اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالاتپیشنهاد سردبیر

پیش‌بینی قیمت تحلیلگران از بازار رمزارزها معمولاً اشتباه از آب در می‌آید؛ دلیل آن چیست؟!

در این مقاله شانس تحقق پیش‌بینی تحلیلگران بازار رمزارزها بر اساس مُدل «بلک اَند شولز» مورد ارزیابی قرار می‌گیرد

بسیاری از چهره‌های شناخته شده و فعال در صنعت رمزارزها پیش‌بینی خود را از تغییرات قیمت بیت کوین ارائه می‌کنند. با این وجود بسیاری از پیش‌بینی‌های مطرح شده اهداف اشاره شده در پیش‌بینی را محقق نمی‌کنند. در حقیقت برخی از تحلیلگران تعصبات شخصی را در پیش‌بینی خود اعمال می‌کنند، در حالی که دیگر تحلیلگران بر مبنای عوامل فنی انتظاراتشان را از تغییرات قیمت بیت کوین عنوان می‌کنند. در این مقاله پس از معرفی مُدل بلک اَند شولز شانس موفقیت پیش‌بینی تحلیلگران مطرح بازار را بر مبنای این مدل مورد ارزیابی قرار می‌دهیم.

تحقق پیش‌بینی تحلیلگران

در شرایط مختلف بازار بسیاری از تحلیلگران پیش‌بینی و انتظارات خود را از تغییرات قیمت بیت کوین ارائه می‌کنند. برخی از پیش‌بینی‌های تحلیلگران در عوامل بنیادی و فنی عمیق بازار رمزارزها ریشه دارد، در حالی که دسته‌ی دیگری از تحلیل‌ها بدون مبنای صحیح و تنها بر اساس انتظارات غیر واقعی و با اهداف مختلف ارائه می‌شوند.

بازار معاملات اختیار(آپشن) دیدگاه مناسبی را از انتظارات سرمایه‌گذاران نسبت به آینده‌ی یک بازار مالی ارائه می‌کند که احتمالات ریاضی تغییرات قیمت یک دارایی را شامل می‌گردد. استفاده از مُدل بلک اَند شولز(Black & Scholes) ارزیابی برآورد‌ها را امکان‌پذیر می‌کند.

الگوریتم ارزشیابی بلک اَند شولز از دهه‌ی ۱۹۷۰ میلادی تاکنون مبنای قیمت‌گذاری قیمت قرارداد آپشن دارایی‌های سنتی محسوب می‌گردد و به‌طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگرچه مُدل قیمت‌گذاری بلک اَند شولز تمایل دارد تا شانس تغییرات اساسی را در سطح پایین‌تری در نظر بگیرد، اما تخمین‌های محافظه کارانه و با ارزشی را ارائه می‌کند.

مشابه پیش‌بینی آب و هوا افزودن چند روز به زمان تخمین دقت آن را به‌طور لگاریتمی کاهش می‌دهد. همچنین باید در نظر گرفته شود که مُدل بلک اَند شولز باید نتایج را به‌طور باینری پیش‌بینی کند، زیرا در صورتی که قیمت تمام شده ۹,۴۹۹ در سطح دلار قرار بگیرد، انعقاد قرارداد اختیار معاملات در سطح ۹,۵۰۰ دلار بی ارزش تلقی می‌گردد.

پیش‌بینی تحلیلگران غالباً از مسیر خود خارج می‌گردد

 اغلب تحلیلگران تمایل دارند که برای جلب توجه رسانه‌ها پیش‌بینی خود را به‌طور جسورانه و پُر‌رنگ و یا بر مبنای تعصبات مختلف ارائه کنند.

هیچ‌یک از فعالان حوزه‌ی رمزارزها انتظار ندارند طرفداران دارایی‌های سنتی همانند پیتر‌شیف(Peter Schiff) پیش‌بینی مثبتی را از بیت کوین ارائه دهند. همچنین انتظار نمی‌رود که طرفداران بیت کوین همانند پلن‌بی(PlanB)؛ خالق مدل سطح انتشار به موجودی، پیش‌بینی منفی را نسبت به بیت کوین ارائه کند.

سرمایه‌گذاران باید فاصله‌ی پیش‌بینی‌های مطرح شده را نسبت به قیمت معاملات اختیار بیت کوین(معاملات آپشن بیت کوین) مورد پرسش قرار دهند. بعلاوه، آیا باید پیش‌بینی تحلیلگران را باید مد نظر قرار داد؟

احتمال ریاضی قرارداد‌های اختیار معاملات را در نظر بگیرید

اگرچه مُدل قیمت‌گذاری بلک اند شولز با استفاده از روابط پیچیده‌ی ریاضی حاصل می‌گردد، استفاده از این مُدل معمولا با استفاده از ماشین حساب‌های ارائه شده و در اختیار داشتن ورودی‌ها از روند مشخصی پیروی می‌کند. این الگوریتم با استفاده از قیمت کنونی بیت کوین، قیمت تعیین شده برای انعقاد قرارداد اختیار معاملات(Strike Level)، تعداد روزهای باقی مانده تا زمان سررسید و سطح نوسانات سالیانه این مُدل شانس تغییر قیمت در سطح بالا و پایین‌تر از قیمت مشخص را ارائه می‌کند.

بدون توجه به محاسبات پیچیده‌ی ریاضی برای کشف احتمال تجربه‌ی هر سطح قیمت در قرارداد‌های اختیار معاملات می‌توان به داده‌های ارائه شده از سوی وب‌سایت اسکیو(Skew) مراجعه کرد.

شانس قیمت بیت کوین
شانس دست‌یابی قیمت بیت کوین به سطوح مختلف

اغلب قرارداد‌های آپشن در آخرین جمعه‌ی هرماه منقضی می‌شوند. همانطور که در بخش‌های قبلی اشاره شده است، قرارداد‌های آپشن دیدگاه محافظه‌کارانه‌ای را از تغییرات قیمت ارائه می‌کند. قیمت تعیین شده برای انعقاد قرارداد اختیار معاملات در ماه‌های آگوست و سپتامبر احتمال استمرار مبادلات بیت کوین در سطح بالاتر از ۹ هزار دلار را ۵۰ درصد نشان می‌دهند.

در نتیجه، قرارداد‌های آپشن شانس یکسانی را برای احتمال افزایش و یا کاهش قیمت بیت کوین نشان می‌دهد. در مقابل، احتمال کاهش قیمت بیت کوین به ۸۵۰۰ دلار در سررسید جولای(تقریبا در دو هفته‌ی آینده) در سطح ۷۶ درصد قرار دارد. همزمان با بلوغ بازار این مدل داده‌های قابل اعتماد‌تری را ارائه خواهد کرد.

تحلیلگران غالباً پیش‌بینی خود را به‌طور غیرمنطقی ارائه می‌کنند

برای ارزیابی پیش‌بینی تحلیلگران نسبت به سطح قیمت مبادلات در بازار‌های اختیار مبادلات می‌توان مُدل بلک اند شولز را مورد استفاده قرار داد. برای استفاده از این مدل به چهار فاکتور ورودی نیاز است که قیمت کنونی، قیمت انعقاد قرارداد اختیار مبادلات(پیش‌بینی طرفین مبادلات)، تعداد روزهای باقی مانده تا زمان انقضاء قرارداد‌های اختیار مبادلات و سطح نوسانات را شامل می‌گردد.

تغییرات قیمت بیت کوین و پیش‌بینی تحلیلگران
تغییرات قیمت بیت کوین و پیش‌بینی تحلیلگران

نمودار ارائه شده شش پیش‌بینی ارائه شده را در طول بازه‌ی ۱۰۰ روزه نشان می‌دهد که به‌طور جداگانه در برابر مدل بازار‌های اختیار معاملات مورد بررسی قرار می‌گیرند.

چانگ‌پنگ ژائو هدف ۱۶,۰۰۰ دلار را برای بیت کوین  در ۱ نوامبر ۲۰۱۹ پیش‌بینی کرد

پیش‌بینی قیمت بیت کوین یکی از علایق چانگ‌پنگ ژائو؛ بنیان‌گذار صرافی بایننس را تشکیل می‌دهد. اگرچه وی بارها تاکید کرده است که یک معامله‌گر فعال بازار رمزارزها محسوب نمی‌گردد. وی در آغاز نوامبر پیش‌بینی کرد که قیمت بیت کوین بزودی به سطح ۱۶ هزار دلار افزایش خواهد یافت. در نتیجه یک دوره‌ی ۴ ماهه برای بررسی این پیش‌بینی در نظر گرفته می‌شود.

 • قیمت بیت کوین: ۹,۱۳۰ دلار
 • سطح نوسانات: ۷۴ درصد
 • تعداد روزهای باقی مانده تا انقضاء: ۱۲۰ روز
 • پیش‌بینی: ۱۶ هزار دلار
 • احتمال تحقق پیش‌بینی بر اساس مدل بلک اند شولز: ۹ درصد

با توجه به این که بیت کوین در طول چهار ماه پس از پیش‌بینی چانگ‌پنگ ژائو نتوانست مقاومت ۱۰,۵۰۰ دلاری را پشت سر بگذارد، پیش‌بینی مدیرعامل صرافی بایننس نادرست ارزیابی می‌شود. همانطور که مدل بلک اند سولز نشان می‌دهد، این پیش‌بینی به‌طور بیش از حد خوشبینانه ارائه شده است.

ویلی وو در بیستم نوامبر ۲۰۱۹ کاهش قیمت بیت کوین به سطح ۴۵۰۰ دلار را پیش‌بینی کرد

ویلی وو(Willy Woo)؛ یکی از تحلیلگران بازار رمزارزها در سال گذشته‌ی میلادی پیش‌بینی کرد که قیمت بیت کوین می‌تواند پیش از اجرای هالوینگ بعدی با کاهش ۷۱ درصدی از بیشینه‌ی ۱۲,۸۰۰ دلار به سطح ۴,۵۰۰ دلار برسد. تحقق این پیش‌بینی در آن زمان بعید به‌نظر می‌رسید اما بازه‌ی زمانی شش ماهه در حوزه‌ی رمزارزها یک مدت زمان نسبتا طولانی محسوب می‌گردد.

 • قیمت بیت کوین: ۸,۱۰۰ دلار
 • سطح نوسانات: ۷۲ درصد
 • تعداد روزهای باقی مانده تا انقضاء: ۱۷۰ روز
 • پیش‌بینی: ۴,۵۰۰ هزار دلار
 • احتمال تحقق پیش‌بینی بر اساس مدل بلک اند شولز: ۱۱ درصد

سقوط بازار رمزارزها در سیزدهم مارس موجب گردید تا بیت کوین در مدت زمان کوتاهی سطح ۴,۰۰۰ دلار را تجربه کند. با وجود تحقق این پیش‌بینی انجام مبادلات با هدف یک بازه‌ی زمانی بلند مدت هزینه‌ی قابل توجهی را در بر خواهد داشت. در حقیقت، قرارداد اختیار معاملات ۶ هزار دلاری در آن زمان ۵۴۰ دلار هزینه در بر داشته است.

پیتر شیف در بیست و یکم نوامبر ۲۰۱۹ سطح هزار دلاری را برای بیت کوین پیش‌بینی کرده است

پیتر شیف(Peter Schiff)؛ یکی از منتقدان شناخته شده‌ی بیت کوین با اشاره به الگوی سر و شانه‌ی سقف قیمت ۱,۰۰۰ دلاری را برای بیت کوین پیش‌بینی کرد. اگرچه وی هیچ بازاه‌ی زمانی را برای تحقق این پیش‌بینی مشخص نکرده است، با توجه به الگوی عنوان شده بازه‌ی زمانی سه ماهه منطقی به ‌نظر می‌رسد.

 • قیمت بیت کوین: ۷,۶۰۰ دلار
 • سطح نوسانات: ۶۸ درصد
 • تعداد روزهای باقی مانده تا انقضاء: ۹۰ روز
 • پیش‌بینی: ۱,۰۰۰ هزار دلار
 • احتمال تحقق پیش‌بینی بر اساس مدل بلک اند شولز:۰ درصد

با توجه به ارقام ارائه شده، فعالان تازه‌کار بازار نیز قادر خواهند بود غیر‌منطقی بودن پیش‌بینی شیف را تشخیص دهند. بر اساس قرارداد‌های اختیار معاملات مُدل بلک اند شولز احتمال دست یابی به سطح ۵,۰۰۰ دلاری را ۱۰٫۷ درصد نشان می‌دهد.

وی می‌توانست بر اساس قیمت‌های بازارهای اختیار مبادلات پیش‌بینی معقول‌تری را برای کاهش قیمت بیت کوین ارائه کند.

پیتر برانت در هفدهم جولای ۲۰۲۰ سطح ۶,۰۰۰ دلار را برای قیمت بیت کوین پیش‌بینی کرده است

پیتر برانت(Peter Brandt)؛ تحلیلگر شناخته شده‌ی بازار رمزارزها در جولای ۲۰۲۰ پیش‌بینی کرد که قیمت بیت کوین قبلا سطح کمینه‌ی خودش را تجربه کرده است و سرمایه‌گذارانی که منتظر کاهش قیمت بیت کوین هستند، در حقیقت فرصت سرمایه‌گذاری بر روی این دارایی را از دست می‌دهند. اگرچه وی محدوده‌ی زمانی را برای این پیش‌بینی مشخص نکرده است، فرض یک دوره‌ی سه ماهه انتظار اغلب سرمایه‌گذاران را برآورده خواهد ساخت.

 • قیمت بیت کوین: ۸,۰۰۰ دلار
 • سطح نوسانات: ۶۸ درصد
 • تعداد روزهای باقی مانده تا انقضاء: ۹۰ روز
 • پیش‌بینی: ۶,۰۰۰ هزار دلار
 • احتمال تحقق پیش‌بینی بر اساس مدل بلک اند شولز:۱۲ درصد

کمتر از دو ماه پس از پیش‌بینی برانت قیمت بیت کوین در سیزدهم مارس سقوط کرد و پیش‌بینی برانت را به یک ارزیابی اشتباه تبدیل کرد.

تام لی در چهارم فوریه‌ی ۲۰۲۰ افزایش قیمت بیت کوین به ۲۷,۰۰۰ دلار را پیش‌بینی کرد

تام لی(Tom Lee)؛ تحلیلگر ارشد فانداسترات(Fundstrat) در مصاحبه با یاهو فایننس(Yahoo! Finance) اظهار داشت که دستاورد‌های فنی بیت کوین به همراه اجرای هالوینگ مسیر را برای بازدهی ۲۰۰ درصدی بیت کوین در طول شش ماه فراهم می‌کند.

 • قیمت بیت کوین: ۹,۱۰۰ دلار
 • سطح نوسانات: ۶۷ درصد
 • تعداد روزهای باقی مانده تا انقضاء: ۱۸۰ روز
 • پیش‌بینی: ۲۷,۰۰۰ هزار دلار
 • احتمال تحقق پیش‌بینی بر اساس مدل بلک اند شولز:۱ درصد

در حالی که تنها بیست روز به پایان زمان موعد پیش‌بینی باقی مانده است، تحقق این پیش‌بینی بعید به‌نظر می‌رسد.

پلن‌بی در دهم فوریه‌ی ۲۰۲۰ افزایش قیمت بیت کوین به ۱۰,۰۰۰ دلار را پیش از اجرای هالوینگ پیش‌بینی کرده است

پلن‌بی(PlanB)؛ خالق مدل نسبت موجودی به جریان بیت کوین پیش‌بینی کرد که قیمت بیت کوین به کمتر از ۸,۲۰۰ دلار کاهش نخواهد یافت. وی همچنین پیش‌بینی کرد که در محدوده‌ی زمانی اجرای هالوینگ در ماه می قیمت بیت کوین در سطح ۱۰ هزار دلاری قرار بگیرد.

 • قیمت بیت کوین: ۹,۸۵۰ دلار
 • سطح نوسانات: ۶۵ درصد
 • تعداد روزهای باقی مانده تا انقضاء: ۹۰ روز
 • پیش‌بینی کمینه: ۸,۲۰۰ هزار دلار
 • احتمال تحقق پیش‌بینی سطح کمینه بر اساس مدل بلک اند شولز:۲۸ درصد
 • پیش‌بینی: ۱۰,۰۰۰ هزار دلار
 • احتمال تحقق پیش‌بینی بر اساس مدل بلک اند شولز:۴۹ درصد

کمتر از سه ماه پس از انتشار پیش‌بینی پلن‌بی سطح حمایت ۸,۲۰۰ دلار شکسته شد و در نتیجه پیش‌بینی وی نقض گردید. با این وجود قیمت بیت کوین پیش از هالوینگ به نزدیکی سطح پیش‌بینی شده افزایش یافت.

با وجود شکست پیش‌بینی پلن‌بی، نزدیکی اهداف پیش‌بینی شده به واقعیت این پیش‌بینی را به یک فاکتور موفق تبدیل می‌کند.

نظر شما نسبت به شانس موفقیت پیش‌بینی‌های عنوان شده از سوی تحلیلگران چیست؟ چه دلایلی موجب ارائه‌ی پیش‌بینی اشتباه قیمت بیت کوین می‌گردد؟ آیا از نظر تحلیلگران برای تصمیم‌گیری استفاده می‌کنید؟ دیدگاه خود را در رابطه با ارزیابی پیش‌بینی تحلیگران مطرح با ما به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]
منبع
Cointelegraph
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن