اخبار سایر کوین‌ها - Altcoinsاخبار و مقالات

افزایش کارمزد تراکنش‌های شبکه‌ی اتریوم صدای توسعه‌دهندگان توکن در این شبکه را در آورد

افزایش کارمزد تراکنش‌ها در شبکه‌ی اتریوم هم‌اکنون فعالیت در صنعت توکن‌های غیرقابل انتقال به غیر(NFT) این شبکه را با محدودیت گسترده‌ای مواجه کرده است

نکات برگزیده مطلب
  • گسترش شبکه‌ی اتریوم به دلیل فعالیت رمزارزهای پایدار و سیستم‌های اقتصادی غیر متمرکز افزایش سطح کارمزد در این شبکه را موجب شده است. در همین زمان با توجه به محدودیت‌های موجود در شبکه‌ی کنونی اتریوم تلاش ماینر‌ها برای افزایش محدودیت گس(Gas) هر بلاک به نتیجه‌ی مطلوب منجر نشده است. اما صنعت توکن‌های غیرقابل انتقال به غیر(Non-Fungible Tokens) هم‌اکنون بیشترین تاثیر‌پذیری را از افزایش کارمزد تراکنش‌ها تجربه می‌کند. در حقیقت هم‌اکنون کارمزد تراکنش‌ها برای تعدادی از توکن‌ها از ارزش توکن‌ها پیشی گرفته است.

تاثیر افزایش کارمزد شبکه‌ی اتریوم بر‌ صنعت توکن‌های غیرقابل انتقال به غیر

گسترش شبکه‌ی اتریوم در صنعت بلاکچین استقبال گسترده‌تر کاربران از این نو‌آوری را نشان می‌دهد. با این وجود، افزایش سطح فعالیت در شبکه‌ی اتریوم با توجه به محدودیت‌های موجود مشکلاتی را نیز ایجاد کرده است. در این میان صنعت توکن‌های غیرقابل انتقال به غیر(Non-Fungible Tokens) بیشترین تاثیر‌پذیری را از این پدیده تجربه می‌کند. این موضوع نارضایتی فعالان این حوزه را نیز موجب شده است.

توکن‌های غیرقابل انتقال به غیر

پلتفرم مینتبل(Mintable) که ابزار‌های رایگان ایجاد قرارداد‌های هوشمند برای آیتم‌های دیجیتالی و کلکسیونی ارائه می‌کند، با توجه به افزایش شدید هزینه‌ی اجرای تراکنش در شبکه‌ی اتریوم از ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin)؛ یکی از بنیان‌گذاران اتریوم و دیگر توسعه دهندگان درخواست کمک کرده است. این پلتفرم معتقد است که جامعه‌ی کاربران اتریوم هم‌اکنون در آستانه‌ی فروپاشی قرار گرفته است.

افزایش هزینه‌ی ارسال تراکنش در شبکه‌ی اتریوم موجب شده است تا کارمزد انتشار توکن‌های غیر قابل انتقال به غیر(NFTs) در سطح بالاتری از ارزش قیمت فروش توکن‌ها قرار بگیرد و در نتیجه کاهش مشارکت کاربران در این حوزه را موجب خواهد شد. در نتیجه ممکن است سازندگان این دسته از توکن‌ها از استمرار انتشار توکن‌ها منصرف شوند و یا میزان انتشار توکن‌ها را کاهش دهند. همچنین این احتمال وجود داردکه سازندگان قیمت فروش توکن‌ها را افزایش دهند و یا کارمزد‌ها را در زمان فروش توکن‌ها بر خریداران تحمیل کنند.

با توجه به این‌که هزینه‌ی انتشار توکن‌ها با تعداد توکن‌های منتشر شده متناسب است، خالقان این دسته از توکن‌ها معتقدند که افزایش هزینه موجب کاهش حجم انتشار توکن‌ها می‌گردد و در نتیجه خالقان این دسته از توکن‌ها شانس زیادی برای کسب درآمد نخواهند داشت.

تاثیر‌پذیری شدید‌تر صنعت انتشار توکن‌های غیرقابل انتقال به‌غیر

پلتفرم مینتبل اعلام کرده است که ایجاد قرارداد انتشار توکن‌ها ۳۲ دلار برای سازندگان توکن‌های غیرقابل انتقال به غیر هزینه دارد. در نهایت با در نظر گرفتن دیگر هزینه‌های فرآیند انتشار این دسته از توکن‌ها، انتشار ۴۰ توکن ۷۵ دلار برای سازندگان توکن‌های غیرقابل انتقال به غیر هزینه در بر خواهد داشت. در نتیجه افزایش قیمت فروش توکن‌ها و همچنین افزایش هزینه‌ی انتشار آن‌ها زیان خریداران و فروشندگان را موجب می‌گردد.

هزینه‌ی بالای انجام تراکنش‌ها موجب می‌شود تا تعداد افرادی که قصد فعالیت در صنعت انتشار توکن‌های غیر قابل انتقال را دارند، کاهش یابد. زیرا تعداد افراد کمتری دارایی مورد نیاز برای خریداری این دسته از توکن‌ها را در اختیار خواهند داشت.

این موضوع تفاوت حوزه‌ی توکن‌های غیرقابل فروش و سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز را به خوبی نشان می‌دهد. چراکه در سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز(Defi) پرداخت ۵۰ دلار به عنوان کارمزد تراکنش در مقابل سود چند هزار دلاری فعالیت در این حوزه ناچیز به‌نظر می‌رسد.

بر اساس گزارش کوینیت، افزایش کارمزد تراکنش‌های شبکه‌ی اتریوم موجب شده است تا ماینر‌های شبکه‌ی اتریوم پاداش بیشتری را از تایید تراکنش‌ها در مقایسه با ماینر‌های شبکه‌ی بیت کوین دریافت کنند.

با توجه به مشکلات ناشی از افزایش سطح فعالیت در شبکه‌ی اتریوم، به‌نظر نمی‌رسد که تلاش ماینر‌ها برای افزایش محدودیت گس هر بلاک نیز به حصول نتیجه‌ی مطلوب منجر گردد.

نظر شما نسبت به تاثیر افزایش هزینه‌ی ارسال تراکنش‌ها بر صنعت توکن‌های غیرقابل انتقال به غیر چیست؟ آیا توسعه‌دهندگان اتریوم در نسخه‌ی جدید اتریوم ۲٫۰ راه حل مناسبی را برای افزایش مقیاس‌پذیری ارائه خواهند کرد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا