اخبار سایر کوین‌ها - Altcoinsاخبار و مقالات

کاردانو فرآیند بروزرسانی شلی را آغاز کرد

بنیاد غیرانتفاعی کاردانو در روز یکم جولای در پی اعمال تغییراتی در شبکه‌ی اصلی این پروژه فرآیند بروزرسانی شلی(Shelley) که افراد بسیاری در حوزه‌ی رمزارزها منتظر راه‌اندازی آن می‌باشند را آغاز کرده است

نکات برگزیده مطلب
  • بر اساس برنامه‌ی زمان‌بندی شبکه‌ی کاردانو در روز یکم جولای فرآیند بروزرسانی را آغاز کرده است. در نتیجه فرایند بروزرسانی شلی(Shelley) آغاز می‌گردد و در نهایت بروزرسانی شبکه‌ی بلاکچین این پروژه‌ی رمزارزی در پایان ماه جولای و پس از اجرای هارد فورک تکمیل خواهد شد.

بروزرسانی شلی ویژگی‌های پروژه‌ی کاردانو را نمایان خواهد ساخت

پروژه‌ی رمزارزی کاردانو که پتانسیل‌های الگوریتم اثبات سهام را به فعالان حوزه‌ی رمزارزها نشان داده است، فرآیند بروزرسانی شبکه‌ی بلاکچینیش را آغاز کرده است. در این بروزرسانی شبکه‌ی بلاکچین استاتیک و ثابت بایرون(Byron) کاردانو به یک نسخه‌ی پویا و غیرمتمرکز از شبکه‌ی بلاکچین با عنوان شلی(Shelley) تغییر خواهد کرد.

پروژه‌ی رمزارزی کاردانو در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شده است و در زمان برگزاری پیشنهاد اولیه‌ی سکه‌ی(ICO) این پروژه ۶۳ میلیون دلار جمع‌آوری شده است. جوان ویلاورد(Juan Villaverde)؛ مدیر تیم تحلیلی ویز ریتینگ(Weiss Ratings) اظهار داشت:

شلی در نهایت نشان خواهد داد که آیا نو‌آوری کاردانو ویژگی‌های مناسب برای تبدیل شدن به به یک دارایی غیرمتمرکز مقیاس‌پذیر را در اختیار دارد یا خیر. Juan Villaverde

کاردانو در بروزرسانی که در یک هاردفورک ودر پایان جولای اجرا خواهد شد، زنجیره‌های تامین و سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز(DeFi) را هدف قرار داده است. چارلز هاسکینسون(Charles Hoskinson)؛ بنیان‌گذار کاردانو اظهار داشت که حرکت در این مسیر به سادگی محقق نشده است: «اعمال تغییرات در شبکه‌ی کاردانو همانند تغییر لاستیک ماشین در حال حرکت دشوار است.» بر همین اساس، برنامه‌ریزی دقیقی برای اجرای بروزرسانی در شبکه‌ی کاردانو صورت گرفته است. کاردانو در اطلاعیه‌ای اعلام کرد:

ما با موفقیت نسخه‌ی ۱٫۱۴٫۲ گره را درشبکه‌ی عمومی آزمایشی شلی در طول یک هفته‌ی گذشته آزمایش کرده‌ایم و هم‌اکنون تایید می‌کنیم که این گره را در شبکه‌ی اصلی کاردانو راه‌اندازی خواهیم کرد. امروز سی‌ام ژوئن نخستین روز اجرای این برنامه محسوب می‌گردد. بنیاد کاردانو

آغاز اعمال بروزرسانی شلی در پروژه‌ی کاردانو

بر اساس گزارش کوینیت، کاردانو شبکه‌ی آزمایشی خودش را به‌طور محدود در پایان سال ۲۰۱۹ میلادی راه‌اندازی کرده است. هولدر‌های رمزارز کاردانو یعنی آدا(ADA) توانستند این دارایی‌ها را برای تایید دفتر کل کاردانو و دریافت پاداش مورد استفاده قرار دهند. این فرآیند با عنوان سپرده‌گذاری شناخته می‌شود و در شبکه‌ی اتریوم ۲٫۰ نیز تجربه خواهد شد.

زمان‌بندی اعمال بروزرسانی شلی در پروزه‌ی کاردانو
زمان‌بندی اعمال بروزرسانی شلی در پروزه‌ی کاردانو

هم‌اکنون که مدت کوتاهی از راه‌اندازی عمومی شبکه‌ی آزمایشی شلی در نهم ژوئن سپری شده است، اوپراتور‌های استخر‌های سپرده‌گذاری با ساختار جدید شبکه‌ی کاردانو آشنایی یافته‌اند. همچنین کیف‌پول آزمایشی شلی با نام دِدالوس(Daedalus) در روز شانزدهم ژوئن راه‌اندازی شده است.

کاردانو در هفته‌ی گذشته شبیه‌سازی اجرای هارد فورک را آغاز کرده است(این مرحله در نقشه‌ی راه پروژه‌ی کاردانو با عنوان «تست هاردفورک» مطرح شده است). این آزمایش‌ها با هدف شناسایی باگ‌های احتمالی پیش از راه‌اندازی شبکه‌ی اصلی شلی در پایان جولای انجام می‌شوند.

تیم هریسون(Tim Harrison)؛ مدیر بازاریابی و ارتباطات کاردانو اظهار داشت که در روز یکم جولای گره‌ی شلی جدیدی را در شبکه‌ی اصلی کاردانو راه‌اندازی خواهد کرد. در نتیجه، هولدر‌های رمزارزهای آدا می‌توانند دارایی‌هایشان را به کیف‌پول بروزرسانی شده‌ی شلی منتقل کنند و برای دریافت پاداش سپرده‌گذاری در شبکه‌ی اصلی آماده شوند.

آپارنا جو(Aparna Jue)؛ مدیر پروژه در آی.‌او‌.اِچ‌.کی(IOHK) که بر توسعه‌ی این پروژه در زمان بروزرسانی نظارت دارد، اظهار داشت که «ما همچنان راه‌اندازی شبکه‌ی اصلی در سی‌ام ژوئن را هدف قرار داده‌ایم و تیم توسعه‌دهنده به راه‌اندازی شبکه‌ی اصلی شلی در این تاریخ بسیار خوش‌بین است.» هاسکینسون در پایان روز دوشنبه تایید کرد که تمامی فعالیت‌ها بر برنامه‌ی زمان‌بندی راه‌اندازی منطبق است.

برگزاری رویداد مجازی شلی

کاردانو برای طرفداران پروژه‌ی شلی رویداد مجازی را با حضور وینت سرف(Vint Cerf)؛ معاون شرکت گوگل و یکی از بنیان‌گذاران شبکه‌ی اینترنت و سایر چهره‌های شناخته شده در حوزه‌ی فن‌آوری برگزار خواهد کرد. در این رویداد کاربرد‌های شبکه‌های غیر متمرکز همانند شلی بررسی خواهد شد و همچنین از وب‌سایت جدید کاردانو رونمایی خواهد شد.

اما تغییر شبکه‌ی کاردانو به شلی در زمان اجرای هارد فورک در روز بیست و نهم جولای و انتشار اولین پاداش سپرده‌گذاری در شبکه‌ی جدیدی بلاکچین کاردانو در روز هجدهم آگوست کامل خواهد شد. همچنین اعلام شده است که پاداش‌های شبکه‌ی آزمایشی کاردانو پس از راه‌اندازی شبکه‌ی اصلی، قابلیت انتقال به این شبکه را خواهد داشت.

مسیر طولانی برای موفقیت کاردانو

هاسکینسون اظهار داشت: «کاردانو نخستین پروژه‌ی رمزارزی محسوب می‌گردد که ثابت کرده است الگوریتم اثبات سهام نیز همانند الگوریتم اثبات کار بیت کوین از امنیت بالایی برخوردار است. در نهایت شبکه‌ی کاردانو ۲۵۰ مرتبه غیرمتمرکز‌تر از بیت کوین خواهد بود.»

پروتکل اوروبوروس(Ouroboros) کاردانو(الگوریتم اجماع شبکه‌ی کاردانو) در نتیجه‌ی تحقیقات آی.‌او‌.اِچ‌.کی در همکاری با آزمایشگاه تکنولوژی بلاکچین دانشگاه ادینبورگ(Edinburgh) حاصل شده است.

ویلاورد اظهار داشت: «بر اساس مدل رتبه‌بندی ما این پروژه(کاردانو) از نظر عملکرد همواره در صدر قرار گرفته است. با این وجود، عملکرد شبکه‌ی بلاکچین کاردانو در دنیای واقعی تا حدودی مبهم است که با توجه به قرار داشتن این پروژه در فرآیند توسعه قابل درک است.

با این وجود، راه‌اندازی پروژه‌ی شلی تاکنون با تاخیر گسترده‌ای مواجه شده است. کاردانو برای راه‌اندازی شبکه‌ی اصلی شلی در ابتدای سال جاری میلادی برنامه‌ریزی کرده بود. اما دیو اسر(Dave Esser)؛ مدیر محصولات کاردانو در ماه نوامبر سال ۲۰۱۹ میلادی این پروژه را ترک کرد و این پروژه در خطر توقف قرار گرفت. اما جو درماه دسامبر این سمت را عهده دار شد و فرآیند توسعه‌ی شلی استمرار یافت.

هاسکینسون در ماه مارس اظهار داشت: «ما به‌طور متقابل تصمیم گرفتیم که می‌توانیم این پروژه را تحت مدیریت متفاوت کمی بهتر اجرا کنیم. ما مشکلاتی را در بخش مدیریتی و سررسید تاریخ‌های تعیین شده تجربه کرده‌ایم اما شرایط در طول شش ماه گذشته تغییر کرده است.»

تعداد استخر‌های سپرده‌گذاری کاردانو نیز گسترش یافته است. در دو هفته‌ی گذشته تعداد استخر‌های سپرده‌گذاری ۲۰۰ استخر فعال اعلام شده بود اما هم‌اکنون ۳۴۵ استخر‌های سپرده‌گذاری فعال وجود دارند.

شلی مقصد نهایی کاردانو نیست

پروژه‌ی کاردانو پس از اعمال بروزرسانی شلی قادر خواهد بود با دیگر پروژه‌های فعال رمزارزی رقابت کند. ویلاورد در این رابطه اظهار داشت: «شلی اجرای منحصربفرد الگوریتم اثبات سهام توسط تیم کاردانو را نشان می‌دهد و در زمینه‌ی به‌کارگیری این الگوریتم نو‌آورانه باید به پروژه‌هایی همانند اتریوم(Ethereum) و تزوس(Tezos) ملحق گردد. در همین زمان مشتاقانه عملکرد شبکه‌ی اصلی کاردانو پیش از اجرای شلی را بررسی می‌کنیم. از نظر ما (شبکه‌ی پیشین کاردانو) آزمایش تئوری‌های مطرح شده محسوب می‌گردد.»

بروزرسانی شلی کاردانو

در پی رونمایی شلی توسط هاسکینسون رمزارز ADA مورد توجه فعالان حوزه‌ی رمزارزها قرار گرفت. اما شلی مقصد نهایی مسیر ترسیم شده برای کاردانو در راستای تبدیل شدن به بستر ایجاد سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز برای موسسات محسوب نمی‌شود. در همین راستا و برای رونمایی از قرارداد‌های هوشمند، سازگاری با دیگر شبکه‌های بلاکچینی، افزایش سرعت پردازش شبکه به ۱۰,۰۰۰ تراکنش در هر ثانیه و مدیریت غیرمتمرکز هاردفورک‌های متعددی همانند گوگن(Goguen)، بَشو(Basho) و ولتایر(Voltaire) در آینده اجرا خواهند شد.

نظر شما نسبت به تاثیر اعمال بروزرسانی شلی در موفقیت پروژه‌ی کاردانو چیست؟ آیا اعمال این بروزرسانی استقبال فعالان حوزه‌ی رمزارزها را به همراه خواهد داشت؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
برچسب ها

‫۲ نظرها

  1. بنظرتون این بروزرسانی چقدر طول میکشه ؟ چون مفداری کاردانو خریدم اما صرافی گفت به دلیل به روزرسانی کاردانو به کیف پولتون منظور نمیشه و باید صبر کنید تا بروزرسانی تموم بشه . این حرف درسته ؟؟

    1. بروزرسانی انجام شده. و تا جایی که من در جریان هستم لازم نیست صبر کنید. شبکه داره کار می‌کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن