اخبار و مقالاتمقالهپیشنهاد سردبیر

چطور هنگام آغاز یک روند صعودی از دارایی‌های خود در برابر خطرات احتمالی محافظت کنیم؟

گرچه کاربران تمایل دارند برای سود بیشتر هنگام روند صعودی بازار اقدام به خرید و مبادله‌ی رمزارز کنند، اما کارشناسان معتقد‌اند که این کار خطراتی به همراه داشته که باید نسبت به آن‌ها آگاه باشیم

نکات برگزیده مطلب
  • در حال حاضر با وجود کاهش ۵ درصدی ارزش بیت کوین طی ۲۴ ساعت گذشته و اصلاح ارزش اغلب دارایی‌های رمزارزی شناخته شده‌ی بازار، کاربران و تحلیلگران نسبت آینده‌ی نزدیک خوش‌بین بوده و در انتظار آغاز یک روند صعودی چشم‌گیر هستند. گرچه روند صعودی می‌تواند باعث افزایش ارزش کاربران و سودآوری برای آن‌ها باشد، اما مبادله‌گران حرفه‌ای و کارشناسان معتقد‌اند که آغاز یک روند صعودی خطراتی به همراه دارد که کاربران و مبادله‌گران تازه‌وارد باید نسبت به آن آگاه باشند. به گفته‌ی آن‌ها عدم آگاهی نسبت به این مخاطرات منجر به از دست رفتن دارایی آن‌ها خواهد شد.

روند صعودی خوب یا بد؟

علی‌رغم اینکه احساسات پیرامون بازار رمزارزها و بیت کوین در حال حاضر مثبت است و اغلب کاربران در انتظار آغاز روند صعودی هستند، مبادله‌گران قدیمی‌تر بازار رمزارزها نسبت به درس‌هایی که از تغییرات ناگهانی گذشته آموخته‌اند، به کاربران تازه‌وارد هشدار می‌دهند.

با تصحیح ۵ درصدی قیمت بیت کوین و کاهش ارزش نسبی آن طی ۲۴ ساعت گذشته، سطح شاخص ترس و حرص رمزارزی(Fear & Greed Index که غالباً به وضعیت احساسی کاربران بازار می‌پردازد) دوباره به سطوح ۷۵ واحدی بازگشت. معیار «ترس و حرص رمزارزی» به نوسانات فعلی بازار، حجم مبادلات و فعالیت رسانه‌های اجتماعی حوزه‌ی ارزهای دیجیتال وابسته می‌باشد و کاهش آن به ۷۵ واحد به معنای کاهش میزان «حرص و آز» کاربران است.

روند صعودی گاوی رمزارز

این معیار تا چند روز قبل در سطح ۸۴ واحدی قرار داشت که به گفته‌ی تحلیلگران نشان دهنده‌ی «حرص و طمع شدید» کاربران برای حضور در بازار بوده است. با این حال شاخص فوق در هر دو حالت نشان می‌دهد که انتظارات کاربران از روند صعودی بعدی بازار رمزارزها بسیار بالاست.

خانم تیلور موناهان(Taylor Monahan) بنیانگذار کیف‌پول آنلاین مای‌اترولت(MyEtherWallet) روز ۱۱ام آگوست با انتشار چندین پست توییتری برخی از آموخته‌های قدیمی خودش که در روند صعودی سال ۲۰۱۷ کسب کرده بود را با کاربران به اشتراک گذاشت. به گفته‌ی وی، اغراق و رویکرد غیرمنطقی نسبت به بازارهای صعودی همواره باعث می‌شود که کاربران بد فعال شده و به سایر افراد حاضر آسیب بزنند.

مثل پروانه و شمع

تیلور موناهان در ادامه‌ی صحبت‌های خود افزود «بازیگران بد مقدار زیادی پول بدست خواهند آورد و سایر کاربران حاضر دارایی‌های خود را از دست می‌دهند، زیرا زیاده‌خواهی، FOMO(ترس از دست دادن فرصت‌ها)، حرص و طمع نیرومند‌ترین قدرت‌های موجود در کره‌ی زمین هستند».

وی معتقد است که زمان جمع‌آوری دارایی اکنون گذشته و کاربران باید چیزی حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد دارایی‌های رمزارزی خود را به صورت ذخیره‌سازی سرد(cold storage) نگهداری کنند. موناهان همچنین توصیه می‌کند که در حال حاضر کاربران حوزه‌ی رمزارز نباید به دنبال رمزارزهای جدید با ظاهری گول زننده باشند:

چند نوع رمزارز شناخته شده را انتخاب کرده و به صورت بلند مدت نگهداری کنید. در این رمزارزها سرمایه‌گذاری کنید، تحقیق کنید و از قمار کردن بپرهیزید. در صورتی که دارایی‌های رمزارزی شما سودآوری مداوم داشته باشند، شما پیروز شده‌اید؛ به دنبال جمع‌آوری رمزارز بیشتر نباشید.Taylor Monahan

خانم موناهان در ادامه نسبت به خویشتن‌داری تاکید کرد و اعلام نمود که «کسانی که برای خرید رمزارز بدهی زیادی به بار آورده‌اند، در این مسیر پیروز نخواهند شد، بلکه خانه و پس‌انداز فرزندانشان را از دست داده‌اند. هرگز شبیه این افراد بازنده نباشید».

او همانند سایر کارشناسان حوزه‌ی رمزارز معتقد است که سرمایه‌گذاران تنها باید ۵ درصد دارایی خود را در معرض ریسک قرار دهند، و زمانی که این دارایی از دست رفت، هرگز برای باز پس‌گیری و جبران خسارت اقدام نکنند. وی در رابطه با این موضوع توضیح داد که:

Taylor Monahanاز این بخش از دارایی خود[۵ درصد قابل ریسک] لذت ببرید، اما زمانی که این بخش از دارایی شما از دست رفت، دیگر راهی برای بازگردانی آن وجود ندارد. [برای جبران ضرر و سرمایه‌گذاری مجدد] هرگز دارایی‌های موجود در حساب‌های پس‌انداز و کیف‌پول‌های سرد را خارج نکنید.Taylor Monahan

گفتن آسان است اما عمل کردن سخت!

آقای کریس بورنیسکه(Chris Burniske) از تحلیلگران شناخته شده‌ی حوزه‌ی رمزارز در روز ۷ام آگوست با انتشار یک پست توییتری اعلام کرد که «آمادگی کامل برای آغاز یک روند صعودی بسیار سخت را دارد».

او انتظار دارد که شور و اشتیاق کاربران نسبت به روند صعودی فعلی در مقایسه با رویداد سال ۲۰۱۷، ده برابر بیشتر باشد. وی همچنین توضیح داد که در مقابل پیش‌بینی‌های عجیب و غریب تحلیلگران، احتملاً شاهد خرید و فروش بی‌ملاحظه‌ی کاربران هم خواهیم بود. آقای بورنیسکه همچنین تاکید کرد که «چرخه‌ی حدس و گمانه‌زنی صدها سال است که همراه با وعده‌ی فناوری‌های جدید به کار خود ادامه می‌دهد. گرچه هیچ‌کس توانایی کنترل کامل این چرخه را ندارد، اما ما می‌توانیم نحوه‌ی واکنش، حضور، آموزش، برقراری ارتباط و نظارت بر این فضا را کنترل کنیم».

رویکرد آنتونی پومپلیانو

اگر از طرفداران آنتونی پومپلیانو(Anthony Pompliano) تحلیلگر و پادکستر حوزه‌ی رمزارز باشید، حتما با توصیه‌های گاه و بی‌گاه وی در رابطه با اینکه کاربران در زمان آغاز یک روند صعودی چه کاری باید انجام دهند، آشنا هستید.

یکی از پست‌های توییتری آنتونی پومپلیانو که در رابطه با بیت کوین به کاربران توصیه‌هایی کرده است

برخی معتقد‌اند که توصیه‌های وی به نوعی با بدشانسی همراه است، زیرا هر بار که او یک پست جدید در رابطه با بازار رمزارزها منتشر می‌کند، شاهد آغاز یک روند نزولی یا اصلاح قیمت نسبی هستیم.

جمع‌آوری اطلاعات

دستکاری بازار رمزارزها قطعاً نسبت به گذشته سخت‌تر شده است، اما مطمئناً می‌توان گفت که همچنان در سال ۲۰۲۰ اینگونه موارد رخ می‌دهد. در ماه ژوئن گزارشی منتشر شد که نشان می‌داد نهنگ‌های بزرگ بازار رمزارز می‌توانند با استفاده از تکنیک‌های مختلف، ارزش و قیمت لحظه‌ای برخی از دارایی‌های دیجیتال را به نفع خود تغییر دهند.

به یاد داشته باشید که برخی اوقات به این نهنگ‌های بزرگ میلیون‌ها واحد توکن پرداخت می‌شود تا بر روی بازار تاثیرگذاشته و یا به یک دارایی دیجیتال خاص ضربه بزنند. این درحالیست که برخی از این نهنگ‌ها برای ارتقاء و افزایش ارزش یک دارایی هیچ چیزی دریافت نکرده و تنها این کار را برای افزایش ارزش سرمایه‌گذاری خود انجام می‌دهند. توصیه‌ی خانم موناهان در رابطه با این موضوع این است که «به هیچ‌کس اعتماد نکنید».

حتی افراد خوب هم گاهی اوقات به دلیل روابط موجود و یا رمزارزهای تحت مدیریت خودشان، وسوسه شده و انگیزه کسب می‌کنند[برای ایجاد یک روند صعودی و دستکاری بازار]. براساس اطلاعات بدست آمده از منابع مختلف، دانش و آگاهی خودتان تصمیم‌گیری کنید. Taylor Monahan

نظر شما در رابطه با صحبت‌های تیلو موناهان و رویکرد وی در رابطه با وضعیت صعودی بازارهای رمزارز چیست؟ هنگام آغاز روند صعودی که راهکارهایی برای کاهش خطرات احتمالی وجود دارد؟ نظرات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 1   میانگین: 3/5]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا