار گرفته است، اعلام شده که برنامه‌ی نوسازی و احیاء دوباره‌ی این صرافی در تاریخ ۱۵ام اکتبر ۲۰۲۰ آغاز خواهد شد.

در این روز قرار است نزدیک به ۱۵۰ هزار واحد رمزارز بیت کوین بین مالباختگان حادثه‌ی هک ام‌تی گاکس توزیع شود. این رویداد می‌تواند در روزهای آتی یک روند نزولی برای بازار بیت کوین ایجاد کرده و باعث کاهش ارزش این رمزارز شود.

ام‌تی گاکس Mt Gox
پست توییتری یک تحلیلگر

در پست توییتری که توسط یکی تحلیلگران بازار بیت کوین منتشر شده است، توضیح داده شده که «در تاریخ ۱۵ام اکتبر ۲۰۲۰ قرار است تقریباً ۱۵۰ هزار واحد رمزارز بیت کوین برای مشتریان صرافی ام‌تی گاکس که قربانی حادثه‌ی هک این صرافی در سال ۲۰۱۳ بوده‌اند، ارسال شود. گرچه این چهارچوب زمانی تا به امروز چندین مرتبه به تعویل افتاده است، مهم است که تاثیر فاجعه بار توزیع ۱۵۰ هزار واحد بیت کوین بر بازار را هم در نظر بگیرید».

همانطور که اشاره شده است، تاریخ بازپرداخت خسارت به مالباختگان صرافی ام‌تی گاکس تا به امروز چندین مرتبه تغییر یافته است، با این حال باید دید که آیا در این تاریخ شاهد توزیع ۱۵۰ هزار واحد بیت کوین بین مالباختگان هستیم یا خیر. در صورتی که چنین چیزی رخ دهد، تاثیر احتمالی آن بر روی بازار رمزارزها باید مورد تجزیه و تحلیل دقیق قرار بگیرد.

آیا این طرح احیاء مجدد به مرحله‌ی اجرا خواهد رسید؟

صرافی ام‌تی گاکس با در اختیار داشتن نزدیک به ۷۰ درصد حجم تراکنش‌های شبکه‌ی بیت کوین در سال ۲۰۱۳، بزرگ‌ترین صرافی مبادله‌ی رمزارز توصیف می‌شد. این صرافی در روز ۲۵ام فوریه‌ی همان سال با انتشار اعلامیه‌ای از یک رویداد هک و سرقت ۸۳۰ هزار واحد رمزارز بیت کوین خبر داد.

ام‌تی گاکس Mt Gox
صرافی ام‌تی گاکس

پس از تشکیل ده‌ها پرونده‌ی قضائی، بالاخره مقرر گردید که یک برنامه‌ی احیاء مجدد جهت جبران خسارت قربانیان این حادثه ایجاد شود. گرچه پرداخت خسارت به مالباختگان خبر خوبی است، اما ورود ناگهانی ۱۵۰ هزار واحد بیت کوین به بازار یک شوک ناگهانی به شاخص عرضه و تقاضا وارد کرده باعث شکل‌گیری یک روند نزولی قدرتمند خواهد شد. این درحالیست که روند حرکتی فعلی بازار بسیار نگران کننده می‌باشد؛ زیرا طی دو ماه گذشته رمزارز بیت کوین تلاش کرده تا وضعیت ثبات خود را حفظ کرده و قیمت هر واحد BTC بالاتر از نقطه‌ی ۱۰ هزار دلاری باقی بماند. شایان ذکر است که علی‌رغم تلاش‌های بسیار، بیت کوین نتوانسته از مرز ۱۱ هزار دلار عبور کند. در این شرایط با ورود ۱۵۰ هزار واحد BTC به بازار، فشار فروش افزایش چشم‌گیر داشته و شاهد سقوط قیمت خواهیم بود.

امکان فروش ۷۵ هزار واحد بیت کوین وجود دارد

از آنجا که قربانیان حادثه‌ی هک صرافی مذکور سال‌های متمادی با استرس رویدادها و اخبار مربوط به ام‌تی‌گاکس را پیگیری کرده و همواره در تلاش برای بازپس‌گیری دارایی خود بوده‌اند، اما این امکان وجود دارد که هنگام بازپرداخت خسارت به مالباختگان، بیشتر آن‌ها برای فروش دارایی بدست آمده اقدام کنند.

یکی از اصلی‌ترین دلایل پیش‌بینی افزایش فشار فروش «قیمت بیت کوین» می‌باشد. در زمان هک شدن صرافی ام‌تی گاکس هر واحد BTC تقریبا ۴۰۰ دلار ارزش داشت، درحالیکه این رمزارز اکنون ۱۰ هزار دلار قیمت‌گذاری شده است. بنابراین فروش بیت کوین توسط مالباختگان به معنای سود ۲ هزار درصدی می‌باشد.

بنابراین اگر فرض بر این باشد که تنها نیمی از مالباختگان اقدام به فروش دارایی خود خواهند کرد، در این صورت بازار به یک باره با فشار فروش مثبت ۷۵ هزار واحد روبرو خواهد شد. البته این امکان وجود دارد که مالباختگان به دلیل پیش‌بینی روند افزایش قیمت بیت کوین در آینده، دارایی رمزارز خود را نگه داشته و برای فروش اقدام نکنند.

در مجموع، روند تغییرات ارزش بیت کوین در حال حاضر راکد است، روندی که می‌تواند نشان از آغاز یک روند صعودی احتمالی در آینده‌ی نزدیک باشد. اما در صورتی که شاهد افزایش ناگهانی فشار فروش در بازار باشیم، قیمت بیت کوین به شدت سقوط کرده و تا پایان فشار فروش گرفتار یک روند نزولی خواهد ماند.

نظر شما در رابطه با رویداد پرداخت غرامت به مالباختگان صرافی فوق‌الذکر و تاثیر آن بر روی بازار رمزارزها به ویژه بیت کوین چیست؟ آیا پس از این رویداد و توزیع ۱۵۰ هزار واحد BTC، شاهد سقوط مجدد قیمت بیت کوین خواهیم بود؟ نظرات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا