اخبار سایر کوین‌ها - Altcoinsاخبار و مقالات

افزایش چشم‌گیر کارمزد شبکه‌ی اتریوم به یک دردسر تازه برای توسعه‌دهندگان تبدیل شده است

پس از ایجاد مشکلات عدیده در بلاکچین اتریوم در پی بالا رفتن هزینه‌ی کارمزد، توسعه‌دهندگان این شبکه به دنبال طرح‌ها و راه‌حل‌های جدیدی برای رفع این مشکلات هستند

نکات برگزیده مطلب
  • طی ماه‌های گذشته میزان کارمزد تراکنش‌های شبکه‌ی اتریوم یک روند افزایشی به خود گرفته است، تاجایی که اکنون نسبت به به ماه آوریل افزایش ۵۰۰ درصدی به ثبت رسیده است. این افزایش کارمزد گرچه می‌تواند منجر به افزایش پاداش ماینرها شود، اما تاثیر بسیار منفی بر روی فعالیت نرم‌افزارهای غیرمتمرکز(dApp) فعال بر روی شبکه‌ی اتریوم دارد. حال توسعه‌دهندگان به دنبال راه‌حل‌های احتمالی برای رفع این مشکل هستند.

افزایش کارمزد شبکه‌ی اتریوم

هزینه‌ی استفاده از شبکه‌ی اتریوم اکنون نسبت به ماه آوریل افزایش ۵۰۰ درصدی داشته است؛ و این موضوع برای افرادی که نرم‌افزارهای غیرمتمرکز(dApp) خود را بر روی شبکه‌ی اتریوم راه‌اندازی کرده‌اند، اصلاً موضوع جالبی نیست.

البته شایان ذکر است که متوسط هزینه‌س گس(Gas) پرداخت شده برای تراکنش‌های شبکه‌ی اتریوم همچنان فاصله‌ی چشم‌گیری با رکورد ثبت شده در جولای ۲۰۱۸ دارد، با این حال برای ادامه‌ی فعالیت نرم‌افزارهای غیرمتمرکز بر روی برترین بلاک‌چین قرارداد‌های هوشمند جهان به یک راه‌حل قابل اطمینان نیاز است.

اتریوم کارمزد Ethereum fee
کارمزد فعلی تراکنش‌های شبکه‌ی اتریوم

در حال حاضر یک راه‌حل بالقوه برای این مشکل معرفی شده و جالب اینجاست که راه‌حل مذکور نه ارائه‌ی نسخه‌ی دوم شبکه‌ی اتریوم(ETH 2.0) و نه فناوری‌هایی دیگری همچون Rollupها است.

راه‌حل احتمالی

راه‌حل ارائه شده برای حل مشکل افزایش مداوم کارمزد شبکه‌ی اتریوم در حال حاضر پیشنهاد بهبود شبکه‌ی(EIP) شماره‌ی ۱۵۵۹ می‌باشد. این پیشنهاد بهبود شبکه با هدف کاهش هزینه‌ی تراکنش‌ها به وسیله‌ی پیاده‌سازی و ایجاد تغییرات اساسی در کارمزدها می‌باشد. به گفته‌ی یک توسعه دهنده به نام هاسو(Hasu) این پیشنهاد بهبود شبکه‌ی اتریوم در واقع «بزرگ‌ترین تغییر اساسی برای هر بلاک‌چین است که پس از انتشار باید بر روی آن‌ها اعمال شود».

برخی کلاینت‌های شبکه‌ی اتریوم(تیم‌های توسعه‌ی نرم‌افزار فعال در حوزه‌ی بلاک‌چین که با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف به ایجاد نرم‌افزارهای بلاک‌چینی می‌پردازند) اکنون در حال کار بر روی روند ادغام و اعمال این پیشنهاد بهبود شبکه هستند.

پیشنهاد بهبود شبکه‌ی ۱۵۵۹

این پیشنهاد بالقوه در آوریل ۲۰۱۹ معرفی شد و ریشه‌ی آن به مقاله‌ای برمی‌گردد که در آگوست ۲۰۱۸ در رابطه با مدل حراجی-قیمت اتریوم توسط بنیانگذار این شبکه یعنی آقای ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) معرفی شده بود. علاوه بر حضور افراد شناخته شده‌ای همچون اریک کانر(Eric Conner) ریک دادلی(Rick Dudley) و لان نوردن(Ian Norden) به عنوان توسعه‌دهندگان اتریوم در این پیشنهاد بهبود شبکه، بخشی از آن توسط خود آقای بوترین نوشته شده است.

اتریوم کارمزد Ethereum fee

به گفته‌ی بارناب مونات(Barnabé Monnot) محقق فعال در بنیان اتریوم، پیشنهاد بهبود شبکه‌ی اتریوم شماره‌ی ۱۵۵۹ سعی دارد با اعمال فرایندی به نام «کشف قیمت الگوریتمی» فشار کارمزد شبکه‌ی را برطرف کند.

این پیشنهاد ویژه می‌تواند با تغییر پویای اندازه‌ی بلاک‌ها براساس تعداد تراکنش‌های موجود در صف انتظار تایید بین آستانه‌ی خاص و قیمت‌گذاری برخی کاربران خاص در زمان افزایش بیش از حد سطح تقاضا، به یک باره دو مشکل را همزمان حل کند.

البته این روند در دو بخش مجزا انجام خواهد شد: سوخت کارمزد پایه(BASEFEE) برای تراکنش‌ها و همچنین پرداخت پاداش به ماینرها.

یک ویژگی خوب برای همه‌ی شبکه‌های بلاک‌چینی

بسته به شرایط لحظه‌ای شبکه، کارمزد پایه در یک سطح تعیین شده قرار خواهد گرفت، درحالیکه پاداش ماینرها فعالیت ماینرها را هم جبران کرده و در صورت نیاز به «پرش و عبور» از صف تراکنش‌ها آن را افزایش می‌دهد. به گفته‌ی توسعه‌دهندگان این یک ویژگی خوب برای شبکه‌های بلاک‌چینی فعلی است که می‌تواند به کاهش فشارها و تراکم تراکنش‌های در صف انتظار کمک کند.

این راه‌حل را می‌توان به یک بزرگ‌راه تشبیه کرد که در صورت افزایش ترافیک نیاز به لاین‌های اضافه باز شده و پس از مدتی بسته می‌شود. علاوه بر این، یک لاین بسیار پرسرعت نیز در کنار آن وجود دارد که کاربران در صورت تمایل به پرداخت مبلغی بیشتر می‌توانند از آن استفاده کرده و نسبت به سایرین سریع‌تر به مقصد برسند.

پیکربندی چنین راه‌حلی همچنین می‌تواند در زمان ایجاد گلوگاه در شبکه و زمانی که تقریباً انجام یک تراکنش رمزارزی غیرممکن شده است، به ما کمک کند. تا به امروز اینگونه رویداد گلوگاهی و توقف صف انتظار تراکنش‌ها دو مرتبه در شبکه‌ی اتریوم رخ داده است: یک بار در زمان افزایش تقاضا برای بازی گربه‌های کریپتو در سال ۲۰۱۷(CryptoKitties) و یک مرتبه هم اخیراً در تاریخ ۱۲ام مارس(یا پنج‌شنبه‌ی سیاه) که قیمت هر واحد رمزارز اتر طی ۲۴ ساعت با سقوط ۳۰ درصدی روبرو شد و باعث شد تعداد زیادی از نرم‌افزارهای غیرمتمرکز مبتنی بر شبکه‌ی اتریوم، از این شبکه خارج شوند.

یک پیشنهاد متضاد

البته همه‌ی کاربران و توسعه‌دهندگان هم به دنبال خروج از شبکه‌ نیستند. بله اتریوم در حال حاضر با مشکل کارمزد بالای شبکه دست و پنجه نرم می‌کند، اما این به معنای رها کردن شبکه نیست.

اتریوم کارمزد Ethereum fee

پیشنهاد بهبود شبکه‌ی اتریوم ۲۵۹۳ که توسط دن فینلی(Dan Finlay) توسعه‌دهنده‌ی متامسک(MetaMask) نوشته شده است، یک «الگوریتم پله‌برقی» را پیشنهاد می‌کند که به کاربران اجازه می‌دهد ساختار کارمزد پرداختی خود را براساس نیازهای شخصی تغییر دهند.

به طور خلاصه، این پیشنهاد بهبود شبکه در ابتدا کارمزد تعیین شده برای تراکنش را تا حد امکان پایین آورده و سپس آن را به صورت پلکانی و کاملاً خودکار افزایش می‌دهد، تاجایی که یک ماینر تمایل داشته باشید با کم‌ترین هزینه تراکنش فوق‌الذکر را به بلاک بعدی اضافه کند.

توسعه‌دهندگان اتریوم از این ایده استقبال کرده‌اند، بنابراین به نظر می‌رسد که این پیشنهاد بهبود شبکه علاوه بر پیشنهاد ۱۵۵۹ به عنوان ترفندی برای ویژگی «پاداش‌دهی» به شبکه افزوده شود. در تاریخ ۲۴ام ژوئن توسعه‌دهندگان شبکه‌ی اتریوم تصمیم گرفتند تا یک شبکه‌ی آزمایشی در راستای کمک به مدل‌سازی پیشنهاد EIP 1559 و سایر تغییرات لازم در شبکه ایجاد کنند.

انگیزه‌ی ماینینگ

از نظر عملی، ممکن است ماینرها بخشی از سود فرایند ماینینگ خود را پس از این پیشنهاد بهبود شبکه از دست بدهند. کارمزد تراکنش‌های Hefty (مانند طرح‌های هرمی و پانزی که تراکنش‌هایی با چندین میلیون دلار کارمزد را به شکل «حادثه» ارسال می‌کنند) بعید به نظر می‌رسد که تحت سیستم فعالیت کنند، سیستم‌هایی که تجربه‌ی کابری را مقدم بر جیب ماینرها اولویت‌بندی می‌کنند.

به گفته‌ی کوسالا هماچاندرا(Kosala Hemachandra) مدیرعامل و بنیانگذار وب‌سایت کیف‌پول مای‌اتروالت(MyEtherWallet) این پیشنهاد بهبود شبکه می‌تواند برای کاربران بسیار مفید باشد «زیرا کارمزد پایه یک عدد ثابت خواهد بود و چیزی است که باعث می‌شود کاربران دیگر هنگام ارسال تراکنش نگران نباشند». وی همچنین توضیح داد که «کاربران دیگر نیازی ندارند که در رابطه با وضعیت فشار و تراکم تراکنش‌ها اطلاعی داشته باشند، یا اینکه چه زمانی تراکنش آن‌ها استخراج می‌شود».

با این وجود، استخرهای استخراج رمزارزها که با توجه به پاداش بلاک‌های بلند مدت فعالیت دارند، دیگر نگران هرگونه تغییر در برنامه‌های آتی نسبت به تصورات اولیه‌ی EIP نخواهند بود.

ژین ژو(Xin Xu) مدیرعامل استخر استخراج رمزارز اسپارک‌پول(SparkPool) با ارسال یک ایمیل اعلام نموده که هم او و هم استخر استخراج تحت مدیریتش  معتقد‌اند که «به طراحی یک مدل کارمزد جدید نیاز است» و و این گروه مدت‌هاست که از پیشنهاد EIP 1550 پشتیبانی می‌کند. افزایش حداکثری کارمزد هر بلاک برای استخرهای استخراج رمزارز از جمله اسپارک‌پول یک اولویت به شمار آمده و بسیار مهم است. با این حال، من فکر می‌کنم که تبدیل شبکه‌ی اتریوم به یک شبکه‌ی بهتر از جمله اولویت‌های ماست که نسبت به افزایش پاداش بلاک‌ها از اهمیت بیشتری برخودار می‌باشد.

نظر شما در رابطه با پیشنهاد بهبود شبکه‌ی ۱۵۵۹ و راه‌حل‌های احتمالی رفع مشکل افزایش کارمزد اتریوم چیست؟ آیا راهکار دیگری برای حل چنین مشکلاتی وجود دارد؟ نظرات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
برچسب ها

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن