اخبار سایر کوین‌ها - Altcoinsاخبار و مقالات

گزارش جدید مساری: قدرت و تسلط «رمزارز اتر» در شبکه‌ی اتریوم رو به کاهش است

گزارشات منتشر شده توسط مساری حاکی از آن است که سایر توکن‌های شبکه‌ی اتریوم به ویژه‌ رمزارزهای پایدار، در حال حرکت به سمت افزایش قدرت و تسلط بر این شبکه‌ی رمزارزی هستند

نکات برگزیده مطلب
  • تحقیقات جدید شرکت مساری(Messari) که در زمینه‌ی تجزیه و تحلیل داده‌های حوزه‌ی بلاک‌چین فعالیت دارد، نشان می‌دهد که ارزش ETH ذخیره شده در بلاک‌چین اتریوم به طور مداوم طی یک سال گذشته در حال کاهش بوده است. طبق آنچه در گزارشات مربوط به این موضوع آمده است، با وجود اینکه چندین توکن ERC-20 بر روی شبکه‌ی اتریوم وجود دارد، اما رشد سریع رمزارزهای پایدار مهم‌ترین تهدید و عامل ایجاد «لرزش» در آینده‌ی اتریوم است.

کاهش قدرت ETH در بلاک‌چین اتریوم

طبق تحقیقاتی که اخیراً توسط ریان واتکینز(Ryan Watkins) از شرکت مساری(Messari) صورت گرفته است، توکن‌های ERC-20 به سرعت در حال تسلط در شبکه‌ی اتریوم بوده و نزدیک به ۵۰ درصد ارزش شبکه‌ی اتریوم را به خود اختصاص داده‌اند.

Ethereum SAD اتریوم

تا اواسط سال ۲۰۱۶ تقریباً تمام ارزش ذخیره شده در بلاک‌چین اتریوم را رمزارزهای ETH موجود در این شبکه‌ی رمزارزی تشکیل می‌داد. با این حال، از آن زمان به بعد شبکه‌ی اتریوم به یک پلت‌فرم تخصصی برای قرارداد‌های هوشمند تبدیل شدن و توانست پروژه‌ی مبتنی بر ERC-20 زیادی را به خود جذب کند. این درحالیست که در سال ۲۰۱۷ و هم زمان با جهش ناگهانی بازار رمزارزها، شاهد انفجار پروژه‌های جمع‌آوری سرمایه‌ی یا ICO در شبکه‌ی اتریوم بودیم.

همانطور که پیش‌بینی می‌شد، با افزایش تدریجی ارزش و تعداد توکن‌های موجود در شبکه‌ی اتریوم، قدرت رمزارز بومی این شبکه یعنی ETH نیز رفته‌رفته کاهش یافت. به گفته‌ی آقای واتکینز، در نتیجه‌ی این تغییرات اکنون به نقطه‌ای رسیده‌ایم که «رمزارز ETH به طور فزاینده‌ای در حال نزدیک شدن به نقطه‌ای است که در آن وارونگی قدرت رخ خواهد داد و اتریوم دیگر قدرتمند‌ترین دارایی شبکه‌ی بومی خود نخواهد بود».

توکن‌های دیگر به ETH نزدیک می‌شوند

همانطور که در نمودار فوق مشاهده می‌کنید، مجموع ارزش رمزارزهای ETH‌ ذخیره شده در بلاک‌چین اتریوم چیزی حدود ۲۲/۷ میلیارد دلار تخمین زده شده است، درحالیکه سایر توکن‌های ERC-20 موجود توانسته‌اند مجموعاً به ارزش ۱۸/۷ میلیارد دلار برسند.

جامعه‌ی رمزارزها طی دو سال گذشته شاهد رشد سریع رمزارزهای پایدار و نقش اساسی آن‌ها در بازار رمزارزها بوده‌اند، رمزارزهای پایداری که اغلب آن‌ها در شبکه‌ی اتریوم نیز اکنون حضور دارند. در نتیجه‌ی این تغییرات ناگهانی، اخیراً شاهد «واژگونی قدرت» در شبکه‌ی اتریوم بوده‌ایم، رویدادی که طی آن ارزش رمزارزهای پایدار جابجا شده بر روی بلاک‌چین اتریوم از رمزارز بومی ETH پیشی گرفت.

از آن زمان به بعد، همانطور که در نمودار ارائه شده توسط مساری نشان داده شده، فاصله‌ی قدرت رمزارز اتریوم و سایر رمزارزهای موجود در این شبکه روز به روز افزایش یافته است. در توضیحات مربوط به این نمودار آمده است که «ارزش جابجا شده در شبکه‌ی اتریوم امسال به رقمی بالغ بر ۵۳۰ میلیارد دلار رسیده است، درحالیکه تنها ۱۳۳ میلیارد آن به ETH و ۳۷۵ میلیارد آن به رمزارزهای پایدار تعلق دارد».

مجموع ارزش تمامی توکن‌های ERC-20 جابجا شده در شبکه‌ی اتریوم اخیراً توانسته نزدیک به مجموع ارزش جابجا شده‌ی شبکه‌ی بیت کوین برسد.

افزایش ناگهانی سطح استفاده از اتریوم!

در نتایج بدست آمده از تحقیقات فوق نشان داده شده است که «سطح استفاده از اتریوم به بالاترین حد ممکن رسیده است. تنها طی دو سال، اتریوم توانسته از یک بوم خالی به یک شکل جدید ارزش و کاربردهای فراوان برسد».

با وجود پیشرفت و توسعه‌ی چشم‌گیر شبکه‌ی اتریوم، تحقیقات شرکت مساری به موضوع قیمت نیز اشاراتی داشته است. نمودار تغییرات ارزش رمزارز اتریوم در مقیاس کلان، از رکورد ۱۴۰۰ دلاری در روزهای ابتدایی سال ۲۰۱۸ به بعد تقریباً روند نزولی به خود گرفته و همواره رو به کاهش بوده است. طی دو سال گذشته رمزارز اتریوم به عنوان دومین رمزارز محبوب در بازار هم در مقابل دلار و هم بیت کوین نزدیک به ۸۵ درصد ارزش خود را از دست داده است.

اخیراً گزارشات دیگری منتشر شده که نشان می‌دهد این دارایی رمزارزی با قیمتی پایین‌تر از ارزش واقعی خود در حال مبادله است. در این گزارش با اشاره به آخرین تغییر و تحولات اتریوم، گفته شده که ذهنیت ذخیره‌سازی و جمع‌آوری اتریوم نزد سرمایه‌گذاران و ماینرها، و همچنین افزایش شدید سطح استفاده از گس(Gas) از عوامل اینگونه تغییرات هستند.

در نهایت، در گزارشات منتشر شده توسط مساری گفته شده که «روند پیشرفت اتریوم و چندین شاخص مهم مرتبط با این شبکه‌ی رمزارزی نوید یک آینده‌ی روشن برای این شبکه و قیمت ETH‌ را می‌دهند».

نظر شما در رابطه با افزایش قدرت توکن‌های ERC-20 در شبکه‌ی اتریوم و احتمال تسلط آن‌ها بر این شبکه‌ی رمزارزی محبوب چیست؟ در صورت «واژگونی قدرت» چه بر سر شبکه‌ی اتریوم خواهد آمد؟ نظرات خود را با تیم کوینیت در میان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا