اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

هم‌اکنون بیش از ۱۰۰ میلیون دلار توکن بیت کوین در شبکه‌ی اتریوم وجود دارد

گسترش سیستم‌های اقتصادی غیر متمرکز(DeFi) رشد شدید پلتفرم‌های توکنیزاسیون بیت کوین در شبکه‌ی اتریوم و دارایی‌های توکنیزه شده را موجب شده است

نکات برگزیده مطلب
  • همزمان با گسترش استقبال کاربران از سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز در ماه‌های اخیر حجم بالایی از داراییهای‌ توکنیزه شده‌ی بیت کوین به سوی بلاکچین اتریوم روانه شده است. در این میان توکن WBTC بالاترین ارزش توکن‌های منتشر شده را به خود اختصاص داده است.

گسترش توکن‌های بیت کوین‌ در شبکه‌ی اتریوم

حجم و ارزش کل بیت کوین‌های توکنیزه شده در بلاکچین اتریوم از اواسط ماه می تاکنون به شدت افزایش یافته است. در حقیقت به ارزش بیش از ۱۰۱ میلیون دلار  توکن‌های بیت کوین در نمادهایی همانند WBTC، renBTC، HBTC، imBTC، sBTC و غیره بر روی شبکه‌ی اتریوم نگه‌داری می‌شوند.

 

توکنیزاسیون بیت کوین

در حقیقت WBTC و توکن‌های مشابه رمزارز بیت کوین را در بلاکچین اتریوم نمایندگی می‌کنند. از آنجایی که یک بیت کوین توکنیزه شده یک بیت کوین واقعی را نمایندگی می‌کند، امکان تبدیل بیت کوین به این دسته از توکن‌ها و یا به‌طور برعکس تبدیل توکن‌ها به بیت کوین واقعی وجود دارد.

کاربران برای این منظور به کمک سرویس‌های نگهداری از رمزارزها و یا قراردادهای هوشمند بیت کوین‌هایشان را در بلاکچین بیت کوین قفل می‌کنند. سپس مقدار متناظری از بیت کوین‌های توکنیزه شده در شبکه‌ی بلاکچین اتریوم ایجاد خواهد شد و امکان ارسال و یا دریافت این توکن‌ها در بلاکچین اتریوم وجود خواهد داشت.

گسترش توکن WBTC در طول یک ماه گذشته

 توکن WBTC در زمان نگارش مقاله محبوب‌ترین ابزار توکنیزه کردن بیت کوین در شبکه‌ی بلاکچین اتریوم محسوب می‌شود. بر اساس گزارش دی‌اف‌آی پلاس(DeFi Pulse)؛ هم‌اکنون ۸,۲۰۰ بیت کوین به توکن‌های اتریوم تبدیل شده‌اند که تقریبا معادل ۷۴٫۹ میلیون دلار ارزش دارند. داده‌ها نشان می‌دهند که حجم توکن‌های WBTC در طول یک ماه و نیم گذشته به شدت افزایش یافته است و در حقیقت به‌طور پیوسته بیت کوین‌های بیشتری به منظور تبدیل شدن به این توکن  قفل شده‌اند.

گسترش توکن WBTC در شبکه‌ی اتریوم
گسترش توکن WBTC در شبکه‌ی اتریوم

داده‌ها نشان می‌دهند که در تاریخ یازدهم می ۱,۳۰۰ توکن WBTC به ارزش ۱۱٫۴ میلیون دلار منتشر شده است و از آن زمان تاکنون حجم توکن‌های منتشر شده با افزایش شش برابری به ۸,۲۰۰ توکن رسیده است.

رِن‌بی‌تی‌سی(RenBTC)؛ پلتفرم دیگری است که بیت کوین‌های توکنیزه شده را ارائه می‌کند. این پلتفرم در اواسط می راه‌اندازی شده است و هم‌اکنون با بیش از ۱,۰۰۰ توکن منتشر شده در شبکه‌ی اتریوم(به ارزش ۹٫۹ میلیون دلار) در جایگاه دوم قرار دارد.

پلتفرم‌های HBTC، imBTC و sBTC به ترتیب با ۷۱۰ توکن(به ارزش ۶٫۴۵ میلیون دلار)، ۶۰۸(۵٫۵۳ میلیون دلار)، ۵۱۲(۴٫۶۵ میلیون دلار) در جایگاه‌های سوم تا پنجم قرار می‌گیرند. ارزش دارایی سایر پلتفرم‌ها کمتر از ۳۵۰,۰۰۰ دلار است.

نقش سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز در پذیرش توکن‌های بیت کوین

به‌کارگیری توکن‌ها در سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز(DeFi) یکی از مهم‌ترین دلایل گسترش توکن‌های بیت کوین‌ محسوب می‌گردد.

در پی افزایش قیمت توکن کامپوند(COMP)؛ توکن منتشر شده توسط یکی از بزرگترین پلتفرم‌های ارائه‌ی وام در سیستم‌های اقتصادی غیر متمرکز، اخیراً توجه فعالان صنعت رمزارزها به این حوزه افزایش یافته است.

از آنجایی که زیرساخت سیستم‌های اقتصادی غیر متمرکز در شبکه‌ی بیت کوین وجود ندارد، به‌نظر می‌رسد که هولدر‌ها برای فعالیت در سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز شبکه‌ی اتریوم دارایی‌هایشان را به توکن بیت کوین‌ تبدیل می‌کنند.

نظر شما نسبت به گسترش استفاده از بیت کوین‌های توکنیزه شده در شبکه‌ی اتریوم چیست؟ آیا رشد سیستم‌های اقتصادی غیر متمرکز همچنان استمرار خواهد یافت؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا