اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

واکنش بازار به تراکنش‌های بزرگی که در شبکه‌ی بیت کوین ثبت می‌شوند چیست؟

پس از جابجایی مقداری بیت کوین از حساب منتسب به ساتوشی، پرسش‌های زیادی در رابطه با همبستگی اندازه‌ی تراکنش و تغییرات قیمت به وجود آمده است

نکات برگزیده مطلب
  • چند روز قبل یکی از کیف‌پول‌های منتسب به ساتوشی ناکاموتو که از سال ۲۰۰۹ تا به امروز هیچ تراکنشی را به ثبت نرسانده بود، اقدام به جابجایی ۴۰ واحد بیت کوین به مقصد یک کیف‌پول ناشناخته کرد. بازار رمزارزها سریعاً به این رویداد واکنش نشان داد و قیمت رمزارز بیت کوین در یک سراشیبی نزولی قرار گرفت، تاجایی که در عرض کم‌تر از یک هفته ارزش هر واحد BTC با کاهش ۸ درصد روبرو شد. این واکنش و تغییرات ناگهانی به تراکنش مذکور باعث ایجاد این سوال در ذهن تحلیلگران و کاربران شد که آیا یک رابطه‌ی مستقیم میان تراکنش‌های بزرگ و مهم شبکه‌ی بیت کوین با قیمت لحظه‌ای این رمزارز وجود دارد؟

تاثیر جابجایی بیت کوین

چند روز قبل، پس از آنکه یک کیف‌پول رمزارز منتسب به ساتوشی ناکاموتو که از سال ۲۰۰۹ دست نخورده باقی مانده بود یک تراکنش رمزارز انجام داد و ۴۰ واحد رمزارز BTC‌ را به یک کیف‌پول ناشناخته ارسال کرد، قیمت بیت کوین با سقوط نسبی روبرو شد و از نقطه‌ی ۹۵۰۰ دلاری پایین‌تر آمد. از آن زمان تا به این لحظه روند نزولی ارزش بیت کوین همچنان ادامه یافته و باعث شده تا ارزش هر واحد BTC به چیزی حدود ۸۸۶۶ دلار برسد.

bitcoin BTC بیت کوین

با نگاه دقیق‌تر به این واقعه در می‌یابیم که یک تراکنش ساده مسئول کاهش ۸ درصدی ارزش بیت کوین در عرض کم‌تر از یک هفته است. گرچه تغییرات ارزش به وجود آمده پس از این تراکنش غالباً به دلیل آن بوده که آدرس کیف‌پول مذکور منتسب به ساتوشی ناکاموتو می‌باشد، اما این رویداد سوالات زیادی در ذهن کاربران صنعت رمزارز به وجود آورد. بازار نسبت به نقل و انتقالات بزرگ در بلاک‌چین بیت کوین چه واکنشی از خود نشان می‌دهد؟

این دقیقاً همان سوالی است که اخیراً در یک مقاله‌ی ارزشمند به آن پرداخته شده است. در این مقاله به بررسی « اثرات کوتاه مدت ۲۱۳۲ تراکنش رمزارزی شامل حداقل ۵۰۰ واحد بیت کوین طی چهارچوب زمانی سپتامبر ۲۰۱۸ تا نوامبر ۲۰۱۹» پرداخته شده است.

مقاله‌ی مذکور بر پایه‌ی این فرضیه استوار است که اگرچه می‌توان هر تراکنش و معامله را به عنوان یک سیگنال تغییر ارزش در بازار تعبیر کرد، فرض اینکه قدرت هر سیگنال متناسب با اندازه‌ی یک معامله و پس از آن واکنش بازار است، امری منطقی به نظر می‌رسد.

حجم تراکنش یک عنصر کلیدی است

در حقیقت، این مقاله یک بازبینی و بررسی مجدد بر روی مطالعات پیشین است که در آن گفته شده حجم تراکنش‌های بلاک‌چینی یک بخش مهم از ساختار اصلی بیت کوین هستند.

در این تحقیقات نشان داده شد که گرچه نقل و انتقالات بزرگ شبکه‌ی بیت کوین عموماً به عنوان سیگنال عدم اطمینان تلقی می‌شوند و انتظار می‌رود که اثرات منفی قیمت به همراه داشته باشند، اما این دیدگاه اشتباه بوده و نباید نگاه صفر یا صد نسبت به آن داشت. در واقع، اثر تغییر قیمت چنین تراکنش‌هایی بسته به نوع تراکنش است. یعنی بسته به اینکه این تراکنش یک سپرده‌گذاری در کیف‌پول سرد، برداشت از کیف‌پول سرد، سپرده‌گذاری در کیف‌پول گرم، برداشت از کیف‌پول گرم و یا تراکنش غیرمرتبط با حساب یک صرافی بوده، اثرات و تغییرات متفاوتی از خود نشان خواهد داد.

نمودار تغییرات ارزش بیت کوین طی ۷ روز گذشته(روند نزولی مشهود است)

در گزارشات فوق مشخص شد که گرچه تراکنش‌های بزرگ شبکه‌ی بیت کوین منجر به تغییرات قیمت می‌شوند، اما هیچ رابطه و همبستگی مستقیمی بین اندازه‌ی تراکنش و واکنش بازار به آن وجود ندارد.

علاوه بر این، در این مطالعات همچنین فرض بر آن بوده است که انگیزه‌ی پشت این تراکنش‌های بیت کوین هم می‌تواند تاثیر و پیامد‌هایی بر روی قیمت‌های موجود در بازار داشته باشد. به عنوان مثال، نتیجه گیری شده است که «به نظر می‌رسد که نقل و انتقالات غیرمرتبط با صرافی‌های رمزارزی و سپرده‌گذاری در کیف‌پول‌های سرد منجر به تحولات منفی قیمت پس از مبادله می‌شود، درحالکیه برداشت از کیف‌پول سرد و سپرده‌گذاری در کیف‌پول‌های گرم به شکل ویژه‌ای تاثیرات مثبت به همراه دارند». در ادامه همچنین گفته شده که این تغییرات در بازار عمدتاً به نحوه‌ی تفسیر روند خرید و فشار فروش در بازار از دید مبادله‌گران بستگی دارد.

از این سیگنال استفاده نکنید!

با تمام این تفاسیر، در ادامه‌ی این مقاله گفته شده که مبادله‌گران و تحلیلگران حوزه‌ی رمزارز نباید از تراکنش‌های بزرگ به عنوان یک سیگنال مهم جهت ایجاد استراتژی مبادلاتی استفاده کنند؛ زیرا چنین راهبردی قادر به جبران هزینه‌های مروبط به مبادله نخواهد بود. در بخش‌هایی از مقاله‌ی فوق توصیه شده است:

به هر حال، استفاده از چنین استراتژی برای مبادله‌گران روزمره بازار رمزارزها، یعنی کسانی که همواره به دنبال خرید و فروش هستند و احتمالاً از این اطلاعات برای بهینه‌سازی زمان مبادلات خود استفاده کنند، ممکن است نتایج مناسبی به همراه داشته باشد، البته عکس این نیز صادق است. Reports

نظر شما در رابطه با همبستگی احتمالی بین اندازه‌ی تراکنش‌های بیت کوین و تغییرات ارزش این رمزارز چیست؟ آیا یک تراکنش بزرگ قدرت تغییر قیمت بیت کوین را دارد؟ نظرات خود را با تیم کوینیت در میان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
برچسب ها

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن