اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

حجم مبادله‌ی کدامیک از صرافی‌های رمزارزی واقعی است؟ لیست این صرافی‌ها را در پلتفرم مِساری ببینید

موسسه‌ی تحقیقاتی مِساری یک روش جدید برای تخمین «حجم مبادله‌ی واقعی» صرافی‌های رمزارزی و رتبه‌بندی آن‌ها ارائه کرده است

نکات برگزیده مطلب
  • پلت‌فرم تجزیه و تحلیل داده‌های حوزه‌ی رمزارز مساری(Messari) اخیراً ۱۰ صرافی مبادله‌ی رمزارز را به معیار رتبه‌بندی صرافی‌های رمزارزی بر اساس میزان «حجم مبادله‌ی واقعی» خود افزوده است. این معیار به تازگی توسط این پلت‌فرم تحقیقاتی معرفی شده و به گفته‌ی آن‌ها می‌تواند بهترین روش برای تخمین حجم مبادله‌ی واقعی پلت‌فرم‌های مبادلاتی باشد.

حجم مبادله‌ی واقعی

پلت‌فرم مساری(Messari) که در زمینه‌ی تجزیه و تحلیل داده‌های حوزه‌ی رمزارزها فعالیت دارد، به تازگی ۱۰ صرافی مبادله‌ی رمزارز جدید را به معیار «حجم مبادله‌ی واقعی» خود افزوده است. این کار به عنوان بخشی از برنامه‌ی تجدید نظر و بازبینی متولوژی یا روش‌شناسی این شرکت صورت گرفته است.

این معیار رتبه‌بندی به این منظور ایجاد گردیده که صرافی‌های مبادله‌ی رمزارز را بدون احتساب حجم مبادله‌ی جعلی رتبه‌بندی کند، تلاشی که پس از گزارشات بسیار تاثیرگذار پلت‌فرم بیت‌وایز(Bitwise) منتشر شد. در این گزارشات اعلام شده بود که نزدیک به ۹۵ درصد حجم مبادله‌ی صرافی‌های حوزه‌ی رمزارز جعلی می‌باشد. علاوه بر این نام ۱۰ صرافی برتر حوزه‌ی کریپتو که حجم مبادله‌ی کاملاً واقعی دارند نیز مشخص شده بود، که عبارتند از بایننس، بیت‌فینکس، بیت‌فلایر، بیت‌استامپ، بیت‌رکس، کوین‌بیس پرو، جمنای، ایت‌بیت، کراکن و صرافی پولونیکس.

تغییراتی که طی روزهای اخیر در این معیار طبقه‌بندی صورت گفته، نشان می‌دهد که صرافی‌های شناخته شده‌ی هوبی، اوکی‌اکس، لیکوئید، بیت‌هامب و آپ‌بیت نیز به لیست ۱۰ صرافی برتر از لحظ حجم مبادله‌ی واقعی قرار گرفته‌اند. این موضوع باعث شده تا به نوعی سیستم رتبه‌بندی صرافی‌های رمزارزی بر اساس ترافیک وب که توسط پلت‌فرم کوین‌مارکت‌کپ(CoinMarketCap) معرفی شده، اعتبار بیشتری به دست آورد. در سیستم رتبه‌بندی کوین‌مارکت‌کپ برترین صرافی حوزه‌ی کریپتو «بایننس» اعلام شده است.

رایان سلکیس(Ryan Selkis) مدیرعامل پلت‌فرم مساری در رابطه با این معیار رتبه‌بندی اعلام نموده که تجدید‌نظر و بازبینی این سیستم به دلیل وجود مقداری حجم مبادله‌ی جعلی در کنار حجم مبادله‌ی واقعی پلت‌فرم‌های بزرگ بوده است، درحالیکه این ارقام باعث می‌شد حجم مبادله‌ی واقعی صرافی‌های دیگر نادیده گرفته شوند.

یک رویکرد تازه

این روش رتبه‌بندی جدید با استفاده از ۱۰ نمودار آماری شخص ثالث مشروعیت حجم مبادله‌ی صرافی‌های مختلف را نمایش می‌دهد:

طبقه‌بندی و رتبه‌بندی صرافی‌های مبادله‌ی رمزارز و همچنین برآورد میزان نقدینگی آن‌ها با استفاده از آمار و ارقام منتشر شده در پلت‌فرم‌های کوین‌گیکو، کوین‌مارکت‌کپ، کریپتو کمپیر، کریپتو واچ(تحت مدیریت صرافی کراکن)، نومیکس و همچنین پلت‌فرم مانیتورینگ حجم مبادله‌ی FTX. علاوه بر این از داده‌های بر روی زنجیره‌ی منتشر شده توسط پلت‌فرم چینالیسیس و سایر ارائه دهندگان داده‌های این حوزه نیز استفاده شده است. Ryan Selkis

گفته شده که این معیار رتبه‌بندی برای بررسی حجم مبادله‌ی واقعی صرافی‌ها بهتر از بررسی ترافیک وب آن‌ها می‌باشد، زیرا با استفاده از این معیار حدود ۹۰ درصد حجم مبادله‌ی اعلام شده توسط صرافی‌ها حذف شده و «حجم مبادله‌ی واقعی» آن‌ها نمایان گشته است.

با این حال همچنان این معیار نیز یک روش تخمین و تقریبی به حساب می‌آید و نمی‌تواند آمار دقیقی ارائه دهد.

گرچه این معیار دقیق نیست، اما بهتر از معیارهای دیگر می‌باشد

آقای سلکیس تصدیق کرده است که گرچه این معیار نمی‌تواند بسیار دقیق و بی‌نقض باشد، اما «بسیار بهتر و دقیق‌تر» از سایر آمارهای موجود می‌باشد. وی همچنین تاکید کرد که این روش به طور مرتب مورد بررسی قرار خواهد گرفت:

شایان ذکر است که در راستای اضافه کردن و یا حذف صرافی‌های برتر، پارامترهای بررسی حجم مبادله را به طور منظم بازبینی کرده و روش‌های متولوژی خود را مورد بررسی قرار خواهیم داد. Ryan Selkis

نظر شما در رابطه با معیار اندازه‌گیری حجم مبادله‌ی واقعی پلت‌فرم مساری چیست؟ آیا از این معیار می‌توان برای مشخص کردن شفافیت یک صرافی و صداقت آن استفاده کرد؟ نظرات خود را با تیم کوینیت در میان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا