اخبار سایر کوین‌ها - Altcoinsاخبار و مقالات

ویتالیک بوترین: اتریوم ادامه‌ی رویاهای ساتوشی است

بنیانگذار اتریوم همزمان با راه‌اندازی شبکه‌ی آزمایشی مِدالا اعلام کرد که «این شبکه‌ی رمزارزی ضد دیدگاه ساتوشی عمل نکرده است، بلکه به نوعی رویاهای وی برای ساخت یک شبکه‌ی مالی غیرمتمرکز جهانی را دنبال می‌کند»

نکات برگزیده مطلب
  • آقای ویتالیک بوترین(vitalik buterin) بنیانگذار شبکه‌ی اتریوم همزمان با راه‌اندازی موفقیت‌آمیز شبکه‌ی آزمایشی مِدالا(Medalla) اعلام کرد که اتریوم به نوعی ادامه دهنده‌ی رویاهای ساتوشی ناکاموتو برای ساخت یک شبکه‌ی مالی غیرمتمرکز جهانی است. وی در پاسخ به یکی از کاربران فضای مجازی که راه‌اندازی نسخه‌ی دوم شبکه‌ی اتریوم(ETH 2.0) را عامل منسوخ شدن بیت کوین اعلام کرده بود، توضیح داد که اتریوم هرگز بر ضد ساتوشی عمل نکرده است.

شبکه‌ی آزمایشی مدالا راه‌اندازی شد

تیم توسعه‌دهنده‌ی اتریوم با موفقیت توانست در تاریخ ۴ام آگوست طبق برنامه‌های از پیش تعیین شده نسخه‌ی نهایی شبکه‌ی آزمایشی مولتی‌کلاینت مدالا(Medalla) را در راستای برنامه‌های فاز صفر(زنجیره‌ی راهنما) اتریوم راه‌اندازی کند.

کمی پس از این رویداد نیز شاهد آن بودیم که ترنس سائو(Terence Tsao) توسعه‌دهنده‌ی شبکه‌ی اتریوم نیز یک بروز رسانی ارائه کرد و پیرامون آن توضیح داد که شبکه‌ی آزمایشی مدالا توانسته در بستر پنج کلاینت خود یعنی لایت‌هوس(Lighthouse)، پریسم(Prsym)، تکو(Teku)، نیمباس(Nimbus) و لوداستار(Lodestar) بیش از ۲۰ هزار تایید‌کننده فعال داشته باشد.

Eth 2.0

در یکی از گزارشات پیشین بن ادگینگتون(Ben Edgington) نیز گفته شده که موفقیت شبکه‌ی آزمایشی مدالا به نوعی هموار کننده‌ی فرایند راه‌اندازی شبکه‌ی اصلی اتریوم در سال ۲۰۲۰ خواهد بود. در قسمتی از این گزارش آمده است:

قرار است شبکه‌ی آزمایشی مدالا در تاریخ ۴ام آگوست راه‌اندازی شود؛ این شبکه‌ی آزمایشی اولین و احتمالاً تنها تمرین ممکن پیش از راه‌اندازی شبکه‌ی اصلی در سال جاری است. Ben Edgington

شایان ذکر است این موفقیت برجسته‌ی انجمن اتریوم به صورت زنده بر روی پلت‌فرم یوتیوب پخش شد.

اتریوم همچنان چشم‌انداز ساتوشی را ادامه می‌دهد

خارج از تیم توسعه، فرایند راه‌اندازی نسخه‌ی دوم شبکه‌ی اتریوم(ETH 2.0) بسیار پیچیده بوده و درک آن برای افراد عادی بسیار دشوار است. زنجیره‌ی راهنما(Beacon Chain) یک بلاک‌چین کاملاً جدید براساس پروتکل اثبات سهام(PoW) است که به عنوان پایه و اساس شبکه‌ی ETH 2.0 عمل می‌کند. شبکه‌ی آزمایشی مدالا نیز آخرین شبکه‌ی آزمایشی عرضه شده بر روی این بلاک‌چین پیش از میزبانی شبکه‌ی اصلی توسط آن می‌باشد.

زنجیره‌ی راهنما تا به امروز شامل چندین شبکه‌ی آزمایشی، بروزرسانی و تاخیرهای پی‌در‌پی بوده است و تنها یکی از سه مرحله‌ی مهاجرت اتریوم به سمت پروتکل اجماع PoW است.

در مرحله‌ی بعدی قرار است فناوری‌ شاردینگ(Sharding) معرفی شود. شاردینگ یکی دیگر از ایده‌ها و مفهوم‌های آزمایش نشده‌ی بلاک‌چین اتریوم است که در صورت موفقیت می‌تواند رویای اتریوم برای رسیدن به مقیاس‌پذیری چشم‌گیر را به واقعیت تبدیل کند. در مرحله‌ی آخر نیز شاهد باز شدن سیستم برای آغاز توسعه‌ی نرم‌افزارهای غیرمتمرکز(dApp) و پردازش تراکنش‌ها خواهیم بود.

روند مهاجرت اتریوم به پروتکل اجماع PoS سال‌ها قبل و با تصمیم و عزم جدی ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) بنیانگذار اتریوم برای حل مشکل مقیاس‌پذیری این شبکه‌ی رمزارزی محبوب برای همیشه، آغاز شد. آقای بوترین در سال ۲۰۱۴ اعلام کرد که:

Vitalik Buterin

نسخه‌ی دوم شبکه‌ی اتریوم به نوعی سیال و بی‌پایان است، همه‌ی چیزی که می‌خواهیم بگوییم این است که یا مسائل مرتبط با مقیاس‌پذیری و اجماع اتریوم را حل می‌کنیم، و یا در حال تلاش برای حل‌ آن‌ها جان خواهیم داد. Vitalik Buterin

این رویا همچنان پابرجاست

حال پس از گذشت شش سال از این صحبت‌ها و همزمان با راه‌اندازی شبکه‌ی آزمایشی مدالا، اقای بوترین اعلام نموده که اتریوم در واقع ادامه‌ی رویایی است که ساتوشی ناکاموتو برای خلق بیت کوین به عنوان یک اکوسیستم پرداخت غیرمتمرکز جهانی در ذهن خود داشته است.

البته این صحبت‌های آقای بوترین پاسخی به شوخی‌های یک کاربر بوده است که اعلام نموده نسخه‌ی دوم اتریوم به طور بالقوه باعث منسوخ شدن بیت کوین خواهد شد. در بخشی از صحبت‌های آقای بوترین آمده است که «اتریوم بر ضد ساتوشی نیست، بلکه ادامه‌ی دیدگاه و رویاهای ساتوشی می‌باشد».

مشکلات پی‌درپی

علی‌رغم موفقیت‌آمیز بودن روند راه‌اندازی شبکه‌ی آزمایشی فوق‌الذکر، این پروژه با مشکل کمبود مشارکت روبرو شده است، زیرا تخمین زده شده بود که در زمان راه‌اندازی اولیه شاهد ۸۰ درصد مشارکت خواهیم بود، با این وجود آمار تنها ۵۷ درصد مشارکت را نشان می‌دهد.

این کمبود مشارکت بدان معناست که شبکه تا زمانی که رابطه‌ی همه‌ی تاییدکنندگان ۳۲ واحد ETH آفلاین را قطع نکند، قادر به ایجاد بلاک نهایی(Block Finality) نخواهد بود.

دنی ریان(Danny Ryan) از بنیاد اتریوم در رابطه با این موضوع اعلام نموده که دو کلاینت نیمباس و لوداستار مسئولیت ۱۰ درصد تایید‌کنندگان آفلاین را بر عهده دارند، اما این تیم همواره در حال بررسی مسائل مرتبط با اعتبارسنج‌ها و نظارت بر معیارها خواهد بود.

نظر شما در رابطه با صحبت‌های ویتالیک بوترین پیرامون ادامه‌ی راه ساتوشی در اتریوم چیست؟ آیا موفقیت راه‌اندازی شبکه‌ی آزمایشی مدالا هموار کننده‌ی مسیر راه‌اندازی ETH 2.0 خواهد بود؟ نظرات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا