اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

تحلیلگران از وجود حباب در بازار جهانی سهام ابراز نگرانی کرده‌اند

صعود پیوسته‌ی بازار جهانی سهام در پی اعمال بسته‌های محرک اقتصادی و بروز نشانه‌های وجود حباب در این بازار این سوال را ایجاد می‌کند که آیا حباب بوجود آمده باعث سقوط بازار رمزارزها نیز خواهد شد؟

نکات برگزیده مطلب
  • افزایش ارزش بازار جهانی سهام به سطح بالاتری از تولید ناخالص جهان بر اساس شاخص بافت به وجود حباب قیمتی در این بازار اشاره دارد. از طرفی همبستگی بازار سهام با بازار بیت کوین ریسک سقوط بازار بیت کوین به همراه بازار سهام اشاره دارد. با این وجود شرایط کنونی بازار تداوم تجربه‌ی روند صعودی در بازارهای مالی را نشان می‌دهد.

شاخص بافت به حباب بازار سهام اشاره دارد

هولگر زشپیتز(Holger Zschaepitz)؛ تحلیلگر ولت مارکت(Welt Market) در روز نهم آگوست اعلام کرد که بر اساس شاخص بافت(Buffett Indicator) بازار سهام جهانی به «مرحله‌ی حباب» قیمتی وارد شده است. همبستگی اخیر میان بیت کوین و بازار سهام ریسک سقوط بازار بیت کوین به همراه بازار سهام را در پی دارد.

شاخص بافت
بازار جهانی سهام بر اساس شاخص بافت در شرایط حباب قیمتی قرار گرفته است.

بازارهای جهانی سهام به‌طور پیوسته در طول چند هفته‌ی اخیر شرایط صعودی را تجربه کرده است. شاخص میانگین صنعتی داو جونز(Dow Jones Industrial Average) در طول ماه گذشته از محدوده‌ی ۲۵,۷۰۶ واحد به ۲۷,۴۳۳ واحد(معادل ۶٫۷ درصد) افزایش یافته است.

شاخص بافت ارزش بازار سهام را با تقسیم کردن ارزش بازار بر تولید ناخالص ملی ایالات متحده‌ی آمریکا محاسبه می‌کند. این شاخص ارزش منصفانه‌ی بازار سهام را نسبت به اقتصاد آمریکا محاسبه می‌کند. قرار گرفتن این شاخص در محدوده‌ی بالاتر از ۱۰۰ نشان می‌دهد که بازار سهام در شرایط حباب قیمتی قرار گرفته است.

همبستگی بازار بیت کوین و بازار سهام

در پی شیوع ویروس کویید ۱۹ در ماه آوریل بازار سهام ایالات متحده‌ی آمریکا به دلیل ارائه‌ی بسته‌های محرک اقتصادی و تزریق نقدینگی به اقتصاد آمریکا رشد چشمگیری را تجربه کرده است. به‌ویژه، سهام شرکت‌های تکنولوژی محور بازدهی بالاتری را نسبت به دیگر حوزه‌های فعال در بازار سهام آمریکا ارائه کرده است.

شاخص‌های کلان اقتصادی نیز نشان می‌دهد که ارزش سهام شرکت‌های تکنولوژی محور در سطح بالاتری نسبت به درآمد این شرکت‌ها قرار گرفته است. در نتیجه، بازار سهام برای نخستین مرتبه از سال ۲۰۱۸ تاکنون در شرایط حباب قرار گرفته است. زشپیتز در این رابطه اظهار داشت:

بازار جهانی سهام به نقطه‌ی عطف دیگری دست یافته است. برای نخستین مرتبه از سال ۲۰۱۸ تاکنون ارزش بازار جهانی سهام هم‌اکنون به بالاتر از ۱۰۰ درصد تولید ناخالص جهان رسیده است. از دیدگاه وارن بافت(Warren Buffett) افزایش ارزش بازار سهام به بالاتر از صد درصد نسبت تولید ناخالص شرایط حباب را نشان می‌دهد. Holger Zschaepitz

اگرچه بازار بیت کوین نیز مشابه با بازار سهام در طول چهار ماه گذشته شرایط صعودی را تجربه کرده است، اما این دو بازار لزوما با یکدیگر ارتباط ندارند. داده‌ها نشان می‌دهد که از ابتدای ماه جولای تاکنون بیت کوین نیز بازدهی مشابه با شاخص سهام اس‌اند‌پی ۵۰۰ را نصیب سرمایه‌گذاران کرده است.

اگر بازار سهام به دلیل خروج سرمایه‌گذاران به سوی دارایی‌های امن با شرایط نزولی مواجه شود، احتمالا وقوع این سناریو بیت کوین را نیز به‌طور منفی تحت تاثیر قرار خواهد داد. با این وجود، بازار سهام همچنان به‌طور قدرتمند در روند صعودی قرار دارد و امکان استمرار روند صعودی برای مدت زمان نسبتا طولانی‌ وجود دارد.

همبستگی میان بیت کوین و شاخص سهام اس‌اند‌پی 500
همبستگی میان بیت کوین و شاخص سهام اس‌اند‌پی ۵۰۰

تحلیلگران نسبت به شرایط بازار بیت کوین در کوتاه مدت خوش‌بین هستند

به دلیل افزایش اخیر قیمت بیت کوین تحلیلگران انتظار دارند که بازار صعودی این دارایی نوظهور نیز در بازه‌ی زمان کوتاه مدتی همچنان استمرار یابد. زمانی که فعالان بازار در طول زمان تثبیت قیمت بیت کوین به اتخاذ موقعیت فروش در قراردادهای دارای ضریب تمایل دارند، این دارایی احتمالا شرایط اصلاح قیمتی را تجربه خواهد کرد.

یک معامله‌گر حرفه‌ای که با نام مستعار بیزانتین(Byzantine) شناخته می‌شود اظهار داشت از آنجایی که بسیاری از معامله‌گران موقعیت‌های فروش خود را حفظ کرده‌اند، روند صعودی بازار رمزارزها احتمالا استمرار خواهد یافت.

نمودار سطوح نقدشوندگی(تسویه‌ی معاملات) فعالان بازار نشان می‌دهد که بسیاری از موقعیت‌های فروش در محدوده‌ی ۱۱,۸۰۰ دلار قرار گرفته است. سطوح تسویه‌ی فروش برای خریداران، قابلیت نقدشوندگی معاملات را نشان می‌دهند و از طرف دیگر نهنگ‌ها معمولاً در جستجوی سطوح بالاتر برای تسویه‌ی سفارشات خود هستند.

منحنی سطوح نقدشوندگی

نظر شما نسبت به وجود حباب در بازار سهام جهانی چیست؟ با توجه به همبستگی بیت کوین با بازار سهام آیا این موضوع به احتمال سقوط بازار بیت کوین در همراهی با بازار سهام اشاره دارد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا