اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

رئیس بانک مرکزی اتحادیه‌ی اروپا: ارز دیجیتالی یورو جایگزین پول نقد نخواهد شد

کریستین لاگارد در مجمع پارلمانی فرانسه و آلمان اظهار داشت که بانک مرکزی اتحادیه‌ی اروپا ارز دیجیتالی یورو را به صورت مکمل پول نقد منتشر خواهد کرد

نکات برگزیده مطلب
  • امروزه رقابت شدیدی در میان کشور‌های مختلف جهان برای انتشار ارزدیجیتالی بانک مرکزی(CBDC) شکل گرفته است و اتحادیه‌ی اروپا نیز طرح انتشار ارز دیجیتالی خود را بررسی می‌کند. در همین راستا، کریستین لاگارد(Christine Lagarde)؛ در سخنرانی خود در مجمع پارلمانی فرانسه و آلمان بر اهمیت دیجیتالی شدن تاکید کرده است. وی در این سخنرانی ویژگی ارز دیجیتالی احتمالی بانک مرکزی اتحادیه‌ی اروپا را نیز اعلام کرده است.

ارز دیجیتالی یورو جایگزین پول نقد نخواهد بود

کریستین لاگارد(Christine Lagarde)؛ رئیس بانک مرکزی اتحادیه‌ی اروپا(ECB) در مجمع پارلمانی فرانسه و آلمان که در روز بیست و یکم سپتامبر برگزار شده است، اظهار داشت درصورتی که بانک مرکزی اتحادیه‌ی اروپا ارز دیجیتالی یورو را ایجاد کند، این ارز بگونه‌ای خواهد بود که پول نقد را تکمیل کند و جایگزین آن نخواهد شد. لاگارد در این سخنرانی اظهار داشت:

ما در حال بررسی مزایا، ریسک‌ها و چالش‌های معرفی یوروی دیجیتالی هستیم. ارز دیجیتالی یورو را می‌توان به عنوان مکمل پول نقد و نه جایگزین آن منتشر کرد. در حقیقت یوروی دیجیتالی را می‌توان به عنوان جایگزین رمزارزها ارائه کرد و همچنین اطمینان حاصل نمود که پول منتشر شده توسط این سازمان در مرکز سیستم‌های پرداخت باقی می‌ماند. Christine Lagarde

لاگراد تاکید کرد که اتحادیه‌ی اروپا باید از تمامی مزایای تکنولوژی دیجیتال بهره‌گیری کند. وی اظهار داشت: «پس از در نظر گرفتن نگرانی‌های امنیت سایبری و حفاظت اطلاعات، این اقدام در سطح اتحادیه‌ی اروپا با شتاب بخشیدن به ایجاد بازار دیجیتالی تک بعدی به منظور کمک به ایجاد ظرفیت اقتصادی برای شرکت‌های دیجیتای امکان‌پذیر است.»

نگرانی اتحادیه‌ی اروپا از گسترش رمزارزهای پایدار

بر اساس گزارش کوینیت، رئیس بانک مرکزی فرانسه اخیراً نسبت به تاثیر رمزارزهای پایدار بر حاکمیت مالی اروپا هشدار داده است. بانک مرکزی اتحادیه‌ی اروپا نیز اعلام کرده است که بزودی گزارشی را در رابطه با انتشار ارز دیجیتالی بانک مرکزی(CBDC) منتشر خواهد کرد. با این وجود، پس از برگزاری نظر‌سنجی عمومی در این رابطه تصمیم‌گیری خواهد کرد.

بانک مرکزی اتحادیه‌ی اروپا

همچنین پلتفرم سوسیتِ جنرالِ فورج(Societe Generale Forge) توسط بانک مرکزی فرانسه برای توسعه‌ی برنامه‌ی تسویه‌ی بانکی ارز دیجیتالی بانک مرکزی انتخاب شده است. همچنین اعلام شده است که شرکت ارائه کننده‌ی پروژه‌ی رمزارزی تزوس(Tezos) برای آزمایش ارز دیجیتالی فرانسه با این سازمان همکاری خواهد کرد.

 با این وجود، کشور چین در انتشار ارز دیجیتالی خود یک گام از اتحادیه‌ی اروپا جلوتر است. این کشور قصد دارد به نخستین کشوری تبدیل شود که یک ارز کاملا دیجیتالی را در اختیار دارد.

بانک مرکزی چین در مقاله‌ای اعلام کرده است که: «کشور چین برای انتشار نخستین ارز دیجیتالی فیات از فرصت‌ها و مزایای بسیاری برخوردار است، بنابراین باید فرآیند توسعه‌ی ارز دیجیتالی خود را برای تبدیل شدن به نخستین کشور در این زمینه تسریع کند.»

بر اساس گزارش کوینیت، بانک مرکزی اتحادیه‌ی اروپا در ماه دسامبر جزئیات یک سیستم پرداخت را ارائه کرده است که همزمان با رعایت قوانین ضدپولشویی و مقابله با تامین مالی تروریسم امکان ارسال پرداخت ناشناس را فراهم می‌آورد.

نظر شما نسبت به اظهارات اخیر رئیس بانک مرکزی اتحادیه‌ی اروپا در رابطه با ارز دیجیتالی یورو چیست؟ آیا این بانک یوروی دیجیتالی را برای مقابله با گسترش رمزارزهای پایدار منتشر خواهد کرد؟ آیا ارزهای دیجیتالی در نهایت جایگزین یورو خواهند شد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا