اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالاتپیشنهاد سردبیر

قدرت پردازشی کارت‌های گرافیکی جدید شرکت انویدیا در استخراج رمزارز مشخص شد

داده‌های غیر رسمی که پیش از عرضه‌ی رسمی کارت‌های گرافیکی سری آر تی ایکس ۳۰۰۰(RTX 3000) شرکت انویدیا منتشر شده است، به توانایی بالای پردازش این محصولات در الگوریتم اتهش اشاره دارد

نکات برگزیده مطلب
  • شرکت انویدیا اخیراً از سری جدید محصولات خود رونمایی کرده است و این کارت‌های گرافیکی در طول چند روز آینده عرضه خواهند شد. با این وجود، اخیراً داده‌های غیر رسمی از توان محاسباتی این محصولات بر روی الگوریتم اتهش منتشر شده است. این داده‌ها به هش‌ریت خیره‌کننده‌ی آر‌تی‌ایکس ۳۰۷۰ بر روی الگوریتم اتهش(Ethash) و جذابیت احتمالی آر‌تی‌ایکس ۳۰۸۰ برای ماینر‌ها اشاره دارد.

هش‌ریت کارت‌های گرافیکی جدید انویدیا

بر اساس گزارش کوینیت، شرکت انویدیا(Nvidia) اخیراً از محصولات جدید خود یعنی کارت‌های گرافیکی سری آر‌تی‌ایکس RTX 3070, RTX 3080  و RTX 3090 رونمایی کرده است. با این وجود، عرضه‌ی جهانی این محصولات به آینده‌ی نزدیک(هفدهم الی بیست و چهارم سپتامبر) موکول شده است و هش‌ریت کارت‌های جدید شرکت انویدیا هنوز به‌طور رسمی رسمی مشخص نشده است.

با این وجود، داده‌های غیر رسمی که پیش از دسترسی عمومی به این کارت‌ها منتشر شده است توانایی پردازش بالای این محصولات را در شبکه‌ی اتریوم نشان می‌دهند. یکی از فعالان حوزه‌ی استخراج رمزارزها با نام کاربری پاندای قرمز(Red Panda Mining) اعلام کرد:

توییت رد پاندا
شخصی این اطلاعات را در اختیار من قرار داده است، قادر به تایید صحت این اطلاعات نیستم اما بررسی آن مفید خواهد بود.

جدول منتشر شده که با توجه به نوشته‌های موجود در این جدول، به‌نظر می‌رسد از یکی از کشورهای شرق آسیا سرچشمه می‌گیرد، نشان می‌دهد که کارت‌های گرافیکی پرچمدار جدید شرکت انویدیا(RTX 3090) در مموری کلاک ۵۰۰ مگاهرتز قادر به ارائه‌ی توان پردازشی ۱۱٫۵ مگاهش بر ثانیه است.

نسخه‌ی درایور نوع مموری هش‌ریت(مگاهش‌برثانیه) آفست(مگاهرتز) کلاک(مگاهرتز) مدل کارت گرافیکی
۴۵۶٫۰۶ ۲۴ گیگ دی‌دی‌آر۶ میکرون ۱۰۵٫۹ ۰ ۱۶۵۹/۱۹۰۰۰ ۱N13-110Z8 RTX 3090
۱۱۱٫۵ ۵۰۰
۴۵۶٫۰۶ ۱۰ گیگ دی‌دی‌آر۶ میکرون ۸۵٫۲۵ ۰ ۱۷۱۰/۱۹۰۰۰ ۱N12-110Z8 RTX 3080
۹۰٫۴۵ ۵۰۰
۴۵۶٫۰۶ ۸ گیگ سامسونگ ۵۱٫۸۵ ۰ ۱۷۲۵/۱۴۰۰۰ ۲N617-010ZC RTX 3070
۵۵٫۸۵ ۵۰۰
۴۳۰٫۸۵ ۱۱ گیگ میکرون ۵۰٫۶ ۰ ۱۵۴۵/۱۴۰۰۰ ۹۲۸۸-۲N503-010ZC RTX 2080ti
۵۲٫۵ ۴۰۰

داده‌های وب‌سایت گیم اسپات توان مصرفی اسمی آرتی‌ایکس ۳۰۹۰ را ۳۵۰ وات، آرتی‌ایکس ۳۰۸۰ را ۳۲۰ وات و آرتی‌ایکس ۳۰۷۰ را ۲۲۰ وات اعلام می‌کند. همچنین قیمت پایه‌ی این محصولات به ترتیب ۱۵۰۰ دلار، ۷۰۰ دلار و ۵۰۰ دلار اعلام کرده است.

بررسی استفاده از محصولات جدید انویدیا برای استخراج رمزارز

از طرف دیگر، کارت گرافیکی رادئون سون(AMD Radeon VII) شرکت ای‌ام‌دی در سال ۲۰۱۹ و با قیمت پایه‌ی ۷۰۰ دلار عرضه شده است. این محصول ۷ نانومتری شرکت ای‌ام‌دی قادر است در توان مصرفی ۳۵۳ وات توان محاسباتی ۹۰ مگاهش برثانیه را ارائه نماید.

در حقیقت، اگرچه مقایسه‌ی ظاهری این محصولات برتری آرتی‌ایکس ۳۰۹۰ را نسبت به رادئون سون از نظر هش‌ریت نشان می‌دهد اما با فرض صحت اطلاعات ارائه شده می‌توانیم نسبت قیمت پرداخت شده برای خرید کارت‌های گرافیکی به هش‌ریت را محاسبه کنیم. در این محاسبات توان مصرفی در نظر گرفته نشده است و قیمت محصولات با توجه به شرایط بازار تجهیزات کامپیوتری در داخل کشور بر اساس نرخ جهانی اعلام شده(بر اساس دلار) محاسبه شده است.

پول پرداخت شده به ازای هر مگاهش(دلار) کارت گرافیکی
۱۳۰٫۴۳ RTX 3090
۷٫۷۳ RTX 3080
۸٫۹۵ RTX 3070
۷٫۷۷ AMD Radeon VII

این جدول که بر اساس داده‌های منتشر شده محاسبه شده است، جذابیت احتمالی آرتی‌ایکس ۳۰۸۰ را برای ماینر‌ها نشان می‌دهد. بر همین اساس هزینه‌ی پرداختی توسط ماینر‌ها برای اخذ هر مگاهش توان محاسباتی در الگویتم اتهش(Ethash) از کارت‌ گرافیکی آرتی‌ایکس ۳۰۸۰، ۷٫۷۳ دلار محاسبه شده است که با رادئون سون شرکت ای‌ام‌دی(۷٫۷۷ دلار به ازای هر مگا‌هش) رقابت تنگاتنگی دارد. با این وجود، برای تایید اطلاعات باید تا زمان عرضه‌ی رسمی کارت‌های گرافیکی منتظر ماند.

نظر شما نسبت به توان محاسباتی منصوب به نسل جدید کارت‌های گرافیکی شرکت انویدیا چیست؟ با توجه به داده‌های منتشر شده، آیا محصولات جدید شرکت انویدیا برای استخراج رمزارز مناسب هستند؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا