اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

پیشنهاد عجیب یکی از توسعه دهندگان بیت کوین برای رفع مشکل مقیاس‌پذیری

پیتر وولی برای رفع مشکل مقیاس‌پذیری پیشنهاد کرده است که بر روی وضعیت شبکه در یک مقطع زمانی اجماع حاصل شود و سپس فعالیت شبکه از این مقطع زمانی استمرار یابد

راه‌حل پیتر وولی برای رفع مشکل مقیاس‌پذیری

مقیاس‌پذیری بحث گسترده‌ای است که نه تنها در میان فعالان حوزه‌ی رمزارزها بلکه در میان تمامی حوزه‌های مرتبط با علوم کامپیوتری نیز وجود دارد.

پیتر وولی(Pieter Wuille) یکی از بنیان‌گذاران بلاک استریم(Blockstream) و توسعه‌دهنده‌ی شناخته شده‌ی بیت کوین در طول پنج سال گذشته در مباحثه‌های متعددی در رابطه با مبحث مقیاس‌پذیری شرکت کرده و بر این مبحث به خوبی تسلط دارد.

وی معتقد است که استفاده از روش زنجیره‌های جانبی اساسا برای رفع مشکل مقیاس‌پذیری مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و در حقیقت این روش امکان آزمایش به‌کارگیری قوانین متفاوت بدون نیاز به معرفی یک ارز جدید در زمان شروع به کار را فراهم می‌کند. وی اظهار داشت:

با این وجود، بسیاری از فعالان حوزه‌ی رمزارزها این روش را به عنوان مکانیسمی برای مقیاس‌پذیری مورد استفاده قرار می‌دهند. اما از نظر من این دیدگاه معیوبی است، در حقیقت افزایش ظرفیت زنجیره‌ی اصلی راه حل امنی برای دستیابی به این هدف ارزیابی می‌شود. Pieter Wuille

با این وجود چگونگی افزایش ظرفیت شبکه اهمیت دارد. وولی معتقد است که در یک مقطع زمانی ظرفیت باید افزایش یابد، اما هم‌اکنون اضطراری برای رفع این مشکل وجود ندارد. وی اظهار داشت: «تکنولوژی در حال تکامل است. دلیلی برای ممانعت از افزایش ظرفیت شبکه و توانایی پردازش تراکنش‌ها وجود ندارد.» وی «اجماع انسانی» را به عنوان راه حل افزایش پیوسته‌ی داده‌ها(حجم دفتر کل) ارائه کرده است:

در برخی از مقاطع زمانی، اجماع انسانی نسبت به تکنولوژی کارآمد‌تر است. در صورتی که با هدف اخذ تاییده‌ی وضعیت شبکه هش تراکنش‌ها را بر روی روزنامه یا ابزارهای مشابه منتشر کنیم، امکان ادامه‌ی فعالیت بدون نیاز به دانلود تاریخچه‌ی تمامی تراکنش‌های پیش از این مقطع زمانی وجود خواهد داشت. Pieter Wuille

پیشنهاد پیتر وولی برای افزایش اندازه‌ی بلاک به‌طور سالیانه

وولی در سال ۲۰۱۵  پیشنهاد افزایش ۱۷٫۷ درصدی اندازه‌ی بلاک به‌طور سالیانه را مطرح کرده است که توسط گرگوری مکس‌ول(Gregory Maxwell) و تعدادی از توسعه‌دهندگان بیت‌کوین پشتیبانی شده است.

وی همچنان معتقد است که افزایش درصدی اندازه‌ی بلاک در هر سال روش مناسبی برای افزایش ظرفیت شبکه‌ محسوب می‌گردد. وی در پاسخ به نگرانی‌های مطرح شده نسبت به افزایش فضای ذخیره‌سازی اظهار داشت:

درصورتی که نسبت به ضرورت دانلود و تایید مجموعه‌ی در حال افزایشی از داده‌ها در زمان ورود به شبکه(راه‌اندازی گره‌ی کامل) نگران هستید، من فکر می‌کنم که پذیرش همگانی(وضعیت شبکه در یک مقطع زمانی) که به‌طور عمومی قابل تایید است و ادامه‌ی فعالیت شبکه از این زمان یک راه حل برای رفع این مشکل محسوب می‌گردد. پذیرش همگانی وضعیت شبکه می‌تواند با روش‌های مختلفی انجام شود… Pieter Wuille

نرم‌افزار هشی که از شبکه بارگیری کرده است را نمایش می‌دهد و از شما درخواست می‌کند تا آن را با اطلاعات دیگر گره‌ها و یا خود نرم‌افزار مقایسه کنید. برای این منظور پروژه‌ی ازوم‌یو‌تی‌ایکس‌اٌ(Assumeutxo) را بررسی کنید.»

اجماع و ثبت تاریخچه‌ی تراکنش‌ها

ازوم‌یو‌تی‌ایکس‌اٌ را می‌توان به‌طور ساده با استفاده از اصول شبکه‌ی بیت کوین توصیف کرد. نرم‌افزار گره امکان دریافت آخرین هش بلاک را دارد و در نتیجه فرض می‌شود تمامی بلاک‌هایی که به این هش ختم می‌شوند دارای اسکریپ‌های معتبر هستند. در حقیقت برای فرض معتبر بودن خروجی تراکنش‌های خرج نشده(UTXO) اعتبار مجموعه‌ی مشخصی از خروجی تراکنش‌های خرج نشده را ذخیره می‌کنید.

هر کسی درشبکه‌ی بیت کوین قادر به محاسبه‌ی این مقادیر است و در صورت لزوم امکان ثبت داده‌ها به همراه دیگر بخش‌های تاریخچه‌ی تراکنش‌های بیت کوین بر روی کاغذ و سپس بایگانی اطلاعات وجود دارد.

بنابراین این راه‌حل به‌طور موثری مسئله‌ی ذخیره‌سازی و یا همگام‌سازی گره‌ها در شبکه‌ی بلاکچین را مرتفع می‌سازد. در این راه‌حل محدودیت پهنای باند همچنان وجود دارد ولی سرعت دانلود و آپلود به‌طور قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌یابد.

نظر شما نسبت به راه‌حل ارائه شده توسط پیتر وولی برای رفع مشکل مقیاس‌پذیری و افزایش حجم دفتر‌کل در شبکه‌ی بلاکچین چیست؟ آیا روش اجماع انسانی از کارایی لازم برای رفع مشکل مقیاس‌پذیری برخوردار است؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن