اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

دانشگاه کمبریج: شبکه‌های بلاکچین سازمانی به شدت متمرکز هستند!

تحقیقات دانشگاه کمبریج بر روی پروژه‌های بلاکچینی سازمانی نگرانی در رابطه با سطح تمرکز این پروژه‌ها و زمان طولانی فرآیند توسعه‌ی این دسته از شبکه‌ها را نشان می‌دهد

نکات برگزیده مطلب
  • امروزه مزایای تکنولوژی بلاکچین و امکان بهره‌گیری از این فن‌آوری برای بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها آشکار شده است. در این میان شرکت‌ها و موسسات مختلفی تلاش می‌کنند به کمک بستر‌های موجود فعالیتشان را با استفاده از فن‌آوری بلاکچین بروزرسانی کنند. مطالعه‌ی اخیر دانشگاه کمبریج نشان می‌دهد که شبکه‌های بلاکچین سازمانی متمرکز هستند و فرآیند ساخت این شبکه‌ها از روند آهسته و کُندی برخوردار است.

بررسی شبکه‌های بلاکچین سازمانی

دومین مطالعه‌ی جهانی ارزیابی بلاکچین سازمان‌ها که در پایان ماه گذشته توسط دانشگاه کمبریج منتشر شده است، اطلاعات بیش از ۲۰۰ کسب و کار، استارت آپ، بانک‌های مرکزی و ۵۹ موسسات بخش دولتی در ۵۹ کشور جهان را در بازه‌ی زمانی جولای ۲۰۱۸ تا ژوئن ۲۰۱۹ را جمع‌آوری کرده است.

دومین مطالعه‌ی جهانی ارزیابی بلاکچین سازمان‌ها

پروژه‌های سازمانی بلاکچینی تمرکز یکی از بخش‌های این نظر‌سنجی را تشکیل می‌دهند. دفاتر کل توزیع شده در این پروژه‌ها به شبکه‌های بلاکچین دیگر همانند اتریوم شباهت دارند اما برای مدیریت داده‌های حساس و پشتیبانی از برنامه‌های کاربردی در مقیاس شرکت‌ها ساخته شده‌اند.

محققان دانشگاه کمبریج پس از بررسی ۶۷ شبکه‌ی بلاکچین در حال فعالیت دریافتند که پروژه‌های مالی همانند تسویه‌ی موثر سفارش‌ها و ثبت داده‌ها ۴۳ درصد از پروژه‌های در حال ساخت را تشکیل می‌دهند.

محققان دریافتند که اجرای پروژه‌های بلاکچینی سازمان‌ها از مرحله‌ی اثبات مفهومی(طرح اولیه) تا راه‌اندازی به‌طور میانگین به ۲۵ ماه زمان نیاز دارند و ساخت شبکه‌های بزرگ بیش از چهار سال طول به‌طور می‌انجامد.

شبکه‌های بلاکچینی موسسات و سازمان‌ها در مقایسه با همتایان عمومی خود بسیار متمرکز هستند. یعنی به‌جای آن‌که هزاران گره‌ی ناشناس و ماینر امنیت شبکه‌ی بلاکچین را تامین کنند، تنها یک و یا چند گره محتوای بلاک‌های جدید و زنجیره‌های موجود را تایید می‌کنند.

نگرانی نسبت به دسترسی ناعادلانه به اطلاعات

این دسته از شبکه‌‌های بلاکچینی که با عنوان «بلاکچین‌های دارای تاییدیه» شناخته می‌شوند، کنترل و سطح محرمانگی بیشتری را در شبکه‌ی بلاکچین فرآهم می‌کنند. در حالی که این دسته از شبکه‌ی بلاکچین  برای انتقال اسرار تجاری نیز در نظر گرفته می‌شوند، افزایش سطح تمرکز در این شبکه‌ها نگرانی نسبت به دسترسی ناعادلانه به داده‌های ثبت شده در این شبکه‌ها را به همراه دارد.

به عنوان مثال گره‌های سیستم‌های بلاکچین تجاری که برای هماهنگ‌سازی حمل و نقل زنجیره‌های تامین و یا واردات ایجاد شده‌اند، ممکن است داده‌ها را به صنایع رقیب و یا تحلیلگران اقتصاد کلان بفروشند.

محققان دریافتند که بیش از ۸۰ درصد از سازمان‌ها و موسسات از یک سرویس‌دهنده استفاده می‌کنند که غالباً از یک کارگروه تابعه برای میزبانی بخش بزرگی از منابع سخت‌افزاری همانند گره‌ها و ماینر‌ها استفاده می‌کنند.

اما پلتفرم‌ها غالباً برای ساخت پروژه‌های خودشان بر فن‌آوری‌های موجود که مورد آزمایش نیز قرار گرفته‌اند متکی هستند. ۴۸ درصد از این پروژه‌ها به فن‌آوری هایپر‌لجر شرکت آی‌بی‌ام متکی هستند و سهم هر یک از محصولات مشابه همانند آر تری(R3)، کودا(Coda) و پاورز(Powers) 15 درصد گزارش شده است.

محققان گزارش کرده‌اند که شرکت‌های پیشرو در این حوزه، بیش از ۷۰ درصد از پروژه‌های سازمانی را به امید پیوستن دیگر شرکت‌ها به این پروژه‌ها را توسعه داده‌اند. کنسرسیومی شامل از گروه‌های کسب و کار در صنایع ۲۲ درصد از پروژه‌های بلاکچینی سازمانی را توسعه می‌دهند، در حالی که تنها ۵ درصد از پروژه‌ها توسط سازمان‌های دولتی آغاز شده‌اند.

نظر شما نسبت به نتایج مطالعه‌ی اخیر دانشگاه کمبریج چیست؟ آیا تمرکز در شبکه‌های بلاکچین سازمانی گره‌های فعال در این شبکه‌ها را از مزیت دسترسی ناعادلانه به داده‌ها برخوردار می‌سازد؟ آیا شبکه‌های بلاکچینی عمومی و غیرمتمرکز راه‌کار نهایی دسترسی عادلانه به اطلاعات محسوب می‌گردند؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا