اخبار سایر کوین‌ها - Altcoinsاخبار و مقالات

پس از آپدیت به اتریوم ۲، نسخه‌ی اول این شبکه به چه صورت قابل دسترسی خواهد بود؟

دنی رایان، هماهنگ‌کننده‌ی شبکه‌ی ETH 2.0 به تازگی یک نسخه‌ی نمایشی از فرآیند راه‌اندازی شارد ETH 1 بر روی پروتکل اثبات سهام ETH 2.0 را به اشتراک گذاشته است

نکات برگزیده مطلب
  • چندی قبل یک دمو یا نسخه‌ی نمایشی شارد ETH 1.0 که بر روی پروتکل اثبات سهام(PoS) شبکه‌ی ETH 2.0 راه‌اندازی شده بود توسط دنی ریان(Danny Ryan) هماهنگ کننده‌ی نسخه‌ی دوم شبکه‌ی اتریوم به نمایش گذاشته شد. به گفته‌ی وی، این نسخه‌ی نمایشی باعث ارتباط شبکه‌ی فعلی اتریوم، لایه‌ی کاربری و لایه‌ی وضعیت/داده، با سیستم اجماع ETH 2.0 خواهد شد.

نمایش شارد ETH 1

دنی ریان(Danny Ryan) هماهنگ کننده‌ی نسخه‌ی دوم شبکه‌ی اتریوم(ETH 2.0)، اخیراً یک دمو و نمایش از شارد ETH 1.0 را به اشتراک گذاشته است که نشان می‌دهد این شارد بر روی پروتکل اثبات سهام(PoS) شبکه‌ی ETH 2.0 راه‌اندازی شده است.

edcon ادکان شارد اتریوم

این برنامه‌نویس اتریوم در حالیکه در کنفرانس مجازی ادکان(EdCon) صحبت می‌کرد، توضیح داد که:

دنی ریانیکسان‌سازی شبکه‌ی اصلی اتریوم با اجماع بروزرسانی شده‌ی ETH 2.0 یکی از مهیج‌ترین اتفاقاتی است که طی یک یا دو سال آینده شاهد آن خواهیم بود. این رویداد باعث متحد شدن بخش‌های مختلف خواهد شد، همچنین یک اجماع و لایه‌ی کاربری بسیار بهینه شده را ارائه می‌کند که چشم‌انداز ETH 2.0 را برای همه نمایان خواهد کرد. Danny Ryan

 این نسخه‌ی آزمایشی که توسط آقای دنی ریان به نمایش درآمده است، باعث ارتباط شبکه‌ی فعلی اتریوم، لایه‌ی کاربری و لایه‌ی وضعیت/داده، با سیستم اجماع ETH 2.0 خواهد شد.

وی در ادامه‌ی صحبت‌های خود افزود «اساساً این شارد موتور اجماع  را به کلاینت گث(Geth) اضافه می‌کند تا به جای الگوریتم اثبات کار، توسط RPC کنترل شود».

RPC مخفف واژه‌ی «remote procedure call» و به معنای «فراخوان از راه دور» می‌باشد.

به گفته‌ی وی هر کسی می‌تواند با دنبال کردن دستورالعمل‌های منتشر شده یک نسخه‌ی آزمایشی از این شارد را ایجاد کند، که حاوی پیشنهاد دهندگان(proposers)، بلاک‌های شارد و فرایند کامل ساخت بلاک‌های جدید است.

یک همکاری گروهی

طبق گزارشات منتشر شده در رابطه با این موضوع، گفته می‌شود که نسخه‌ی نمایشی فوق نتیجه‌ی تلاش‌های دو برنامه‌نویس و توسعه‌ دهنده‌ی اتریوم به نام‌های میخائیل کالینین(Mikhail Kalinin) و گویلامه بالت(Guillaume Ballet) است. میخائیل کالینین یکی از توسعه‌دهندگان نسخه‌ی دوم شبکه‌ی اتریوم است که در حال حاضر برای آزمایشگاه‌های TXRX فعالیت می‌کند. به نظر می‌رسد که اخیراً بر روی کلاینت تکو(Teku) تمرکز کرده است. آقای بالت نیز یکی از توسعه‌دهندگان هسته‌ی اتریوم است که بر روی کلاینت‌های مختلف از جمله Geth کار کرده است.

شارد اتریوم
شارد ETH 1 که بر روی اجماع شبکه‌ی ETH 2.0 راه‌اندازی شده است

قدم‌های بعدی

به گفته‌ی آقای ریان، در حال حاضر قدم بعدی این است که متاماسک(MetaMask) این موتور اتریوم و نسخه‌ی آزمایشی را شناسایی کند، «در این حالت ما می‌توانیم از زیرساخت‌های فعلی شبکه‌ی اتریوم برای تعامل با زنجیره‌ی شارد ETH 1.0 استفاده کنیم، زنجیره‌ای که بر روی نسخه‌ی دوم شبکه‌ی اتریوم راه‌اندازی شده است».

وی همچنین توضیح داد که در صورت راه‌اندازی این زنجیره(که احتمالاً تابستان سال آینده فعالیت‌های خود را آغاز خواهد کرد)، تورم شبکه‌ی اتریوم با کاهش ۹۰ درصدی و یا حتی بیشتر مواجه شده و از ۲ واحد ETH برای هر بلاک(به علاوه‌ی Uncleها)، به ۰/۲۲ واحد ETH برای سپرده‌گذاران خواهد رسید.

دلیل این امر این است که با راه‌اندازی نسخه‌ی دوم شبکه‌ی اتریوم فرایند «استخراج رمزارز» کاملاً از بین رفته و دیگر پروتکل اثبات کار وجود نخواهد داشت، بلکه این شبکه براساس پروتکل اثبات سهام فعالیت خواهد کرد.

کلاینت Geth‌ بسیار مهم است

علاوه بر این، در آینده کلاینت Geth بسیار حیاتی و مهم خواهد بود، زیرا اولین شارد شبکه و احتمالاً برای مدتی غالب‌ترین شارد خواهد بود(به این دلیل که شبکه‌ی فعلی را تشکیل می‌دهد).

در رابطه با نرم‌افزارهای غیرمتمرکز نیز گفته شده که فعالان این حوزه تغییرات احتمالی را متوجه نخواهد شد، زیرا آن‌ها به جای «پاسخ دادن» به ماینرها، به سپرده‌گذاران پاسخ خواهند داد، به عبارتی «یک انتقال دموکراتیک صلح‌آمیز جایگزین انقلاب پر هرج‌ومرج ناگهانی خواهد شد».

دنی ریان در رابطه با این موضوع اعلام کرد که «همانطور که پایان فعالیت‌های ترزا می و آغاز فعالیت‌های بوریس جانسون به عنوان نخست‌وزیر باعث نشد که فروشگاه‌های کشور انگلیس تعطیل شوند، در اینجا نیز فارمرهای حوزه‌ی Defi هم چیزی متوجه نخواهند شد».

البته گفته شده که احتمال افزایش ظرفیت شبکه وجود دارد، زیرا در صورت افزایش منابع دیگر خبری از تهدید آنکل‌ها(Uncles) برای قطعه‌قطعه کردن زنجیره وجود نخواهد داشت. این درحالیست که همچنان مشخص نشده که فرایند رای‌دهی با استفاده از گس(Gas) در این زنجیره‌ی ETH 1.0 چگونه خواهد بود.

نظر شما در رابطه با نسخه‌ی نمایشی شارد ETH 1 بر روی پروتکل اثبات سهام شبکه‌ی ETH 2.0 چیست؟ آیا یکسان‌سازی شبکه‌ی اصلی اتریوم با اجماع بروزرسانی شده‌ی ETH 2.0 را می‌توان یک تغییر بزرگ و یک رویداد مهم توصیف کرد؟ نظرات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا