اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

گزارش جدید شرکت چینالیسیس: ۳.۷ میلیون بیت کوین برای همیشه از دسترس خارج شده‌اند

شرکت تحقیقاتی چینالیسیس(Chainalysis) در گزارش اخیر خود برآورد کرده است که تقریبا ۲۰ درصد از تمامی بیت کوین‌های استخراج شده احتمالاً برای همیشه گُم شده‌اند!

نکات برگزیده مطلب
  • در حالی که انتشار بیت کوین به ۲۱ میلیون واحد محدود شده است، در نهایت به دلیل از دست رفتن دارایی‌ها بیت کوین‌های بسیار کمتری نسبت به این محدودیت در دسترس قرار خواهد داشت. گزارش اخیر شرکت چینالیسیس نشان می‌دهد که ۳.۷ میلیون بیت کوین به ارزش ۴۰.۶ میلیارد دلار در طول ۵ سال گذشته جابه‌جا نشده است.

انتشار بیت کوین به ۲۱ میلیون واحد محدود شده است. یعنی در صورتی که تغییرات گسترده‌ای بر روی قوانین حاکم بر شبکه‌ی بیت کوین اعمال نگردد، بیش از ۲۱ میلیون بیت کوین منتشر نخواهد شد.

داده‌ها نشان می‌دهد که در زمان نگارش این مقاله ۱۸٫۵ میلیون بیت کوین(تقریبا ۸۸ درصد از کل تعداد رمزارزهای قابل انتشار) استخراج شده است. با این وجود، بخشی از رمزارزهای منتشر شده نیز برای همیشه از دسترس کاربران خارج شده است و در نتیجه مقدار واقعی بیت کوین‌های در دسترس بسیار کمتر از محدودیت انتشار بیت کوین برآورد می‌گردد.

دسته‌بندی کل بیت کوین‌ها

به‌طور کلی، یک پنجم کل بیت کوین‌های استخراج شده در طول پنج سال گذشته جابه‌جا نشده‌اند. در این مقاله سه دلیل را برای این پدیده ارائه می‌کنیم.

دارایی‌های ساتوشی ناکاموتو

بر اساس گزارش کوینیت، ساتوشی ناکاموتو(Satoshi Nakamoto)؛ خالق ناشناس بیت کوین در نخستین ماه‌های پس از راه‌اندازی بیت کوین تقریبا ۱٫۱ میلیون بیت کوین به ارزش ۱۱ میلیارد دلار استخراج کرده است. از آن زمان تاکنون وی دارایی‌های استخراج شده را خرج نکرده است. این موضوع نشان می‌دهد که خالق ناشناس بیت کوین احتمالا نمی‌تواند و یا قصد ندارد رمزارزهای استخراج شده را به فروش برساند.

به همین دلیل، فعالان حوزه‌ی رمزارزها معتقدند که دارایی‌های ساتوشی ناکاموتو برای همیشه از دسترس خارج شده است. این دارایی‌ها ۵٫۹ درصد از کل بیت کوین‌های استخراج شده را شامل می‌گردد.

با این وجود هر زمانی که دارایی‌های موجود در آدرس‌های اولیه‌ی بیت کوین(آدرس‌هایی که در نخستین ماه‌های پس از راه‌اندازی بیت کوین ایجاد شده‌اند) جابه‌جا می‌شوند، بحث پیرامون احتمال بازگشت ساتوشی به شدت افزایش می‌یابداز آنجایی که فعالان گمان می‌کنند دارایی‌های ساتوشی ناکاموتو برای همیشه از دسترس خارج شده است، انتقال چنین حجمی از دارایی‌ها به بازار رمزارزها نوسانات گسترده‌ای را ایجاد خواهد کرد.

گُم کردن کلید‌های خصوصی

از دست رفتن کلید‌های خصوصی بیت کوین یکی از مهم‌ترین دلایل از دست رفتن این دارایی را تشکیل می‌دهد. از آنجایی که مالکان برای انتقال دارایی‌های خود به کلید خصوصی و یا عبارات بازیابی نیاز دارند، هرکسی که دسترسی به این عبارات امنیتی را از دست بدهد قادر به خرج کردن دارایی‌ها نیز نخواهد بود.

اگرچه این اتفاق معمولا تنها به از دست رفتن بخش کوچکی از دارایی‌ها منجر می‌گردد، تجربه‌ی هزاران اتفاق مشابه در طول تاریخچه‌ی فعالیت بیت کوین منجر به از دست رفتن بخش بزرگی از بیت کوین‌ها شده است.

همچنین مرگ مالکان بزرگ بیت کوین نیز منجر به از دست رفتن بخش بزرگی از این دارایی‌ها شده است. به عنوان مثال زمانی که بنیان‌گذار ۳۰ ساله‌ی صرافی کوادریگاسی‌ایکس(QuadrigaCX) درگذشت، کلید‌های خصوصی مرتبط با دارایی‌های رمزارزی به ارزش ۱۹۰ میلیون دلار که تقریبا ۱,۰۰۰ بیت کوین را نیز شامل می‌گردد، از دسترس خارج شده است.

اگرچه برآورد میزان دقیق رمزارزهایی که در اثر سهل‌انگاری و یا بدشانسی برای همیشه از دسترس کاربران خارج شده‌اند ممکن نیست، اما حداقل ده‌ها هزار بیت کوین به همین دلیل از چرخه‌ی مبادلات حذف شده‌اند.

اگر بیت کوین‌هایی که برای مدت بیش از ۵ سال جابه‌جا نشده‌اند را خارج از دسترس در نظر بگیریم، تقریبا ۲۰ درصد از بیت کوین‌های منتشر شده را می‌توان در این دسته طبقه‌بندی کرد.

گزارش اخیر شرکت چینالیسیس(Chainalysis) نشان می‌دهد که ۳٫۷ میلیون بیت کوین در طول ۵ سال گذشته جابه‌جا نشده است. یعنی ممکن است به ارزش ۴۰٫۶ میلیارد دلار بیت کوین برای همیشه از دسترس کاربران خارج شده باشد.

بیت کوین‌هایی که عمداً از دسترس خارج شده‌اند

بخش بزرگی از بیت کوین‌ها نیز به‌طور عمد به یکی از آدرس‌های «سوزاندن بیت کوین» ارسال شده‌اند. این آدرس‌ها اساسا کلید خصوصی شناخته شده‌ای ندارند و در حقیقت بیت کوین‌هایی که به این دسته از آدرس‌ها ارسال شوند، برای همیشه از دسترس خارج می‌گردند.

در طول تاریخچه‌ی فعالیت بیت کوین بخشی از بیت کوین‌های منتشر شده با اهداف مختلف به این آدرس‌ها ارسال شده‌اند. به عنوان مثال، رویداد سوزاندن بیت کوین پلتفرم کانترپارتی(Counterparty) در سال ۲۰۱۴ موجب گردید که بیش از ۲,۷۰۰ بیت کوین به ۱۰۰ آدرس اختصاص یافته به رویداد سوزاندن بیت کوین ارسال گردد و در نتیجه به ارزش ۳۰ میلیون دلار بیت کوین برای همیشه از دسترس خارج شده است.

نظر شما نسبت به گزارش اخیر شرکت چینالیسیس در رابطه با حجم بیت کوین‌های خارج از دسترس چیست؟ آیا کاهش حجم بیت کوین‌هایی که در دسترس قرار دارند موجب افزایش ارزش این دارایی در طول زمان خواهد شد؟ آیا از دست رفتن بیت کوین‌ها کمیابی این دارایی به عنوان «طلای دیجیتالی» را تشدید می‌کند؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما در میان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا