اخبار داخلیاخبار و مقالات

طبق گفته‌ی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، ایران به تولید ارز دیجیتال نیاز دارد

محمدرضا پورابراهیمی با حضور در صحن علنی مجلس توضیح داد که رمزارزها یکی از بهترین راه‌های رفع نیاز ارزی کشور هستند

نکات برگزیده مطلب
  • محمدرضا پورابراهیمی  رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در صحن علنی مجلس روز گذشته سوم تیرماه در گزارشی که در رابطه با وضعیت اقتصادی کشور در مسائل ارزی ارائه شد، توضیح داد که رمزارزها را یکی از راهکارهای تامین منابع ارزی در کشور هستند و دولت باید به سمت تولید رمزارز در داخل کشور برود و مسیر را برای فعالیت فعالان این حوزه هموار کند.

رمزارزها راهکار تامین ارز کشور

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در صحن علنی سوم تیرماه مجلس در صحبت‌های خود به وضعیت اقتصادی کشور و موضوع رمزارزها نیز اشاره کرد و توضیح داد که در جلسات کمیسیون اقتصادی به بانک مرکزی گفته شده است که یکی از راهکارهای تامین منابع ارزی در کشور رمزارزها می‌باشند و امکان تولید آن در داخل وجود دارد و می‌توان از طریق آن مقدار قابل توجهی از نیاز ارزی کشور را تامین کرد.

محمدرضا پورابراهیمی مجلس ایران ماینینگ

وی ادامه‌ی صحبت‌های خود اظهار داشت که «دولت تصور کرد منظور ما سرمایه‌گذاری مردم در این حوزه است و سپس به طور ناگهانی وزارت نیرو تعرفه‌ها را به حدی بالا برد که همه چیز تعطیل شد. در صورتی که دولت باید این مسیر را هموار کند و در مورد رمزارزها تصمیم جدی گرفته شود.»

این درحالیست که پیش از این در مجلس دهم نمایندگان کمیسیون اقتصادی مجلس برای تعیین تکلیف در مورد ارزهای دیجیتال و استخراج آنها جلساتی با مسئولان ذیربط برگزار کردند و در این جلسات نمایندگان اعلام کردند که اگر طرحی در مورد نحوه استخراج و تعرفه برق رمزارزها در دولت تصویب شود، نیازی به لایحه مجلس نیست.

نمایندگان مجلس دهم همچنین در لایحه «اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز»، رمزارزها را به عنوان ارز واقعی شناختند که براین اساس تمامی احکام و مقررات مربوط به قاچاق ارز در مورد رمزارزها نیز اجرایی می‌شود.

لزوم راه‌اندازی پیام‌رسان مستقل در مبادلات ارزی

محمدرضا پورابراهیمی در این جلسه همچنین بر لزوم استفاده از پیام‌رسان‌های مستقل در حوزه ارزی تاکید کرد و گفت:

 ما در حوزه مبادلات ارزی به استفاده از ظرفیت پیام‌رسان‌ها نیاز داریم. تمام نقل و انتقالات بانکی از طریق سوئیفت تحت نظارت آمریکا انجام می‌شود. این باعث شده تا کشورهایی همچون ایران که با تحریم مواجه هستند، با مشکل روبرو شوند. محمدرضا پورابراهیمی

 این گفته‌ها در شرایطی مطرح می‌شود که سامانه «سپام» یا سیستم پیام رسانی مالی در سال ۱۳۹۱ با دو هدف پرداخت‌های ریالی و ارزی راه اندازی کرد. این سامانه پس از اوج گیری تحریم‌های آمریکا طی سال‌های ۹۰ و ۹۱ و قطع سوئیفت در آن دوره ایجاد شد. از همان زمان اتصال به بانک‌های خارجی از طریق این سامانه پیام رسان بین بانکی در دستور بانک مرکزی قرار گرفت.

یکی از راه‌های برون رفت از تحریم‌ها

پورابراهیمی در ادامه اضافه کرد «روس‌ها اقدام مهمی انجام دادند و از سوئیفت جدا شدند. خودشان سوئیفت روسی راه‌اندازی کردند و در حال حاضر آنها شرکای سیاسی ما در منطقه هستند. بانک مرکزی ما هم می‌تواند پیام رسان مستقلی با کشورهای دیگر تعریف کند که این راهی برای برون‌رفت از تحریم‌ها است».

پیشتر در مجلس دهم همزمان با خروج آمریکا از برجام، جمعی از نمایندگان طرح یک فوریتی «راه‌اندازی و استفاده از پیام‌رسان‌های مالی» را در مجلس مطرح کردند. در این طرح راه‌اندازی پیام‌رسان مالی مستقل از سوئیفت مورد تاکید قرار گرفته بود؛ اما کمیسیون اقتصادی به عنوان کمیسیون اصلی و کمیسیون برنامه و بودجه به عنوان کمیسیون فرعی این طرح را رد کردند.با این که این طرح در کمیسیون‌های مربوطه رد شد؛ اما این طرح در نوبت بررسی در صحن علنی قرار گرفت. با اینحال تا پایان فعالیت مجلس دهم در صحن علنی بررسی نشد.

نظر شما در رابطه با صحبت‌های محمدرضا پورابراهیمی چیست؟ آیا می‌توان از رمزارزها به عنوان ابزاری جهت تامین نیاز ارز داخل کشور استفاده کرد؟ نظرات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا