اخبار و مقالاتمقالهپیشنهاد سردبیر

چگونه قبل از انجام تراکنش، آدرس‌های مشکوک به فعالیت‌های مجرمانه در شبکه‌ی بیت‌کوین را بررسی کنیم؟

در این مقاله روش‌های بررسی آدرس‌های شبکه‌ی بیت کوین را برای کشف ارتباط آن‌ها با طرح‌های کلاهبرداری و فعالیت‌های مجرمانه معرفی می‌کنیم

افزایش و تنوع طرح‌های کلاهبرداری بیت کوین نگرانی فعالان این حوزه را به همراه دارد. رمزارزها هم‌اکنون به عنوان یک دارایی ارزشمند هدف سارقان، کلاهبرداران و هکر‌ها قرار می‌گیرند و در همین زمان اسکمر‌ها طرح‌هایی همانند ارائه‌ی پاداش جعلی را برای هدف قرار دادن قربانیان مورد استفاده قرار می‌دهند. با این وجود، روش‌های ساده‌ای برای بررسی گزارش آدرس‌های بیت کوین اسکمر‌ها وجود دارد. در حقیقت افزایش آگاهی کاربران مانع مهمی برای شکست این طرح‌ها محسوب می‌گردد. کاربران همچنین قادر هستند به‌سادگی آدرس‌های بیت کوین مرتبط با طرح‌های کلاهبرداری را گزارش کنند.

پایگاه داده‌ی گزارش طرح‌های کلاهبرداری بیت کوین را بررسی کنید

همزمان با افزایش محبوبیت بیت کوین، تعداد طرح‌های کلاهبرداری برای سرقت این دارایی نیز به سرعت در حال گسترش است. بسیاری از اسکمر‌ها(کلاهبرداران) با ایجاد طرح‌هایی همانند اهداء همگانی جعلی که پرداخت دو برابر دارایی ارسال شده را به کاربران وعده می‌دهد، از قربانیان خود درخواست می‌کنند بیت کوین‌هایشان را به آدرس آن‌ها ارسال کنند. به عنوان مثال و بر اساس گزارش کوینیت هکر‌ها اخیرا با استفاده از حساب کاربری چهره‌های شناخته شده در توییتر طرح جعلی بازگرداندن دو برابر بیت کوین‌های ارسال شده را پیشنهاد کرده‌اند.

بررسی آدرس‌ها در وب‌سایت بیت کوین ایبوز(Bitcoin Abuse)

کاربران پیش از ارسال بیت کوین‌هایشان می‌توانند گزارش آدرس‌های استفاده شده در طرح‌های کلاهبرداری را بررسی کنند. بیت کوین ایبوز(Bitcoin Abuse) وب سایت شناخته شده‌ای است که آدرس‌های عمومی پایگاه داده‌ی مورد استفاده توسط هکر‌ها و مجرمان را پوشش می‌دهد. در این وب‌سایت می‌توانید آدرس خاصی را به عنوان اسکم گزارش کنید و آدرس‌هایی که توسط دیگران گزارش شده‌اند را نیز مشاهده کنید.

در صورتی که آدرس بیت کوین جستجو شده در این وب‌سایت توسط دیگران گزارش شده باشد، این وب‌سایت اطلاعاتی را همانند تعداد دفعاتی که این آدرس به عنوان اسکم گزارش شده است، آخرین تاریخ و زمان ارسال گزارش‌ها، تعداد کل بیت کوین‌هایی که دریافت کرده است و تعداد تراکنش‌های آن را به شما نمایش می‌دهد. همچنین لینکی به سایت جستجوگر بلاکچین دات اینفو(Blockchain.info) وجود دارد تا بتوانید تراکنش‌های این آدرس را ردیابی کنید. این وب‌سایت همچنین تمامی گزارش‌های مرتبط با یک آدرس مشخص را به شما نمایش می‌دهد.

بیت کوین ایبوز
نتایج جستجو برای آدرس bc1qxy2kgdygjrsqtzq2n0yrf2493p83kkfjhx0wlh که در طرح کلاهبرداری بزرگ اهداء همگانی مورد استفاده قرار گرفته است

وب‌سایت بیت کوین ایبوز همچنین گزارش آماری را در رابطه با تعداد کلاهبرداری‌های گزارش‌ شده، ارائه می‌کند. در زمان نگارش این مقاله ۱۵۶ گزارش کلاهبرداری در روز گذشته ثبت شده است و این آمار در طول یک هفته‌ی گذشته به ۹۸۹ گزارش می‌رسد. همچنین ۴,۱۱۲ گزارش کلاهبرداری در طول ماه گذشته ثبت شده است.

نمودار گزارش کلاهبرداری
نمودار گزارش کلاهبرداری در طول سی روز گذشته

بررسی آدرس‌ها در وب‌سایت اسکم آلرت(Scam Alert)

اسکم آلرت(Scam Alert) وب سایت دیگری است که امکان بررسی آدرس‌های بیت کوین را فراهم می‌کند. این پلتفرم توسط شرکت بلاکچینی مشهور وال آلرت(Whale Alert) که تراکنش‌های بزرگ شبکه‌های بلاکچین را ردیابی می‌کند، ایجاد و راه‌اندازی شده است. ایجاد محیط امن‌تر در شبکه‌های بلاکچینی بر مبنای دریافت و انتشار گزارش فعالیت اسکمر‌ها از اهداف این وب‌سایت را تشکیل می‌دهند. کاربران به گزارش طرح‌های کلاهبرداری، سرقت و وب‌سایت‌های کلاهبرداری در شبکه‌های بلاکچین و یا رمزارزهای مختلف تشویق می‌شوند.

زمانی که کاربران آدرسی که در گذشته توسط اسکمر‌ها مورد استفاده قرار گرفته است را در این وب‌سایت گزارش می‌کنند، این وب‌سایت بلافاصله پیامی را با مضمون «کلاهبرداری تایید شد. فعالیت کلاهبرداری به کمک این آدرس توسط اسکم آلرت تایید شده است. رمزارزهایتان را به این آدرس ارسال نکنید.»

شما همچنین قادر خواهید بود گزارش‌های مرتبط با یک آدرس مشخص همانند توضیحات مرتبط با کلاهبرداری صورت گرفته، وب‌سایت‌های مرتبط، تعداد دفعات گزارش و ارزش مبالغ کلاهبرداری شده به دلار آمریکا را مشاهده کنید.

جستجو در وب‌سایت اسکم آلرت
نتیجه‌ی جستجو برای آدرس bc1qxy2kgdygjrsqtzq2n0yrf2493p83kkfjhx0wlh

وب‌سایت اسکم‌آلرت همچنین اطلاعات مفیدی را در رابطه با انواع مختلف طرح‌های کلاهبرداری همانند باج‌افزار‌ها، فریب جنسی، طرح‌های هرمی، اهداء جعلی، دارک وب و سرقت را شامل می‌گردد. در این وب سایت توصیه‌های عمومی همانند «به هر کسی اعتماد نکنید» و «پیش از اجرای تراکنش تاییدیه بگیرید» به چشم می‌خورد. فهرست ۱۰ آدرس برتر مرتبط با طرح‌های کلاهبرداری نشان می‌دهد که طرح‌های هرمی، صرافی‌های جعلی و اهداء جعلی بیت کوین موفق‌ترین طرح‌های کلاهبرداری محسوب می‌گردند.

فعالیت گسترده‌ی اسکمر‌ها در شبکه‌های اجتماعی

تعداد زیادی از طرح‌های کلاهبرداری همانند اهداء جعلی رمزارز در ویدئو‌ها و تبلیغات یوتیوب نیز وجود دارند. اسکمر‌ها در طرح‌های کلاهبرداری ادعا می‌کنند که افراد مشهور همانند ایلان ماسک؛( Elon Musk) مدیرعامل شرکت تسلا و اسپیس‌ایکس، بیل گیتس(Bill Gates) بنیان‌گذار شرکت مایکروسافت و چامات پالیهاپیتیا(Chamath Palihapitiya) رئیس شرکت ویرجین گالاکتیک و جف بزوس(Jeff Bezos)؛ مدیرعامل شرکت آمازون بیت کوین اهدا می‌کنند. طرح کلاهبرداری ایلان ماسک یکی از موفق‌ترین طرح‌های کلاهبرداری محسوب می‌گردد و میلیون‌ها دلار از این طریق نصیب اسکمر‌ها کرده است.

وال آلرت در روز دهم جولای و پیش از حادثه‌ی هک شدن توییتر گزارش کرد که «در طول چهار سال گذشته اسکمر‌ها به ارزش ۳۸ میلیون دلار بیت کوین سرقت کرده‌اند(در این گزارش طرح‌های هرمی که در آن‌ها مبالغ سرقت شده میلیارد‌ها دلار ارزش دارد، درنظر گرفته نشده است) و ۲۴ میلیون دلار از این مجموع در سال ۲۰۲۰ اتفاق افتاده است.

بسیاری از طرح‌های فریبنده‌ی مختلف در فضای اینترنت وجود دارند که قربانیان را به ارسال بیت کوین به آدرس ان‌ها ترغیب می‌کنند. همچنین طرح‌های کلاهبری متنوعی از بیت کوین نیز وجود دارند و بسیاری از این ایمیل‌ها ممکن است از شرکت گوگل(Google) و یا آسوشیتد پرس(Associated Press) اعتبار دریافت کرده باشند. با این وجود درصورتی که بیت کوین‌هایتان را به آدرس‌های اشاره شده ارسال کنید احتمالا دیگر به این دارایی‌ها دسترسی نخواهید داشت. یکی از طرح‌های کلاهبرداری علاوه بر سرقت دارایی‌ها اطلاعات شخصی ۲۵۰,۰۰۰ قربانی از ۲۰ کشور جهان را نیز منتشر کرده است. در نتیجه همواره با احتیاط فعالیت کنید و پیش از ارسال بیت کوین به هر کسی تحقیقات لازم را انجام دهید.

نظر شما نسبت به طرح‌های کلاهبرداری حوزه‌ی رمزارزها چیست؟ آیا تاکنون در دام طرح‌های اسکم افتاده‌اید؟ چگونه می‌توان از قربانی شدن در طرح‌های کلاهبرداران جلوگیری کرد؟  نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا