اخبار داخلیاخبار و مقالات

ماینرها از این پس می‌توانند از برق «صرفه‌جویی شده» برای استخراج رمزارز استفاده کنند

براساس دستورالعمل جدید وزیر نیرو، دارندگان گواهی صرفه‌جویی می‌توانند انرژی مازاد خود را به فعالیت‌های مختلف از جمله استخراج رمزارز تخصیص دهند

نکات برگزیده مطلب
  • طبق گزارشاتی که چندی قبل توسط وزارت نیرو منتشر شده است، براساس دستورالعمل جدید وزیر نیرو دارندگان گواهی صرفه‌جویی مجاز هستند معادل انرژی مندرج در گواهی ارائه شده، انرژی مازاد خود را به فعالیت‌های مختلف از جمله استخراج رمزارز تخصیص داده و یا به ماینرها بفروشند. براساس این دستور العمل که در اجرای بند ۴-۳ مصوبه شماره ۱۰۰/۲۰/۳۶۳۷۶/۹۸ مورخ ۱۸/‏۰۸/‏۱۳۹۸‬ صادر شده است، شرکت توانیر با هدف بسترسازی لازم و تشویق سرمایه گذاری در طرح‌های بهینه سازی انرژی الکتریکی، موظف خواهد بود موارد درج شده در این ابلاغ را اجرایی کند.

فروش انرژی صرفه‌جویی شده

براساس گزارشات وزارت نیرو، براساس دستورالعملی منتشر شده توسط همایون حائری معاون وزیر نیرو در امور برق وانرژی، دارندگان گواهی صرفه‌جویی مجاز هستند معادل انرژی الکتریکی مندرج در گواهی را بر اساس مقررات جاری، از طریق بورس انرژی(به طور مستقیم و یا از طریق قراردادهای دو جانبه با مالک نیروگاه) خریداری و برای مصرف نهایی به هریک از کاربرهای رایج از جمله استخراج رمزارزها، تخصیص دهند.

وزارت نیرو انرژی برق ماینینگ

براساس این دستور العمل که در اجرای بند ۴-۳ مصوبه شماره ۱۰۰/۲۰/۳۶۳۷۶/۹۸ مورخ ۱۸/‏۰۸/‏۱۳۹۸ صادر شده است، شرکت توانیر با هدف بسترسازی لازم و تشویق سرمایه گذاری در طرح‌های بهینه سازی انرژی الکتریکی، موظف خواهد بود موارد درج شده در این ابلاغ را اجرایی کند.

بند اول

براساس بند اول این دستور العمل متقاضی سرمایه‌گذاری، موظف است ضمن ارائه طرح پیشنهادی، تاییدیه‌ی شرکت توانیر در خصوص زمان و محل اجرای طرح را دریافت و شرکت توانیر نیز موظف خواهد بود ساز و کار مربوط به مشارکت سرمایه گذاران در طرح‌های بهینه سازی را فراهم نماید.

بند دوم

در بند دوم نیز تاکید شده که شرکت توانیر موظف است با رعایت مقررات جاری، ساز و کار لازم برای اندازه گیری و صحه‌گذاری (M&V) انرژی الکتریکی صرفه جوئی شده را فراهم نماید.

در ادامه برای طرح‌هایی که تائیدیه‌ی بند (۱) را گرفته و مطابق ساز و کار بند (۲) منجر به صرفه جوئی انرژ‌ی الکتریکی می‌شوند، از زمان آغاز بهره برداری طرح، معادل انرژی الکتریکی صرفه جوئی شده در طول عمر طرح(حداکثر به مدت ده سال)، گواهی صرفه جویی به سرمایه گذار تعلق می‌گیرد.

همچنین براساس تبصره‌‌ی گنجانده شده در این همین بند، با هدف تسهیل سرمایه‌گذاری، شرکت توانیر موظف است فهرست طرح‌های دارای اولویت را اعلام کند.

بند چهارم

برپایه بند چهارم این دستورالعمل، گواهی صرفه‌جویی نشان دهنده‌ی حق مالکیت بر میزان انرژ‌ی الکتریکی مندرج در آن در دوره اعتبار گواهی است و امکان انتقال به غیر را نیز دارد. درهمین زمینه شرکت توانیر موظف است با همکاری شرکت بورس انرژی تمهیدات لازم را در این زمینه صورت دهد.

بند پنجم

در بند پنجم این ابلاغیه همچنین تصریح شده است که «دارنده‌ی گواهی صرفه‌جویی مجاز است معادل انرژی الکتریکی مندرج در گواهی را بر اساس مقررات جاری، از طریق بورس انرژی(به طور مستقیم و یا از طریق قراردادهای دو جانبه با مالک نیروگاه) انرژی خریداری کرده و برای مصرف نهایی به هر یک از کاربردهای رایج از جمله استخراج رمز‌ارزها، تخصیص دهد.

بند ششم

در بند ششم این دستور، با هدف ایجاد شفافیت و فراهم کردن فرصت‌های برابر برای متقاضیان سرمایه‌گذاری در طرح‌های بهینه‌سازی انرژی الکتریکی و همچنین اولویت بخشی به فرصت‌های برتر بهینه‌سازی، شرکت توانیر موظف شده است که علاوه بر اطلاع رسانی، تمهیدات لازم و بسترسازی مناسب برای اجرایی شدن طرح‌های بهینه‌سازی را انجام دهد.

 براساس بند هفتم این ابلاغیه نیز برای آن دسته از موضوعات بهینه‌سازی انرژی الکتریکی که دارای مجوز شورای اقتصاد هستند، میزان انرژی الکتریکی صرفه‌جویی ناشی از اجرای طرح و همچنین روش اندازه‌گیری و صحه‌گذار (M&V) آن، مطابق مفاد مجوز شورای اقتصاد تعیین می‌شود.

نظر شما در رابطه با دستورالعمل جدید وزیر نیرو و امکان فروش انرژی صرفه‌جویی شده به ماینرها چیست؟ آیا این راهکار می‌تواند با کاهش هزینه‌ی برق باعث تمایل ماینرهای داخلی به آغاز فعالیت در داخل کشور شود؟ نظرات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
برچسب ها

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن